Վարչապետն ուղևորվել է Պեկին. սպասվում են հանդիպումներ
Աշխատանքային այցով Չինաստանում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ, Թիենծին քաղաքից գնացքով ուղևորվել է մայրաքաղաք Պեկին, որտեղ սեպտեմբերի 3-ին կմասնակցի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակին նվիրված շքերթին, հանդիպում կունենա ՉԺՀ փոխնախագահ Հան Ճենի հետ:
Վարչապետին և տիկնոջը Թիենծինից ճանապարհել է փոխքաղաքապետ Վան Սյուֆենգը, իսկ Պեկինում ՀՀ կառավարական պատվիրակությանը դիմավորել է Պեկինի Ազգային քաղաքական խորհրդակցական խորհրդի փոխնախագահ Յան Ինը. հայտնում են Կառավարությունից։

Prime Minister Nikol Pashinyan, who is on a working visit to China, traveled by train from Tianjin to the capital Beijing with his wife Anna Hakobyan, where on September 3 he will participate in the parade dedicated to the 80th anniversary of the end of World War II and will meet with Vice President of the People's Republic of China Han Zheng.
The Prime Minister and his wife were seen off from Tianjin by Deputy Mayor Wang Xiufeng, and in Beijing the Armenian government delegation was welcomed by Vice Chairman of the National Political Consultative Conference of Beijing Yang Ying, the government reported.