Ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ճապոնիայի վարչապետի անունից պաշտոնական ճաշ է տրվել
Տոկիոյում՝ Կանտեյում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբայի հետ։
Վարչապետ Շիգերու Իշիբան ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Ճապոնիա՝ ընդգծելով, որ այն լավ հնարավորություն է Հայաստան - Ճապոնիա հարաբերությունների հետևողական զարգացման և փոխշահավետ համագործակցության խորացման համար։ Նա նշել է, որ Ճապոնիան մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամական կապերի ամրապնդումը և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը տարբեր ոլորտներում։ Միաժամանակ, Շիգերու Իշիբան ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման փաստը՝ հույս հայտնելով, որ տարածաշրջանում կապահովվի երկարատև և կայուն խաղաղություն:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է նոր թափ հաղորդել Հայաստան - Ճապոնիա համագործակցությանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Ճապոնիայի հետ համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ տնտեսության ոլորտում։ Նա ընդգծել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է երկկողմ գործարար համաժողով, որն իրապես կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։ Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ դրա արդյունքում ճապոնական բիզնեսի ներդրումները Հայաստանում էապես աճ կգրանցեն։
Երկրի ղեկավարը կարևորել է նաև նախորդ տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև աղետների կանխարգելման, մարդկային ռեսուրսների զարգացման, ենթակառուցվածքների, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խթանման և այլ ոլորտներում հաստատված համագործակցությունը: Վարչապետը բարձր է գնահատել այս տարիների ընթացքում Ճապոնիայի ներգրավվածությունը Հայաստանում, այդ թվում` զարգացման և տեխնիկական աջակցության ծրագրերի միջոցով։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է գործընկերոջը «ԷՔՍՊՈ 2025» համաշխարհային ցուցահանդեսի հյուրընկալման և հաջող անցկացման առիթով։ Միաժամանակ, վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կողմից ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությանը ցուցաբերած աջակցության համար: Կողմերը կարևորել են այս հարթակը՝ որպես Հայաստան- Ճապոնիա փոխգործակցության առաջմղման եզակի հնարավորություն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան - Ճապոնիա համագործակցության հիմնական ուղղությունները՝ տնտեսական կապերի և ներդրումային համագործակցության ընդլայնումը, կրթության, գիտության և մշակույթի, զբոսաշրջության ոլորտներում կապերի խորացում:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ապահովման հետագա քայլերի շուրջ:
Ի պատիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբայի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

An official dinner was held in honor of Nikol Pashinyan on behalf of the Prime Minister of Japan.
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met with Prime Minister of Japan Shigeru Ishiba in Tokyo, Kantei.
Prime Minister Shigeru Ishiba welcomed Nikol Pashinyan's visit to Japan, emphasizing that it is a good opportunity for the consistent development of Armenia-Japan relations and the deepening of mutually beneficial cooperation. He noted that Japan attaches great importance to strengthening friendly ties with Armenia and implementing joint initiatives in various fields. At the same time, Shigeru Ishiba welcomed the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan, expressing hope that long-term and stable peace will be ensured in the region.
Prime Minister Pashinyan expressed gratitude for the warm hospitality, emphasizing that Armenia is ready to give a new impetus to Armenia-Japan cooperation.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that Armenia attaches great importance to the expansion of cooperation with Japan, including in the economic sphere. He emphasized that a bilateral business forum is planned in the near future, which will really contribute to the expansion of trade and economic ties. The Prime Minister expressed confidence that, as a result, Japanese business investments in Armenia will significantly increase.
The Head of State also highlighted the cooperation established between Armenia and Japan in disaster prevention, human resource development, infrastructure, the promotion of small and medium-sized enterprises, and other areas over the past few years. The Prime Minister highly appreciated Japan's involvement in Armenia over these years, including through development and technical assistance programs.
Nikol Pashinyan congratulated his counterpart on the successful hosting and holding of the EXPO 2025 World Exhibition. At the same time, the Prime Minister expressed gratitude for the support provided by Japan to Armenia's participation in the exhibition. The parties highlighted this platform as a unique opportunity to promote Armenia-Japan cooperation.
During the meeting, the main directions of Armenia-Japan cooperation were discussed, including the expansion of economic ties and investment cooperation, the deepening of relations in the fields of education, science, and culture, as well as tourism.
Thoughts were exchanged on further steps to ensure regional peace and stability.
An official dinner was hosted in honor of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on behalf of Japanese Prime Minister Shigeru Ishiba.