ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովում ունեցած ելույթում արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ընդունած հռչակագրում համաձայնեցվել է որոշակի տերմինաբանություն։ Կարծում եմ, որ այդ ճշտված, համաձայնեցված տերմինաբանության օգտագործումը կնպաստի կառուցողական մթնոլորտի և հետագա աշխատանքի իրացմանը։
Ուզում եմ գործընկերներին տեղյակ պահել, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից օգտագործվող բառապաշարը մեր կողմից չի ընկալվում այն տրամաբանության մեջ, որ մենք համաձայնեցրել ենք Վաշինգտոնում, մանավանդ, որ այդ համաձայնությունների շրջանակներում ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ն կիրականացնեն հաղորդակցության ներդրումային ծրագիրը, որ կոչվում է Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ալիևը հայտարարել էր, թե «Մոտ ապագայում «Զանգեզուրի միջանցքը» կդառնա թե՛ Միջին, թե՛ Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հաջորդ կարևոր հատվածը, կամրապնդի խաղաղությունը, բազմակողմ գործընկերությունը»։

Aliyev's vocabulary is not perceived within our agreed logic. Prime Minister
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev's statements in his speech at the Shanghai Cooperation Organization summit.
"A specific terminology was agreed upon in the declaration adopted by the leaders of Armenia and Azerbaijan. The use of this clarified and agreed-upon terminology will contribute to a constructive atmosphere and facilitate the implementation of further work.
I want to inform our partners that we do not perceive the vocabulary used by the Azerbaijani President in the logic that we agreed on in Washington, especially since, within the framework of these agreements, Armenia and the United States will implement a communications investment program called the Trump Way for International Peace and Prosperity," he said.
It should be noted that Aliyev stated, "In the near future, the 'Zangezur Corridor' will become the next important section of both the Middle and North-South corridors, strengthening peace and multilateral partnership."