ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովի բացմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, Արտաքին հետախուզության ծառայության պետ Քրիստիննե Գրիգորյանը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային փորձագետներ և այլք։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ վարչապետը հանդես է եկել ելույթով և ընդգծել անվտանգության օրակարգերի շուրջ հանրային համախմբվածության կարևորությունը: «Համախմբվածությունը, իհարկե, շատ կարևոր է, բայց երբեմն մենք մոռացության ենք մատնում մի շատ կարևոր հանգամանք, որ պետք է հստակ և ճշգրտված լինի, թե ինչի շուրջ է համախմբվածությունը և ինչ նպատակ այն ունի»։
Վարչապետի խոսքով՝ հարկավոր է արձանագրել և ձևակերպել, թե ի՞նչ նկատի ունենք անվտանգություն ասելով, ում և ինչի անվտանգությունը նկատի ունենք և ի՞նչ պարամետրերով է այն արտահայտվում: «Իմ ընկալմամբ անվտանգությունը սեփական խոցելիությունները նվազեցնելու գործընթացն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձանագրելով, որ անվտանգության ապահովման և խոցելիությունը նվազեցնելու մեր պատկերացումների մեջ էական հանգամանքներ են փոխվել:
Վարչապետն անդրադարձել է նախորդող շրջանում մեր պատկերացումներին և նշել, որ մեր արտաքին անվտանգային խոցելիությունները նվազեցնելու առաջնային գործիքները եղել են ռազմաքաղաքական դաշինքներն ու բանակը։ Բայց, ըստ երկրի ղեկավարի, պատմությունն ապացուցեց, որ այս բանաձևը չաշխատեց ոչ առաջին և ոչ էլ երկրորդ կետով։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով Հայաստանը և Ադրբեջանը ձեռք բերեցին քաղաքական պայմանավորվածություն, որ պատրաստ են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչել Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ «Սա այն շրջադարձային կետն էր, որը փոխեց մեր ամբողջ ռազմավարությունը, որովհետև սա մեր առաջին փորձարկումն էր՝ լեգիտիմությունը դարձնել անվտանգության գործիք։ Եվ այդ կետից այդ գործիքը սկսեց աշխատել: Եվ այդ կետից Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունն էականորեն փոխվեց, և մենք հասկացանք, որ անվտանգության հենասյուներից մեկը, եթե ոչ ամենաառաջնայինը, չնայած իմ կարծիքով ամենաառաջնայինը, պետք է լինի լեգիտիմությունը»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարությունը հետևողականորեն իրականացնում է լեգիտիմության վրա հիմնված անվտանգության այդ ռազմավարությունը և այս ռազմավարությունն է, որ հնարավոր է դարձրել խաղաղությունը. «Առանց այդ ռազմավարության որդեգրման խաղաղությունը պարզապես հնարավոր չէր լինի, եթե մենք խաղաղություն ասելով՝ նկատի ունենք ինստիտուցիոնալ, տևական խաղաղությունը»:
Երկրի ղեկավարի գնահատմամբ՝ հիմա մեր անվտանգության լեգիտիմության ռազմավարությունն ավելի է ամրապնդվել ս.թ. օգոստոսի 8-ին խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումով և Վաշինգտոնի խաղաղության հռչակագրով։ «Այն, ինչ մենք անում ենք արտաքին միջավայրի հետ կապված, կապված է միայն ու միայն բացառապես անվտանգության լեգիտիմության ռազմավարության հետ», - ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ լեգիտիմության ռազմավարությունը կարևոր է նաև բանակի բարեփոխումների համար: «Եվ այստեղ է մեր հաջորդ ռազմավարական վերաձևակերպումը, որը հնչում է և հնչել է հետևյալ կերպ՝ Հայաստանի Հանրապետության բանակը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս անելիք չունի, խնդիր չունի և բանակի խնդիրը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանությունն ապահովելն է։ Սա է լեգիտիմության ռազմավարությունը բանակի դեպքում և բանակի պարագայում», - ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ լեգիտիմության ռազմավարությունը մեզ տվել է կոնկրետ արդյունքներ, մասնավորապես, ռազմատեխնիկական և ռազմաքաղաքական համագործության շրջանակի ընդլայնումը։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է՝ այս առումով մեր անվտանգության ռազմավարությունները կառուցում ենք լեգիտիմության հենքի վրա և լեգիտիմությունն է մեր անվտանգության