Հայաստանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին համատեղ հայտարարությունը
համակարծիք լինելով, որ 1992 թվականի ապրիլի 6-ին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկկողմ հարաբերությունները զարգացել են դինամիկ կերպով, իսկ երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում հասել է դրական արդյունքների,
լիովին հանձնառու լինելով ընդլայնելու համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական ոլորտներում, ինչպես նաեւ միջազգային հարաբերություններում ու տարածաշրջանային եւ համաշխարհային խաղաղության ու կայունության խթանման գործում,
համաձայնության են եկել հաստատել ռազմավարական գործընկերություն՝ շարունակելով առաջնորդվել երկկողմ հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքներով, որոնք բնորոշվում են հավասարությամբ, փոխադարձ հարգանքով եւ վստահությամբ, ինչպես նաեւ փոխշահավետ համագործակցությամբ։
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերն առաջնորդվում են խաղաղ գոյակցության սկզբունքներով՝ ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի, ագրեսիայի բացառման, ներքին գործերին չմիջամտելու, հավասարության եւ փոխադարձ շահի, ինչպես նաեւ խաղաղ գոյակցության սկզբունքներով։
Կողմերը հարգում են միմյանց կողմից յուրաքանչյուրի ազգային առանձնահատկություններին համապատասխան ընտրված զարգացման ուղիները եւ երկկողմ հարաբերությունների մասով քաղաքականության հարցում անկախ որոշումների կայացումը։ Կողմերը հանդես են գալիս որպես միմյանց համար վստահելի գործընկերներ, ձեռնպահ են մնում այնպիսի գործողություններից, որոնք վնասում են մյուս կողմի ինքնիշխանությանը, անվտանգությանը եւ զարգացման շահերին, կամ ցանկացած գործողությունից, որը խախտում է երկու երկրների միջև փոխադարձ վստահությունն ու ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը։
Հայկական կողմը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն ի աջակցություն «Մեկ Չինաստանի» սկզբունքի՝ ճանաչելով, որ աշխարհում գոյություն ունի միայն մեկ Չինաստան, եւ Թայվանը Չինաստանի տարածքի անբաժանելի մասն է, իսկ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարությունն ամբողջ Չինաստանը ներկայացնող միակ օրինական կառավարությունն է. վճռականորեն դեմ է «Թայվանի անկախության» ցանկացած ձեւի եւ աջակցում է ազգային վերամիավորման ուղղությամբ Չինաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին։
Չինական կողմը վերահաստատում է իր ամուր աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ սահմանների անխախտելիությանը։ Չինաստանն աջակցում է հայկական կողմի կողմից առաջարկված խաղաղության օրակարգին եւ ողջունում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։
Կողմերը հավատացած են, որ առճակատում խրախուսող աշխարհաքաղաքական ինտրիգները որեւէ նպատակի չեն կարող ծառայել, եւ համատեղ հանդես են գալիս այն քայլերի դեմ, որոնք ապակայունացնում են տարածաշրջանը եւ հրահրում նոր էսկալացիա։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, կանոնավոր կերպով անցկացնելու երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ քաղաքական խորհրդակցություններ, ինչպես նաեւ ընդլայնելու հաղորդակցությունը կենտրոնական եւ տեղական իշխանությունների, ինչպես նաեւ կուսակցությունների միջեւ՝ փորձի փոխանակման եւ համագործակցության ամրապնդման նպատակով։
Կողմերն էապես կարեւորում են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ հետագա համագործակցությունը եւ ընդգծում են խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը երկկողմ քաղաքական երկխոսության խթանման գործում։
Կողմերն ընդգծում են երկու երկրների կառավարությունների միջեւ հաղորդակցության մեխանիզմների հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը՝ զարգացման եւ անվտանգության հարցերի շուրջ տեսակետների փոխանակման նպատակով։
Կողմերը պատրաստակամ են ամրապնդել իրավական եւ դատական ոլորտներում համագործակցությունը եւ փոխանակումը ՝ հավասարության, փոխադարձ շահի եւ հարգանքի հիման վրա։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու իրավապահ եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը, գործադրելու համատեղ ջանքեր՝ ահաբեկչության, սեպարատիզմի, ծայրահեղականության, կիբեռհանցագործությունների եւ այլ անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ։
