Բելառուսը և Պակիստանը թեև չեն արգելափակել Հայաստանի թեկնածությունը, սակայն այս փուլում չեն աջակցել երկրի անդամակցությանը Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ):
«Պակիստանը այս հարցում Ադրբեջանի հետ է համագործակցում և, ամենայն հավանականությամբ, ադրբեջանական կողմի թելադրանքով էլ վետո է դրել Հայաստանի անդամակցությանը»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը և հավելեց, որ անդամակցությանը բացասաբար է վերաբերում։
«Հայաստանին դա որևէ իրական շահ չի տալու։ Այժմ երկրի հայացքը հիմնականում ուղղված է դեպի Եվրոպա և Եվրամիության հետ ինտեգրացիոն գործընթացներ, և այս համատեքստում ՇՀԿ-ին անդամակցելը ավելի շատ նոնսենս է»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը միաժամանակ փորձում է վարել բալանսավորման քաղաքականություն՝ զարգացնելով հարաբերություններն ինչպես Արևմուտքի, այնպես էլ՝ Արևելքի հետ, Ռուսաստանին հանգստացնելու նպատակով՝ նաև ՇՀԿ-ի հետ. «Իրականում, ամբողջ մարտավարությունը այն է, որ Հայաստանը ֆորմալ առումով է դիմել՝ այդ կառույցին անդամակցելու, այն հույսով, որ Պակիստանը կարգելափակի։ Սա իմ կարծիքն է»,-ասաց քաղաքագետը և ընդգծեց՝ իր համոզմամբ Հայաստանը չպետք է շահագրգռված լինի կազմակերպությանը անդամակցելու հարցում, քանի որ, մեծ հաշվով, Հայաստանին դա ոչինչ չի տալու։
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք Հայաստանը կանդամակցի, նա շեշտեց, եթե մի երկիր վետո է դնում, անդամակցություն տեղի չի ունենում. «Տվյալ դեպքում, միայն Պակիստանի վետոն արդեն բավարար է, որ Հայաստանը չանդամակցի այդ կառույցին»։
Հիշեցնենք՝ ՇՀԿ գագաթնաժողովն անց է կացվել Տիենցզինում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը, որին մասնակցել են ավելի քան 20 պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Although Belarus and Pakistan did not block Armenia’s candidacy, they did not support the country’s membership in the Shanghai Cooperation Organization (SCO) at this stage.
“Pakistan is cooperating with Azerbaijan on this issue and, most likely, vetoed Armenia’s membership at the behest of the Azerbaijani side,” political scientist Armen Vardanyan told Radar Armenia, adding that he has a negative attitude towards membership.
“It will not bring any real benefits to Armenia. Currently, the country’s gaze is mainly directed towards Europe and integration processes with the European Union, and in this context, joining the SCO is more of a nonsense.”
According to him, Armenia is simultaneously pursuing a balancing policy, developing relations with both the West and the East, to appease Russia, including through the SCO. “In fact, the whole strategy is that Armenia has formally applied to join that structure, in the hope that Pakistan will block it. This is my opinion,” the political scientist said and emphasized that, in his opinion, Armenia should not be interested in joining the organization, since, by and large, it will not give Armenia anything.
Turning to the question of whether Armenia will join, he emphasized that if one country vetoes, membership does not take place. “In this case, Pakistan’s veto alone is enough for Armenia not to join that structure.”
Let us recall that the SCO summit was held in Tianjin from August 31 to September 1, and was attended by more than 20 heads of state, including Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.