ապահովման առաջին գործիքը. «Մենք մեր խոսույթները, ձգտումները, նպատակները տեղավորում ենք մեր միջազգայնորեն ճանաչված 29743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի սահմաններում: Ամեն ինչը, բացարձակապես ամեն ինչը մենք կառուցում ենք մեր միջազգայնորեն ճանաչած սահմանների տրամաբանության ներքո»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եթե որևէ բան կա, որ մեզ խոցելի է դարձնում կամ խոցելի է դարձնելու, և կարող է լեգիտիմացնել մեր խոցելիությունները, ուրեմն մենք պետք է այդ հարցերը լուծենք. «Այլևս չկան փոքր հարցեր, որովհետև երբ դու մեծերը հեռացնում ես, ամեն հաջորդ հարցը դառնում է այդ պահի ամենամեծ հարցը: Եվ անպատասխանատու է ասել, որ այդ հարցն ուրիշները կգան կլուծեն, ուրիշ չկա, կամ՝ ապագայում կլուծեն, ապագան այսօր է: Լուծվե՞ց այսօր, ուրեմն ապագան կա, չլուծվե՞ց այսօր, ուրեմն ապագան չկա։ Եվ սա է այն ռազմավարությունը, որ մեզ հնարավորություն է տալիս ասելու, որ մենք այսօր անկախ ենք, քան երբևէ, ինքնիշխան ենք, քան երբևէ, պետություն ենք, քան երբևէ, և թույլ տվեք ասել անվտանգ ենք, քան երբևէ։ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք ավելի անվտանգություն իր անկախության ընթացքում չի ունեցել, քան ունի այսօր՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 15-ին։ Եվ ես սա ասում եմ պատասխանատու կերպով»:
Վարչապետը նշել է, որ Կատռավարությունն իրականության համար անսովոր լուծումներ է առաջարկում և տալիս: «Այդպիսի լուծումներից և բանաձևերից մեկը հետևյալն է՝ անկախությունը, և այս առումով անվտանգությունը, քչերից կախվածությունը փոխարինելն է շատերից կախվածության», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրին՝ վարչապետը նշել է, որ այն ենթադրում է ապաշրջափակում Հայաստանի համար, բայց որը ենթադրում է նաև Ադրբեջանի ապաշրջափակում Հայաստանի տարածքով:
«Կա՞ արդյոք անվտանգության երաշխիք: Իմ կարծիքով, այո՛, կա անվտանգության երաշխիք: Անվտանգության երաշխիքը խաղաղությունն է: Խաղաղությունից բացի որևէ ուրիշ անվտանգության երաշխիք պարզապես գոյություն չունի: Մենք այսօր ունենք խաղաղություն, բայց այդ խաղաղությունն ամենօրյա խնամք է պահանջում: Եվ առավել ևս՝ խաղաղությունը պահանջում է անընդհատ ինտսիտուցիոնալացում: Առաջին հերթին՝ նկատի ունեմ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Սակայն, ըստ վարչապետի, դրանից հետո էլ է խաղաղությունը պահանջում ինստիտուցիոնալացում, որովհետև դրանից հետո ի հայտ են գալու ամենատարբեր այլ հարցեր. «Այդ հարցերից որևէ մեկի լուծման արդյունքում խաղաղությունը շարունակելու է պահանջել ինստիտուցիոնալացում: Բոլոր, նույնիսկ 50 տարի գոյություն ունեցած խաղաղությունները ինստիտուցիոնալացման կարիք ունեն, որովհետև, եթե դու չես զբաղվում խաղաղության ինստիտուցիոնալացմամբ, խաղաղությունն ապաինստիտուցիոնալացվում է, այսինքն՝ քայքայվում է»:
Ամփոփելով խոսքը՝ վարչապետն անդրադարձել է գարնանն իր կողմից արված այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն: «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այլևս խաղաղություն է»,- արձանագրել է երկրի ղեկավարը:

Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan participated in the opening of the "Comprehensive Security and Resilience 2025" international conference.
The event was also attended by the Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, Head of the Foreign Intelligence Service Kristinne Grigoryan, Head of the European Union Delegation to the Republic of Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, ambassadors accredited to the Republic of Armenia, international experts and others.
Welcoming the participants of the conference, the Prime Minister made a speech and emphasized the importance of public cohesion around security agendas. "Cohesion is, of course, essential, but sometimes we forget that it must be clear and precise about what the cohesion is about and what its purpose is."