Կողմերը շարունակելու են ընդլայնել միջտարածաշրջանային համագործակցությունը։
Կողմերը շարունակելու են հարստացնել քաղաքական եւ պայմանագրային-իրավական հիմքերը՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու նպատակով։
ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ, ԱՌԵՎՏՈՒՐ, ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերը ողջունում են վերջին տարիներին երկկողմ առեւտրի կայուն աճը եւ հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու դրա հետագա աճի ուղղությամբ, այդ թվում՝ հայկական արտադրանքի արտահանման խթանման եւ դրանց՝ չինական շուկա մուտք գործելու, ինչպես նաեւ Հայաստանում չինական ընկերությունների ներդրումների ներգրավման նպատակով։ Հայաստանը ողջունում է չինական ընկերությունների մասնակցությունը Հայաստանում իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերին։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու փոխանակումները եւ համագործակցությունը՝ առեւտրի եւ ներդրումային ներուժի ընդլայնման նպատակով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները, գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը եւ այլն։
Կողմերը ճանաչում են Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի էական դերը Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում եւ հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու կանոնավոր կերպով գումարել Հանձնաժողովի նիստերը եւ ջանքեր գործադրել դրա որոշումների համապարփակ իրագործման ուղղությամբ, ինչի համար երկու կողմերն էլ բարձրացնում են Հանձնաժողովի համանախագահների մակարդակը։
Չինաստանը ողջունում է Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը Չինաստանի ներմուծման միջազգային ցուցահանդեսին, Չինաստանի ներմուծման եւ արտահանման տոնավաճառին, Չինաստանի ծառայությունների առեւտրի միջազգային տոնավաճառին, Գլոբալ թվային առեւտրի ցուցահանդեսին, Չինաստանի սպառողական ապրանքների միջազգային ցուցահանդեսին, Չինաստանի միջին եւ փոքր ձեռնարկությունների միջազգային ցուցահանդեսին, Չինաստանի ներդրումների եւ առեւտրի միջազգային տոնավաճառին եւ այլ խոշոր ցուցահանդեսների։ Չինական կողմն աջակցում է հայկական կողմին բարձրորակ ապրանքների առաջխաղացման եւ վաճառքի համար առցանց հարթակների օգտագործման հարցում։ Հայաստանը նույնպես ողջունում է չինական կողմի ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանում կազմակերպվող միջազգային ցուցահանդեսներին եւ տոնավաճառներին, այդ թվում՝ «EXPO Food and Drinks», «ArmProd EXPO», «Build EXPO», «Industrial Armenia EXPO», «DigiTec Expo», «ArmHighTech Exhibition» ցուցահանդեսներին, եւ այլն։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ առավել մեծացնելու փոխադարձ ներդրումները՝ այնպիսի ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու նպատակով, ինչպիսիք են արդյունաբերությունը, տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, էներգետիկան եւ այլն, խթանելու բարձրորակ համագործակցությունը։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ քննարկելու առեւտրատնտեսական ոլորտին վերաբերող պայմանագրային-իրավական դաշտի կատարելագործումը, եւ ակտիվորեն ուսումնասիրում են առեւտրի եւ ներդրումների ընթացակարգերի ազատականացման եւ դյուրացման համար ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ ստեղծելու հնարավորությունը։ Կողմերը վերահաստատում են իրենց վճռական դիրքորոշումը՝ պաշտպանելու բազմակողմ առեւտրային համակարգը, որի հիմքում ԱՀԿ-ն է, եւ աջակցում են Զարգացման համար ներդրումների դյուրացման (IFD) համաձայնագրի ներառմանը ԱՀԿ-ի իրավական կառուցվածքի մեջ։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ խորացնելու զարգացման մասով համագործակցությունը եւ մշակելու հնարավորություններ Հայաստանում ավելի մեծ թվով փոքրեւ գեղեցիկ սոցիալական ծրագրերի իրականացման համար։ Հայաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնում Չինաստանին՝ շարունակական տեխնիկական աջակցության համար, ներառյալ՝ մարդկային ռեսուրսների զարգացման