ՀԱՊԿ-ի համար Ադրբեջանը նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան Հայաստանը. վարչապետ
«Նախորդ շրջանի մեր պատկերացումներն էին, որ մեր արտաքին անվտանգային խոցելիությունը նվազեցնելու առաջնային գործիքները ռազմաքաղաքական դաշինքներն են և բանակը։ Բայց մեր պատմությունն ապացուցեց, որ այս բանաձևը չաշխատեց ոչ առաջին, ոչ էլ երկրորդ կետով։
Առաջին մասով, ընդ որում, այն չաշխատեց երեք անգամ։ ՀԱՊԿ-ն արձանագրում էր, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան Հայաստանի Հանրապետությունը, և որ ՀԱՊԿ-ը ճանաչում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ընդ որում, այս նախադասությանը մենք երբեք չենք առերեսվել»,- ասել է նա։
Ըստ նրա, երկրորդ դեպքը 2021 թ. մայիսն էր, երրորդը՝ 2022 թ. սեպտեմբերը. «Երբ ՀՀ-ն իր տարածքային ամբողջականության բերումով դիմեց ՀԱՊԿ-ին, վերջինիս արձագանքը երկու անգամ հետևյալն էր՝ կարծես սահմանները դելիմիտացված չեն, և հարց՝ արդյո՞ք եղել է ներխուժում ՀՀ տարածք, թե՞ ոչ»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի, դրանից հետո ստիպված էին ուղիղ առերեսվել մի պարզ հարցի՝ արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ը ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ապա նաև հարց առաջացավ՝ արդյո՞ք Հայաստանն ինքը ճանաչում է իր տարածքային ամբողջականությունը։

Our previous understanding was that the primary tools for reducing our external security vulnerability were military-political alliances and the army. But our history has proven that this formula did not work with either the first or the second point.
With the first part, moreover, it did not work three times. The CSTO stated that Azerbaijan is as much a fraternal state for it as the Republic of Armenia, and that the CSTO recognized the territorial integrity of Azerbaijan. Moreover, we have never faced this sentence," he said.
According to him, the second case was in May 2021, the third in September 2022. "When Armenia appealed to the CSTO on the grounds of its territorial integrity, the latter's response was twice as follows: as if the borders were not delimited, and the question was whether there had been an invasion of the territory of Armenia or not," he said.
According to the Prime Minister, they then faced a straightforward question directly: Does the CSTO recognize the territorial integrity of the Republic of Armenia? The question also arose: Does Armenia itself recognize its own territorial integrity?