Մինչև խաղաղության համաձայնագիր չստորագրվի, Թուրքիան չի գնա արմատական քայլերի. թուրքագետ
Ռեջեփ Էրդողանը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում նշել է, որ Թուրքիան գոհունակությամբ է վերաբերում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջընթացին և կաջակցի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը։
«Ցավոք, Էրդողանի այս հայտարարությունը առաջինը չէ, նախկինում էլ է նույնաբովանդակ հայտարարություններ արել, ու ոչ միայն ինքը, նաև՝ արտաքին գործերի նախկին ու այժմյան նախարարները։ Այսինքն, սա ընդամենը նշանակում է, որ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիր չստորագրվի, Թուրքիան մտադրություն չունի Հայաստանի հետ հարաբերություններում գնալ արմատական քայլերի»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը և հավելեց, որ այս ամբողջ ընթացքը նա ուղղակի ձևական է ներկայացնում կարգավորման պրոցեսը, քանի որ իրականում, բացի  Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարների հեռախոսազրույցները, ԱԳ նախարարների միջև ևս հեռախոսազրույցներ են լինում, բայց դրանից այն կողմ չի անցնում գործընթացը։
Ըստ թուրքագետի՝ նախկինում Թուրքիան ցույց է տվել, որ վստահելի գործընկեր չէ. «Շատ են եղել, որ ստորագրվել են ինչ-ինչ փաստաթղթեր, սակայն դրանք մնացել են դարակներում և կյանքի չեն կոչվել»։ Նրա խոսքով՝ հայտարարությունները, որ հենց ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կկարգավորի, միանշանակ չեն, քանի որ Թուրքիան էլ իր հերթին կունենա Հայաստանից պահանջներ. «Իսկ մենք այս տարիների ընթացքում տեսնում ենք, որ հերթով այդ պահանջները տարբեր կերպ բարձրաձայնվում են, և չգիտենք՝ Ադրբեջանի հետ կարգավորումից հետո Թուրքիան ինչ կառաջադրի Հայաստանին։ Իմ տեսակետը հետևյալն է․ եթե խաղաղության հաստատումը ստորագրվում է, պետք է բացվեն սահմանները, և, բնականաբար, պետք է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորում լինի»։
Հարցին՝ եթե Հայաստանն ընդունի Թուրքիայի պահանջները, դա չի՞ նպաստի, որ երկարաժամկետ խաղաղություն լինի Թուրքիայի հետ, նա ընդգծեց՝ ամեն ինչ ունի իր գինը. «Նայած՝ դու ինչին ինչքան ես պատրաստ տալ։ Նույն Թուրքիան ժամանակին պատրաստ էր Հայաստանի հետ սահմանը բացել և հարաբերություն կարգավորել ընդամենը 2 տարածքներն Ադրբեջանին վերադարձնելու պայմանով, իսկ այժմ ոչ միայն այդ երկուսն են վերադարձվել, այլև՝ մնացած տարածքները, սակայն Թուրքիան որևէ քայլ չի արել»։

Turkey will not take radical steps until a peace agreement is signed. Turkologist
Recep Erdoğan noted, within the framework of the Shanghai Cooperation Organization summit, that Turkey is pleased with the progress of the peace process between Armenia and Azerbaijan and will support peace and stability in the region.
“Unfortunately, this statement by Erdoğan is not the first; he has made similar statements before, and not only himself, but also former and current foreign ministers. In other words, this only means that until a peace agreement is signed between Armenia and Azerbaijan, Turkey has no intention of taking radical steps in its relations with Armenia,” said Turkologist Andranik Ispiryan in an interview with Radar Armenia, adding that he is simply presenting this entire process as a formality of the settlement process, since in reality, in addition to telephone conversations between the leaders of Armenia and Turkey, there are also telephone conversations between the foreign ministers. Still, the process does not go beyond that.
According to the Turkologist, Turkey has shown in the past that it is not a reliable partner. “There have been many cases where some documents have been signed, but they have remained on the shelves and have not been implemented.” According to him, the statements that as soon as the peace treaty is signed, Turkey will normalize relations with Armenia are not unambiguous, since Turkey, in turn, will have demands from Armenia. “And over the years, we have seen that these demands are voiced in different ways, and we do not know what Turkey will propose to Armenia after the settlement with Azerbaijan. My point of view is the following: if the peace treaty is signed, the borders should be opened, and, naturally, there should be a normalization of relations with Turkey.”
To the question of whether Armenia accepts Turkey’s demands, he emphasized that everything has its price. “It depends on how much you are willing to give for what. The same Turkey was once ready to open the border with Armenia and normalize relations on the condition that only two territories be returned to Azerbaijan. Now, not only have those two been returned, but also the remaining territories, but Turkey has not taken any steps.”