Հաստատվել է խաղաղություն. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նրա խոսքով, 1994 թվականից ԼՂ հարցով բանակցային գործընթաց է տեղի ունեցել, և այդ ընթացքում, հռչակագրի նախագծից բացի, այլ թղթի նախագիծ չի եղել․ «Ասում են՝ դե հա, հռչակագիր է ստորագրվել։ Հա, լավ, եթե հռչակագիրը այդպիսի բան է, 30 տարի ինչու՞ էին պետությունը, ժողովրդի էներգիան, ամբողջ օրակարգը կենտրոնացրել այդ հռչակագրի վրա»,- ասել է նա։ Ըստ վարչապետի՝ հաստատված խաղաղությունը պետք է զարգացնել դեպի ինստիտուցիոնալ ուժեղացում, «ի հեճուկս նրանց, որ ուզում են այս կետից զարգացնել դեպի ինստիտուցիոնալ ոչնչացում»։
Ըստ վարչապետի՝ հաստատվել է խաղաղություն, և դա շատերի ծրագրերից դուրս է. «Եվ հիմա ի՞նչ է պետք անել այդ խաղաղությունը՝ այնպես անել, որ այն քայքայվի։ Հնարավոր չէ չտեսնել, որ այդպիսի շահագրգռություն ունեցող ուժեր կան և՛ Հայաստանում, և՛ հեռավոր մոտակայքում»։

On August 8, peace was signed in Washington, Prime Minister Nikol Pashinyan announced.
According to him, a negotiation process on the Nagorno-Karabakh issue has been ongoing since 1994. During that time, apart from the draft declaration, there was no other draft document. “They say, ‘Well, a declaration was signed.’ Well, if the declaration is such a thing, why did the state, the people’s energy, and the entire agenda focus on that declaration for 30 years?” he said. According to the Prime Minister, the established peace should be developed towards institutional strengthening, “despite those who want to develop it from this point towards institutional destruction.”
According to the Prime Minister, peace has been established, and it is beyond the plans of many. “And now what should be done with that peace, to make it crumble. It is impossible not to see that there are forces with such interests both in Armenia and in the near and far vicinity.”