ծրագրերը։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում։ Մասնավորապես Կողմերը բարձր են գնահատում երկու երկրների միջեւ հաստատված առանց վիզայի ռեժիմը, որը նշանակալիորեն խթանում է զբոսաշրջությունը, ամրապնդում է ժողովուրդների միջեւ շփումները եւ ընդլայնում տնտեսական, սոցիալական ու մշակույթային կապերը։ Կողմերը համաձայնում են, որ երկու երկրների միջեւ ուղիղ չվերթերի գործարկումը լրացուցիչ խթան է ծառայում զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության համար։ Չինաստանը ողջունում է Հայաստանի մասնակցությունը Չինաստանի զբոսաշրջության ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսին (CITM) եւ այլ զբոսաշրջային ցուցահանդեսների։
ՈԼՈՐՏԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերը հայտնում են իրենց հետաքրքրվածությունը՝ խթանելու փոխշահավետ համագործակցությունը գիտության եւ տեխնոլոգիաների, կրթության եւ լեզվի ուսուցման մասով փոխանակումների ոլորտներում։ Կողմերը մշակութային փոխանակումն ու երկխոսությունը խթանելու այդ թվում՝ Հայաստանում գործող Կոնֆուցիոսի ինստիտուտում, հայերեն եւ չինարեն լեզուների ուսուցումն ու տարածումը ։ Կողմերը կքննարկեն համագործակցության ամրապնդումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են թվային կրթությունը եւ մասնագիտական կրթությունը։ Կողմերն ակտիվորեն աջակցում են միմյանց դասական ստեղծագործությունների թարգմանության ու հրատարակման գործընթացին։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ակտիվորեն նպաստելու գիտահետազոտական ինստիտուտների միջեւ փոխանակումներին, ամրապնդելու փոխշահավետ համագործակցություն գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում, խթանելու գիտատեխնիկական ձեռքբերումների կիրառումը եւ նոր առաջընթաց ապահովելու իրենց գիտատեխնոլոգիական համագործակցության հարցում։
Կողմերն ընդգծում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության եւ արհեստական բանականության ոլորտներում համագործակցության կարեւորությունը եւ հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ խթանելու ինկուբացիոն կենտրոնների, գիտության եւ տեխնոլոգիաների պարկերի, նորարարական կենտրոնների եւ համատեղ հետազոտական կենտրոնների ստեղծումը՝ որպես համագործակցության հնարավոր հարթակ դիտարկելով Հայաստանի «Ինժեներական քաղաք» եւ «Ակադեմիական քաղաք» նախագծերը։
Կողմերը համաձայնում են ընդլայնել համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում, ձեռնարկել ակտիվ ջանքեր՝ փոխադարձության հիմունքներով կազմակերպելու Մշակույթի օրեր եւ այլ միջոցառումներ՝ ։ Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու մշակույթային արժեքների պահպանման եւ մշակույթային ժառանգության պաշտպանության հարցերում, ինչպես նաեւ խորացնելու համագործակցությունը Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի շրջանակներում։ Որպես հնագույն քաղաքակրթություններ եւ Ֆորումի ակտիվ մասնակիցներ՝ Կողմերը պատրաստ են ակտիվորեն համագործակցել Ֆորումի շրջանակներում։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունն առողջապահության, զբաղվածության, սոցիալական ապահովության, սպորտի եւ երիտասարդության ոլորտներում եւ ամրապնդելու փոխանակումները կինոյի, մեդիայի եւ փորձագիտական կենտրոնների ոլորտներում։
Կողմերն աջակցում են անձնակազմի փոխանակումների հետագա դյուրացմանը։
Կողմերը թվայնացումն ու թվային փոխակերպումը դիտարկում են որպես երկկողմ համագործակցության առաջնահերթ ոլորտ եւ պատրաստ են իրականացնել համատեղ նախագծեր՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման նպատակով։ Կողմերը նաեւ հայտնում են հետաքրքրվածություն՝ փորձի փոխանակման հարցում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կիբեռանվտանգությունն ու հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարը։
Կողմերը համաձայնում են, որ տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության հետագա խորացումն ու տրանսպորտային փոխադրման դյուրացման խթանումը՝ ազգային ինքնիշխանության եւ իրավազորության նկատմամբ հարգանքի, հավասարության եւ փոխադարձության հիման վրա, նպաստում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածության բարելավմանը եւ տնտեսական ու առեւտրային զարգացման խթանմանը։
