Իզմիրում կայացած Ադրբեջան-Թուրքիա IV էներգետիկ ֆորումում Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը նշել է Սյունիքի ճանապարհի կարևորությունը երկու երկրների էներգետիկ համագործակցության համար:
Նախարարն այն անվանվել է «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի երթուղի»՝ նշելով, որ դա կապահովի Կասպից ծովից և Կենտրոնական Ասիայից ինչպես ածխաջրածիններ, այնպես էլ «կանաչ էներգիա» Նախիջևանի միջով Թուրքիա և միջազգային շուկաներ հասցնելը:
Ըստ Շահբազովի՝ այս միջանցքը կմիացնի Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ, ինչպես նաև նոր ուժ կհաղորդի Թուրքիայի և թյուրքական պետությունների հետ էներգետիկ և տրանսպորտային հաղորդակցություններին:

Азербайджанский министр назвал «Зангезурский коридор» «Маршрутом Трампа»
На прошедшем в Измире IV энергетическом форуме Азербайджан—Турция министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов отметил важность дороги через Сюник для энергетического сотрудничества двух стран.
Министр назвал её «Международным маршрутом мира и процветания Трампа», отметив, что это обеспечит доставку как углеводородов, так и «зелёной энергии» из Каспийского моря и Центральной Азии через Нахичевань в Турцию и на международные рынки.
По словам Шахбазова, этот коридор соединит основную часть Азербайджана с Нахиджеваном, а также придаст новый импульс энергетическим и транспортным связям с Турцией и тюркскими государствами.