ՀԱՊԿ-ի համար Ադրբեջանը նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան Հայաստանը. վարչապետ
«Նախորդ շրջանի մեր պատկերացումներն էին, որ մեր արտաքին անվտանգային խոցելիությունը նվազեցնելու առաջնային գործիքները ռազմաքաղաքական դաշինքներն են և բանակը։ Բայց մեր պատմությունն ապացուցեց, որ այս բանաձևը չաշխատեց ոչ առաջին, ոչ էլ երկրորդ կետով։
Առաջին մասով, ընդ որում, այն չաշխատեց երեք անգամ։ ՀԱՊԿ-ն արձանագրում էր, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան Հայաստանի Հանրապետությունը, և որ ՀԱՊԿ-ը ճանաչում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ընդ որում, այս նախադասությանը մենք երբեք չենք առերեսվել»,- ասել է նա։
Ըստ նրա, երկրորդ դեպքը 2021 թ. մայիսն էր, երրորդը՝ 2022 թ. սեպտեմբերը. «Երբ ՀՀ-ն իր տարածքային ամբողջականության բերումով դիմեց ՀԱՊԿ-ին, վերջինիս արձագանքը երկու անգամ հետևյալն էր՝ կարծես սահմանները դելիմիտացված չեն, և հարց՝ արդյո՞ք եղել է ներխուժում ՀՀ տարածք, թե՞ ոչ»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի, դրանից հետո ստիպված էին ուղիղ առերեսվել մի պարզ հարցի՝ արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ը ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ապա նաև հարց առաջացավ՝ արդյո՞ք Հայաստանն ինքը ճանաչում է իր տարածքային ամբողջականությունը։

Для ОДКБ Азербайджан столь же братское государство, как и Армения — премьер-министр
«Наши прежние представления заключались в том, что основными инструментами снижения уязвимости нашей внешней безопасности являются военно-политические союзы и армия. Но наша история доказала, что эта формула не сработала ни по первому, ни по второму пункту.
По первому пункту — и притом трижды. ОДКБ фиксировала, что Азербайджан для неё столь же братское государство, как Республика Армения, и что ОДКБ признавала территориальную целостность Азербайджана. При этом мы никогда не сталкивались с этим утверждением напрямую», — сказал он.
По его словам, второй случай был в мае 2021 года, третий — в сентябре 2022 года: «Когда Армения в связи с нарушением своей территориальной целостности обратилась в ОДКБ, её реакция дважды заключалась в следующем: границы якобы не делимитированы, и вопрос — было ли вторжение на территорию Армении или нет», — отметил он.
По словам премьер-министра, после этого они были вынуждены напрямую столкнуться с простым вопросом: признаёт ли ОДКБ территориальную целостность Армении, а затем возник и другой вопрос — признаёт ли сама Армения свою территориальную целостность.