ԱՄՆ-ն մտադիր է Հայաստանին տրամադրել 145 մլն դոլար աջակցություն
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին կայացած հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրերի շրջանակներում զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներն ու հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հնարավորությունները, անդրադարձել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կարևորությանը:
Այս համատեքստում ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենը նշել է. «Անչափ ուրախ եմ հայտնել, որ աշխատելով Կոնգրեսի հետ, մենք մտադիր ենք Հայաստանին տրամադրել 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար աջակցություն։ Սա ֆինանսավորման առաջին մասնաբաժինն է ուղղված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի և օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված հարակից պայմանավորվածությունների իրագործմանը՝ առևտրի, ենթակառուցվածքների, կարևորագույն հանքանյութերի մատակարարման շղթաների և միջսահմանային անվտանգության ասպարեզներում ներդրումներին աջակցելու միջոցով»:

США намерены предоставить Армении 145 млн долларов помощи
Вице-премьер Мгер Григорян принял делегацию во главе с руководителем Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Бренданом Хенрехеном. На встрече присутствовала также чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Кристина Квин.
Приветствуя гостей, вице-премьер высоко оценил достигнутые договорённости по итогам встреч, состоявшихся 8 августа в Вашингтоне, и выразил надежду, что совместными усилиями удастся развивать двусторонние отношения в рамках подписанных между Республикой Армения и Соединёнными Штатами Америки меморандумов о взаимопонимании.
Собеседники обсудили региональные события и возможности разблокирования коммуникаций, затронули важность проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания».
В этом контексте руководитель Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Брендан Хенрехен отметил: «Чрезвычайно рад сообщить, что, работая с Конгрессом, мы намерены предоставить Армении 145 миллионов долларов США помощи. Это первая часть финансирования, направленная на реализацию проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» и сопутствующих договорённостей, достигнутых 8 августа, через поддержку инвестиций в сферах торговли, инфраструктуры, цепочек поставок критически важных полезных ископаемых и трансграничной безопасности».