According to the Prime Minister, it is necessary to record and formulate what we mean by security, including whose security we are referring to and what parameters it is expressed in. "In my understanding, security is the process of reducing one's own vulnerabilities," said Nikol Pashinyan, noting that significant circumstances have changed in our understanding of ensuring security and reducing vulnerability.
The Prime Minister referred to our understanding in the previous period and noted that the primary tools for reducing our external security vulnerabilities were military-political alliances and the army. However, according to the head of state, history has proven that this formula did not work with either the first or the second point.
According to Nikol Pashinyan, as a result of the quadrilateral meeting held in Prague in October 2022, Armenia and Azerbaijan reached a political agreement that they are ready to recognize each other's territorial integrity and sovereignty based on the Alma-Ata Declaration. "This was the turning point that changed our entire strategy, because this was our first experiment to turn legitimacy into a security tool. And from that point on, that tool began to work. And from that point on, the strategy of the Republic of Armenia changed significantly, and we understood that one of the pillars of security, if not the most primary, although in my opinion the most primary, should be legitimacy," the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan noted that the Government is consistently implementing this security strategy based on legitimacy, and it is this strategy that has made peace possible. "Without the adoption of this strategy, peace would simply not be possible, if by peace we mean institutional, lasting peace."
According to the Head of State, our security legitimacy strategy has now been further strengthened with the initialing of the peace agreement on August 8 of this year and the Washington Declaration of Peace. "What we do in relation to the external environment is related only and exclusively to the security legitimacy strategy," the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan emphasized that the legitimacy strategy is also essential for army reforms. "And here is our next strategic reformulation, which sounds and has sounded as follows: the army of the Republic of Armenia has nothing to do outside the internationally recognized territory of the Republic of Armenia, it has no problem, and the task of the army is to ensure the protection of the internationally recognized territory of the Republic of Armenia. This is the legitimacy strategy in the case of the army and in the case of the army," the Prime Minister said, adding that the legitimacy strategy has given us concrete results, in particular, the expansion of the scope of military-technical and military-political cooperation.
Prime Minister Pashinyan noted that in this regard, we build our security strategies based on legitimacy, and legitimacy is the first tool for ensuring our security. "We place our statements, aspirations, and goals within the boundaries of our internationally recognized territory of 29,743 square kilometers. We build everything, absolutely everything, within the logic of our internationally recognized borders."
According to Nikol Pashinyan, if there is anything that makes us vulnerable or will make us vulnerable, and can legitimize our vulnerabilities, then we must solve those issues. "There are no more small issues, because when you remove the big ones, every next issue becomes the biggest issue of that moment. And it is irresponsible to say that others will come and solve that issue; there is no other, or they will solve it in the future; the future is today. Is it solved today? Then there is a future. Is it not solved today? Then there is no future. And this is the strategy that allows us to say that today we are more independent than ever, we are more sovereign than ever, we are a state than ever, and let me say we are safer than ever. The Republic of Armenia has never had more security during its independence than it has today, on September 15, 2025. And I say this responsibly."
The Prime Minister noted that the dictatorship of reality offers and provides unusual solutions for. "One of such solutions and formulas is the following: independence, and in this regard, security, replacing dependence on the few with dependence on the many," Nikol Pashinyan said.
Referring to the "Trump's Path for International Peace and Prosperity" program, the Prime Minister noted that it implies lifting the blockade on Armenia, but also means lifting the embargo of Azerbaijan through Armenia's territory.
"Is there a security guarantee? In my opinion, yes, there is a security guarantee. The security guarantee is peace. There is simply no other security guarantee other than peace. We have peace today, but that peace requires daily care. Moreover, peace requires constant institutionalization. First of all, I mean the signing and ratification of the peace agreement," Nikol Pashinyan said.
However, according to the Prime Minister, peace also requires institutionalization after that, because after that, a variety of other issues will arise. "As a result of the resolution of any of these issues, peace will continue to require institutionalization. All peace, even those that have existed for 50 years, need institutionalization, because if you do not engage in the institutionalization of peace, peace is deinstitutionalized, that is, it is destroyed."
Summarizing his speech, the Prime Minister referred to the statement he made in the spring, in which he stated that there would be no war between Armenia and Azerbaijan, but rather peace. "There is now peace between Armenia and Azerbaijan," the head of state noted.