Հայաստանի տարածում չի կարող լինել այլ անունով ենթակառուցվածք. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Չեմ կարող բացառել, որ այդ անունն Ադրբեջանում, օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով, այնքան «պոպուլյար» է դարձել, որ Ադրբեջանը կարող է իր տարածքով անցնող որևէ ենթակառուցվածք, այդ թվում՝ այն ենթակառուցվածքը, որը կարող է միանալ, օրինակ, «Թրամփի ուղուն», անվանել ցանկացած անունով և ցանկացած մարդու անունով»,- հայտարարել է վարչապետը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի նախագահի կողմից «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինի գործածումը հակասության մեջ է մտնում հռչակագրում «Թրամփի ուղի» անվանման հետ։ Նա ընդգծել է, որ դա ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, առավել ևս՝ Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ որևէ կապ չունի։
Ըստ վարչապետի՝ գոյություն ունի օբյեկտիվ իրականություն և սուբյեկտիվ ընկալումներ։ Օբյեկտիվ իրականությունն այն է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը Վաշինգտոնում ևս մեկ անգամ ճանաչել են միմյանց տարածքային ինքնիշխանությունը։
«Եվ սրանից բխում է, որ Հայաստանի տարածքով կարող են գոյություն ունենալ այնպիսի կապուղիներ, որոնց վերաբերյալ որոշում է կայացնում ՀՀ-ն, և դրանց վերաբերյալ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ»,- ասել է նա և հավելել, որ ՀՀ-ում լինելու է «TRIP» անունով ենթակառուցվածք։ Նրա խոսքով՝ դա ամբողջ պատմությունը չէ, այլ պատմությունն այն է, որ այս համաձայնագրի տակ կան Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի նախագահների ստորագրությունները. «Ես հստակ ասում եմ, որ ՀՀ-ի տարածքում չի կարող լինել այլ անունով գոյություն ունեցող ենթակառուցվածք»։

Armenia's expansion cannot be infrastructure by any other name: Prime Minister (VIDEO)
I cannot rule out that this name has become so “popular” in Azerbaijan, due to objective and subjective circumstances, that Azerbaijan can call any infrastructure passing through its territory, including the infrastructure that can connect, for example, to the “Trump Road”, by any name and by the name of any person,” the Prime Minister stated, addressing the question of whether the use of the term “Zangezur Corridor” by the Azerbaijani President contradicts the name “Trump Road” in the declaration. He emphasized that this has nothing to do with the agreements reached, especially the agreements reached in Washington.
According to the Prime Minister, there is an objective reality and subjective perceptions. The objective truth is that Armenia and Azerbaijan have once again recognized each other’s territorial sovereignty in Washington.
“And it follows from this that there may be such channels through the territory of Armenia, on which the Republic of Armenia makes a decision, and agreements have been reached on them,” he said, adding that there will be an infrastructure called “TRIP” in Armenia. According to him, this is not the whole story, but the story is that under this agreement, there are signatures of the presidents of the United States and Azerbaijan. “I am clearly saying that there cannot be an infrastructure under any other name in the territory of Armenia.”