ՀՀ վարչապետն աշխատանքային այցով ժամանել է Չինաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով ժամանել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն: Թիենծինի «Բինհայ» միջազգային օդանավակայանում պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել դիմավորման արարողությունը:
ՀՀ վարչապետին և տիկնոջը դիմավորել են ՉԺՀ Առողջապահության ազգային հանձնաժողովի ղեկավար պարոն Լեյ Հայչաոն և Թիենծին քաղաքի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական համաժողովի նախագահ պարոն Շենգ Մաոլին:
Այսօր նախատեսված է ՀՀ վարչապետի հանդիպումը ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի հետ: Այցի շրջանակում վարչապետը կմասնակցի ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:

The Prime Minister of Armenia arrived in China on a working visit
Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in the People's Republic of China on a working visit, accompanied by his wife, Anna Hakobyan. A welcoming ceremony, accompanied by an honor guard, took place at Tianjin Binhai International Airport.
The Prime Minister of Armenia and his wife were welcomed by Mr. Lei Haichao, Head of the National Health Commission of the People's Republic of China, and Mr. Sheng Maoli, Chairman of the Tianjin People's Political Consultative Conference.
Today, the Prime Minister of Armenia is scheduled to meet with President Xi Jinping of the People's Republic of China. As part of the visit, the Prime Minister will participate in the SCO Summit in the SCO+ format, as well as in the events held within its framework.