ԳԼՈԲԱԼ ԵՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերը հավատարիմ են մնում ՄԱԿ-ի վրա հիմնված միջազգային համակարգի, միջազգային իրավունքի վրա հիմնված միջազգային իրավակարգի եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակներից ու սկզբունքներից բխող միջազգային հարաբերությունների հիմնական նորմերի պաշտպանությանը Կողմերը պատրաստակամ են շարունակելու ամրապնդել համագործակցությունը ՄԱԿ-ի շրջանակներում, աջակցել միմյանց՝ միջազգային եւ տարածաշրջանային հարցերում ավելի մեծ դերակատարություն ունենալու գործում, համատեղել ուժերը՝ նպաստելու հավասարության եւ կարգուկանոնի վրա հիմնվածբազմաբեւեռ աշխարհի ձեւավորմանը եւ փոխշահավետ ու ներառական տնտեսական գլոբալացմանը, ինչպես նաեւ համատեղ խթանել նոր տիպի նորատիպ միջազգային հարաբերությունների եւ ընդհանուր ապագա ունեցող մարդկության համայնքի կառուցումը։ Կողմերը համոզված են, որ բոլոր մարդու իրավունքներն ունիվերսալ են, անբաժանելի, փոխկապակցված եւ միմյանցով պայմանավորված։ Մարդու իրավունքների խթանումը եւ պաշտպանությունը պետք է իրականացվեն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակներին եւ սկզբունքներին, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքին համապատասխան։
Կողմերը վերահաստատում են, որ զարգանալու իրավունքը՝ որպես ունիվերսալ եւ անօտարելի իրավունք, մարդու իրավունքների անբաժանելի մասն է։ Կողմերը պատրաստակամ են խթանել արդյունավետ միջազգային համագործակցություն՝ զարգացման իրավունքն իրագործելու եւ զարգացումը խոչընդոտող արգելքները վերացնելու նպատակով։
Հայկական կողմը ողջունում է չինական կողմի կողմից առաջ քաշված Գլոբալ զարգացման նախաձեռնությունը, Գլոբալ անվտանգության նախաձեռնությունը եւ Գլոբալ քաղաքակրթության նախաձեռնությունը եւ մասնավորապես այնպիսի հայեցակետեր, ինչպիսիք են բոլոր երկրների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների եւ սկզբունքների պաշտպանությունը եւ երկխոսության միջոցով բոլոր վեճերի խաղաղ կարգավորումը, զարգացման առաջնահերթությունը, մարդկանց առաջնային եւ կենտրոնական տեղում դիտարկելը, նորարարության ուժի բացահայտումը, աղքատության նվազեցումը, կլիմայի փոփոխության հարցերին անդրադառնալը եւ կանաչ զարգացման խթանումը։ Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ արագացնելու ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի» իրականացումը, համատեղ պաշտպանելու միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը եւ խթանելու քաղաքակրթությունների միջեւ փոխանակումները եւ փոխադարձ ուսուցումը։
Կողմերը կխորացնեն քաղաքականության համակարգումը, ինչպես նաեւ կխթանեն զարգացման ծրագրերի միջեւ սիներգիան «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության (ԳՃՆ) շրջանակներում եւ իրենց համագործակցությունը ԳՃՆ-ի շրջանակներում կբարձրացնեն նոր՝ բարձր որակի զարգացման մակարդակի՝ ի շահ երկու երկրների եւ դրանց ժողովուրդների։ Հայաստանը, որպես առաջին երկրներից մեկը, որը մասնակցել է ԳՃՆ համագործակցությանը, պատրաստ է Չինաստանի հետ համագործակցել՝ ակտիվորեն խթանելու ԳՃՆ-ի եւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցության համապատասխան նախագծերի իրականացումը եւ ապահովելու այդ նախագծերի անվտանգ եւ հաջող ընթացքը։
Չինական կողմը ողջունում է հայկական կողմի ցանկությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) հետ եւ աջակցում է հայկական կողմին ՇՀԿ-ում իր իրավական կարգավիճակի բարելավման հարցում։
Հայկական կողմը սատարում է ՇՀԿ-ի հիմնարար սկզբունքները, ինչպիսիք են ինքնիշխանության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքը, պետական սահմանները չխախտելը, ագրեսիայի փոխադարձ բացառումը, ներքին գործերին չմիջամտելը, ինչպես նաեւ միջազգային հարաբերություններում ուժ կամ դրա սպառնալիք չկիրառելը։ Այս սկզբունքները Հայաստանի խաղաղության օրակարգի անբաժանելի մասն են եւ նպաստում են Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը։
Չինական կողմը ողջունում է Հայաստանի անդամակցությունը Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին (ԵՆԱԲ) եւ պատրաստ է խորացնել համագործակցությունը հայկական կողմի հետ ԵՆԱԲ-ի շրջանակներում եւ համատեղ աջակցել ԵՆԱԲ-ին՝ ավելի լավ ծառայելու իր զարգացող անդամների ենթակառուցվածքների շինարարության եւ կայուն զարգացման պահանջներին։

