Օրակարգում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն է. Ռուբինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Օրակարգը ներառելու է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ողջ օրակարգը։ Կքննարկվեն այն քայլերը, որ արվել են մինչ այս, և այն քայլերը, որ դեռ ընթացքի մեջ են»,-ԱԺ-ում հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանն՝ անդրադառնալով Թուրքիայի և Հայաստանի պատվիրակությունների՝ Հայաստանում կայանալիք հանդիպմանը։
Նրա խոսքով՝ այս տարիներին քննարկման մի քանի թեմա է եղել, վերջերս էլ հանդիպում է եղել Կարս-Գյումրի երկաթգծի վերականգնման համար անհրաժեշտ տեխնիկական պարամետրերը քննարկելու շուրջ։
Ռուբինյանը անդրադարձել է նաև 3-րդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց համար սահմանը բացելու վերաբերյալ պայմանավորվածությանը՝ ընդգծելով, որ այն չի իրագործվել ոչ Հայաստանի մեղքով. «Հույս ունենք՝ կիրագործվի»։
Ինչ վերաբրում է հայ-թուրքական հարաբերություններիկ կարգավորման հեռանկարին, նա նշել է. «Քաղաքական կամքի առկայության դեպքում, իսկ մեր կողմից այդ կամքը միանշանակ կա, դա արագ կարող է տեղի ունենալ»։

В повестке дня процесс нормализации отношений Армения–Турция: Рубинян (ВИДЕО)
«Повестка дня будет включать весь процесс нормализации отношений Армения–Турция. Будут обсуждены шаги, которые были предприняты до этого, и шаги, которые ещё находятся в процессе», — заявил в НС заместитель председателя парламента, специальный представитель РА в процессе нормализации отношений Армения–Турция Рубен Рубинян, касаясь предстоящей встречи делегаций Турции и Армении в Армении.
По его словам, за эти годы обсуждались несколько тем, а недавно состоялась встреча по обсуждению необходимых технических параметров для восстановления железной дороги Карс–Гюмри.
Рубинян также затронул договорённость об открытии границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами, подчеркнув, что она не была реализована не по вине Армении: «Мы надеемся, что она будет реализована».
Что касается перспектив нормализации армяно-турецких отношений, он отметил: «При наличии политической воли, а с нашей стороны эта воля однозначно есть, это может произойти быстро».