ԱՄՆ-ն մտադիր է Հայաստանին տրամադրել 145 մլն դոլար աջակցություն
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին կայացած հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրերի շրջանակներում զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներն ու հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հնարավորությունները, անդրադարձել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կարևորությանը:
Այս համատեքստում ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենը նշել է. «Անչափ ուրախ եմ հայտնել, որ աշխատելով Կոնգրեսի հետ, մենք մտադիր ենք Հայաստանին տրամադրել 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար աջակցություն։ Սա ֆինանսավորման առաջին մասնաբաժինն է ուղղված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի և օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված հարակից պայմանավորվածությունների իրագործմանը՝ առևտրի, ենթակառուցվածքների, կարևորագույն հանքանյութերի մատակարարման շղթաների և միջսահմանային անվտանգության ասպարեզներում ներդրումներին աջակցելու միջոցով»:

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan received a delegation led by Brendan Hanrahan, Director of the Bureau for European and Eurasian Affairs at the US Department of State. US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Kristina Kvien also attended the meeting.
Welcoming the guests, the Deputy Prime Minister highly appreciated the agreements reached as a result of the meetings held in Washington on August 8 and expressed hope that, through joint efforts, it will be possible to develop bilateral relations within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Republic of Armenia and the United States of America.
The interlocutors discussed regional developments and opportunities for unblocking communications, and touched upon the importance of the "Trump Path to International Peace and Prosperity" project.
In this context, Brendan Hanrahan, Director of the Bureau of European and Eurasian Affairs of the US Department of State, noted: "I am very pleased to announce that, working with Congress, we intend to provide Armenia with 145 million US dollars in assistance. This is the first tranche of funding to implement the Trump Administration's "Trump Roadmap for International Peace and Prosperity" and related agreements reached on August 8, by supporting investments in trade, infrastructure, critical mineral supply chains, and cross-border security."