Совместное заявление об установлении стратегического партнёрства между Арменией и Китаем
соглашаясь с тем, что с момента установления дипломатических отношений 6 апреля 1992 года двусторонние отношения развивались динамично, а сотрудничество между двумя странами в различных сферах достигло положительных результатов,
будучи полностью приверженными расширению сотрудничества в политической, экономической, культурной и социальной сферах, а также в международных отношениях и в деле содействия региональному и глобальному миру и стабильности,
договорились установить стратегическое партнёрство, продолжая руководствоваться основополагающими принципами двусторонних отношений, которые характеризуются равенством, взаимным уважением и доверием, а также взаимовыгодным сотрудничеством.
ПОЛИТИЧЕСКИЙ ДИАЛОГ
Стороны руководствуются принципами мирного сосуществования — взаимным уважением суверенитета и территориальной целостности, исключением агрессии, невмешательством во внутренние дела, равенством и взаимной выгодой, а также принципами мирного сосуществования.
Стороны уважают избранные каждой из них пути развития в соответствии с национальными особенностями и принятие независимых решений по вопросам политики в части двусторонних отношений. Стороны выступают в качестве надёжных партнёров друг для друга, воздерживаются от действий, наносящих ущерб суверенитету, безопасности и интересам развития другой стороны, или от любых шагов, нарушающих взаимное доверие между двумя странами и дружбу между народами.
Армянская сторона подтверждает свою позицию в поддержку принципа «Одного Китая», признавая, что в мире существует только один Китай, а Тайвань является неотъемлемой частью территории Китая, и что правительство Китайской Народной Республики является единственным законным правительством, представляющим весь Китай; решительно выступает против любых форм «независимости Тайваня» и поддерживает усилия Китая, направленные на национальное воссоединение.
Китайская сторона подтверждает свою твёрдую поддержку политической независимости, суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ Республики Армения. Китай поддерживает предложенную армянской стороной мирную повестку и приветствует инициативу «Перекрёсток мира».
Стороны убеждены, что геополитические интриги, поощряющие конфронтацию, не могут служить никакой цели, и совместно выступают против шагов, которые дестабилизируют регион и провоцируют новую эскалацию.
Стороны выражают готовность укреплять политический диалог на высоком уровне, регулярно проводить политические консультации между министерствами иностранных дел двух стран, а также расширять взаимодействие между центральными и местными органами власти, а также партиями — в целях обмена опытом и укрепления сотрудничества.
Стороны придают существенное значение дальнейшему сотрудничеству между законодательными органами двух стран и подчёркивают важность парламентской дипломатии в деле содействия двустороннему политическому диалогу.
Стороны подчёркивают необходимость дальнейшего развития механизмов коммуникации между правительствами двух стран с целью обмена мнениями по вопросам развития и безопасности.
Стороны готовы укреплять сотрудничество и обмен в правовой и судебной сферах на основе равенства, взаимной выгоды и уважения.
Стороны выражают готовность укреплять сотрудничество в правоохранительной и сфере безопасности, прилагать совместные усилия для борьбы с терроризмом, сепаратизмом, экстремизмом, киберпреступностью и другими транснациональными преступлениями.
Стороны продолжат расширять межрегиональное сотрудничество.
Стороны продолжат обогащать политическую и договорно-правовую основу с целью углубления сотрудничества в различных сферах.
