Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունը
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենին: Զրուցակիցները քննարկել են հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ օգոստոսի 8-ին ստորագրված երկկողմ հուշագրերի կյանքի կոչման միջոցով: Անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության հնարավորություններին:
Արարատ Միրզոյանը և Բրենդան Հենրեհենին քննարկել են նաև Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հռչակագրի իրականացմանն, այդ թվում՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) կյանքի կոչմանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է համաձայնեցած սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների և ենթակառուցվածքների ցանցի ընդլայնման կարևորությունը՝ ինչպես տարածաշրջանային խաղաղության, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապակցվածության ավելացման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ամերիկյան կողմի շարունակական ջանքերն ու ցուցաբերվող աջակցությունը: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:

Министр иностранных дел РА принял руководителя Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Брендана Хенрехена. Собеседники обсудили шаги, направленные на развитие стратегического партнёрства РА–США по всем представляющим интерес направлениям, в том числе посредством реализации двусторонних меморандумов, подписанных 8 августа. Было затронуто сотрудничество в сферах энергетики, искусственного интеллекта и полупроводников.
Арарат Мирзоян и Брендан Хенрехен обсудили также вопросы реализации трёхсторонней декларации, подписанной в Вашингтоне руководителями Армении, Азербайджана и США, в том числе связанные с реализацией «Пути Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP). Обе стороны подчеркнули важность расширения коммуникаций и инфраструктурной сети на основе согласованных принципов — как в контексте регионального мира, так и в плане увеличения взаимосвязанности в более широком географическом масштабе.
Министр Мирзоян высоко оценил постоянные усилия и оказываемую поддержку американской стороны. На встрече также был проведён обмен мнениями по международным и региональным событиям.