Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Սի Ծինփինի հանդիպումը
Թիենծին քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինի հետ:
ՉԺՀ նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և մասնակցությունը ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը: Սի Ծինփինն արժևորել է երկու երկրների միջև առկա բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները և հավելել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը կայուն զարգացում է ապրում: Նա շեշտել է, որ ՉԺՀ-ն անվերապահորեն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը: Միաժամանակ, ՉԺՀ նախագահը շեշտել է, որ Չինաստանն աջակցում է ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը: Սի Ծինփինը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին` նա կարևորել է Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը` ընդգծելով, որ այն պետք է լիարժեք բացահայտի երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության ներուժն ու հետևողական քայլեր ձեռնարկի այն իրացնելու համար:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ երկու երկրների միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն իր արտացոլումն է գտնում նաև միմյանց համար կարևորություն ներկայացնող հարցերում փոխաջակցության ցուցաբերմամբ։ Վարչապետի խոսքով` Հայաստանը վերահաստատում է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին: Երկրի ղեկավարը կարևորել է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջտարածաշրջանային կայունության և ինտեգրացիայի բարձրացմանն ուղղված ՀՀ Կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչումը և նշել, որ այն լավագույնս կարող է շաղկապվել նաև Չինաստանի «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության հետ, որին Հայաստանն առաջիններից է պաշտոնապես միացել։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` երկկողմ բարձր մակարդակի հարաբերություններն այսօրվա հանդիպման արդյունքում նորովի կզարգանան ու կամրապնդվեն: ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ հետևողական կերպով կբարձրանա առևտրատնտեսական համագործակցության մակարդակը, կիրականացվեն ներդրումային համատեղ նոր ծրագրեր: Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգիռ է չինական ընկերությունների կողմից ՀՀ-ում ներդրումային ծրագրերի ընդլայնմամբ:
Հանդիպման արդյունքներով կողմերը հայտարարել են, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատվում է ռազմավարական գործընկերություն, ինչի մասին ընդունվում է համատեղ հայտարարություն:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների առաջնորդները կարևորել են համագործակցության խթանումը նաև գիտության, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, տեղեկատվության, չափագիտության և այլ ուղղություններով:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի ցանկությունը` անդամակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնելու համագործակցությունը ՇՀԿ շրջանակում:

В городе Тяньцзинь состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином։
Председатель КНР приветствовал визит премьер-министра РА и участие в саммите ШОС в формате ШОС+: Си Цзиньпин высоко оценил многовековые дружественные отношения между двумя странами и добавил, что двустороннее сотрудничество развивается стабильно։ Он подчеркнул, что КНР безоговорочно поддерживает политическую независимость, суверенитет и территориальную целостность Республики Армения։ Одновременно председатель КНР отметил, что Китай поддерживает проект правительства РА «Мирный перекрёсток» и разблокировку региональных коммуникационных путей։ Си Цзиньпин приветствовал мирный процесс между Арменией и Азербайджаном։ Обращаясь к перспективам развития двусторонних отношений, он подчеркнул активную деятельность межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству с Арменией, отметив, что она должна в полной мере раскрыть потенциал двустороннего экономического взаимодействия и предпринять последовательные шаги для его реализации։
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за тёплый приём։ Никол Пашинян добавил, что высокий уровень политического диалога между двумя странами находит своё отражение также в оказании взаимной поддержки по вопросам, представляющим важность для обеих сторон։ По словам премьер-министра, Армения вновь подтверждает свою поддержку принципу «Один Китай»։ Руководитель страны подчеркнул значимость реализации разработанной правительством РА программы «Мирный перекрёсток», направленной как на региональную, так и на межрегиональную стабильность и интеграцию, и отметил, что она наилучшим образом может быть увязана также с инициативой Китая «Один пояс, один путь», к которой Армения присоединилась одной из первых на официальном уровне։
По словам Никола Пашиняна, двусторонние отношения на высоком уровне после сегодняшней встречи будут развиваться и укрепляться по-новому։ Премьер-министр РА выразил надежду, что последовательно будет повышаться уровень торгово-экономического сотрудничества, будут реализованы новые совместные инвестиционные проекты։ Руководитель страны подчеркнул заинтересованность правительства РА в расширении инвестиционных программ китайских компаний в Армении։
По итогам встречи стороны заявили, что между Арменией и Китаем устанавливается стратегическое партнёрство, о чём принято совместное заявление։
В ходе встречи лидеры двух стран также подчеркнули важность содействия сотрудничеству в сферах науки, образования, культуры, туризма, информации, метрологии и других направлениях։
Никол Пашинян вновь подтвердил стремление Армении к членству в Шанхайской организации сотрудничества։ Достигнута договорённость об углублении сотрудничества в рамках ШОС։