ЭКОНОМИКА, ТОРГОВЛЯ, ИНВЕСТИЦИИ И ТУРИЗМ
Стороны приветствуют устойчивый рост двусторонней торговли в последние годы и заявляют о своей готовности прилагать усилия для её дальнейшего увеличения, в том числе с целью содействия экспорту армянской продукции и её выходу на китайский рынок, а также привлечения инвестиций китайских компаний в Армению. Армения приветствует участие китайских компаний в инфраструктурных программах, реализуемых в Армении.
Стороны выражают готовность укреплять обмены и сотрудничество с целью расширения торгового и инвестиционного потенциала в таких сферах, как инфраструктура, информационные технологии, возобновляемые источники энергии, сельское хозяйство, промышленность и др.
Стороны признают существенную роль Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в дальнейшем развитии торгово-экономических отношений между Арменией и Китаем и заявляют о готовности продолжать регулярно проводить заседания Комиссии и прилагать усилия для всесторонней реализации её решений, для чего обе стороны повышают уровень сопредседателей Комиссии.
Китай приветствует активное участие Армении в Международной выставке импортных товаров Китая, Китайской ярмарке импорта и экспорта, Международной ярмарке торговли услугами Китая, Глобальной выставке цифровой торговли, Международной выставке потребительских товаров Китая, Международной выставке малых и средних предприятий Китая, Международной выставке инвестиций и торговли Китая и других крупных выставках. Китайская сторона поддерживает армянскую сторону в вопросе использования онлайн-платформ для продвижения и продажи высококачественных товаров. Армения также приветствует активное участие китайской стороны в международных выставках и ярмарках, проводимых в Армении, включая «EXPO Food and Drinks», «ArmProd EXPO», «Build EXPO», «Industrial Armenia EXPO», «DigiTec Expo», «ArmHighTech Exhibition» и др.
Стороны заявляют о своей готовности наращивать взаимные инвестиции с целью укрепления сотрудничества в таких сферах, как промышленность, информационные и телекоммуникационные технологии, сельское хозяйство, энергетика и др., стимулируя высококачественное сотрудничество.
Стороны выражают готовность обсуждать совершенствование договорно-правовой базы, касающейся торгово-экономической сферы, и активно изучают возможность создания институционального механизма для либерализации и упрощения процедур торговли и инвестиций. Стороны подтверждают свою твёрдую позицию по защите многосторонней торговой системы, основой которой является ВТО, и поддерживают включение Соглашения об облегчении инвестиций для развития (IFD) в правовую структуру ВТО.
Стороны заявляют о своей готовности углублять сотрудничество в области развития и разрабатывать возможности для реализации в Армении большего числа малых и красивых социальных программ. Армения выражает благодарность Китаю за постоянную техническую поддержку, включая программы развития человеческих ресурсов.
Стороны выражают готовность укреплять сотрудничество в сфере туризма. В частности, Стороны высоко оценивают установленный между двумя странами безвизовый режим, который значительно стимулирует туризм, укрепляет контакты между народами и расширяет экономические, социальные и культурные связи. Стороны согласны, что запуск прямых авиарейсов между двумя странами служит дополнительным стимулом для сотрудничества в сфере туризма. Китай приветствует участие Армении в ежегодной Международной туристической выставке Китая (CITM) и других туристических выставках.
ОТРАСЛЕВОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Стороны выражают свою заинтересованность в стимулировании взаимовыгодного сотрудничества в сферах обменов по линии науки и технологий, образования и преподавания языка. С целью содействия культурному обмену и диалогу, в том числе в действующем в Армении Институте Конфуция, Стороны содействуют преподаванию и распространению армянского и китайского языков. Стороны рассмотрят укрепление сотрудничества в таких областях, как цифровое образование и профессиональное образование. Стороны активно поддерживают процесс перевода и издания классических произведений друг друга.
Стороны заявляют о своей готовности активно способствовать обменам между научно-исследовательскими институтами, укреплять взаимовыгодное сотрудничество в области науки и технологий, поощрять применение научно-технических достижений и обеспечивать новый прогресс в своём научно-технологическом сотрудничестве.
Стороны подчёркивают важность сотрудничества в областях информационных технологий, инноваций и искусственного интеллекта и заявляют о своей готовности содействовать созданию инкубационных центров, парков науки и технологий, инновационных центров и совместных исследовательских центров, рассматривая в качестве возможной площадки для сотрудничества проекты Армении «Инженерный город» и «Академический город».
Стороны согласны расширить сотрудничество в сфере культуры, предпринять активные усилия для организации на основе взаимности Дней культуры и других мероприятий — . Стороны заявляют о своей готовности сотрудничать в вопросах сохранения культурных ценностей и защиты культурного наследия, а также углублять сотрудничество в рамках Форума древних цивилизаций. Будучи древними цивилизациями и активными участниками Форума, Стороны готовы активно сотрудничать в рамках Форума.
Стороны заявляют о своей готовности углублять сотрудничество в областях здравоохранения, занятости, социального обеспечения, спорта и молодёжи и укреплять обмены в сферах кино, медиа и экспертных центров.
Стороны поддерживают дальнейшее упрощение обменов персоналом.
Стороны рассматривают цифровизацию и цифровую трансформацию как приоритетную область двустороннего сотрудничества и готовы реализовывать совместные проекты с целью внедрения современных технологий. Стороны также заявляют об интересе к обмену опытом в таких областях, как кибербезопасность и противодействие гибридным угрозам.
Стороны согласны, что дальнейшее углубление сотрудничества в области транспорта и стимулирование облегчения транспортных перевозок — на основе уважения национального суверенитета и юрисдикции, равенства и взаимности — способствует улучшению региональной взаимосвязанности и стимулированию экономического и торгового развития.
ГЛОБАЛЬНОЕ И МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Стороны остаются приверженными международной системе, основанной на ООН, международному правопорядку, основанному на международном праве, и защите основных норм международных отношений, вытекающих из целей и принципов Устава ООН. Стороны готовы продолжать укреплять сотрудничество в рамках ООН, поддерживать друг друга в деле приобретения более значимой роли в международных и региональных вопросах, объединять усилия для содействия формированию многополярного мира, основанного на равенстве и порядке, а также взаимовыгодной и инклюзивной экономической глобализации, равно как и совместно содействовать построению нового типа международных отношений и сообщества единой судьбы человечества.
Стороны убеждены, что все права человека универсальны, неделимы, взаимосвязаны и взаимозависимы. Продвижение и защита прав человека должны осуществляться в соответствии с целями и принципами Устава ООН, а также международным правом.
Стороны подтверждают, что право на развитие — как универсальное и неотъемлемое право — является неотъемлемой частью прав человека. Стороны готовы содействовать эффективному международному сотрудничеству с целью реализации права на развитие и устранения препятствий, мешающих развитию.
Армянская сторона приветствует выдвинутые китайской стороной Инициативу глобального развития, Инициативу глобальной безопасности и Инициативу глобальной цивилизации, и в частности такие положения, как уважение суверенитета и территориальной целостности всех стран, защита целей и принципов Устава ООН и мирное урегулирование всех споров посредством диалога, приоритет развития, рассмотрение человека как первостепенного и центрального, раскрытие силы инноваций, сокращение бедности, обращение к вопросам изменения климата и продвижение зеленого развития. Стороны выражают свою готовность ускорить реализацию Повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года, совместно защищать международную и региональную безопасность и стабильность, а также содействовать обменам и взаимному обучению между цивилизациями.
Стороны будут углублять координацию политики, а также продвигать синергию между программами развития в рамках инициативы «Один пояс, один путь» (BRI) и поднимут свое сотрудничество в рамках BRI на новый уровень высококачественного развития в интересах обеих стран и их народов. Армения, как одна из первых стран, участвовавших в сотрудничестве в рамках BRI, готова сотрудничать с Китаем для активного содействия реализации соответствующих проектов сотрудничества в рамках BRI и инициативы «Перекресток мира» и обеспечения их безопасного и успешного хода.
Китайская сторона приветствует стремление армянской стороны к укреплению сотрудничества с Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и поддерживает армянскую сторону в вопросе улучшения ее правового статуса в ШОС.
Армянская сторона поддерживает основные принципы ШОС, такие как взаимное уважение суверенитета, независимости и территориальной целостности, нерушимость государственных границ, взаимное исключение агрессии, невмешательство во внутренние дела, а также неприменение силы или угрозы силой в международных отношениях. Эти принципы являются неотъемлемой частью повестки дня мира Армении и способствуют обеспечению долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе.
Китайская сторона приветствует членство Армении в Азиатском банке инфраструктурных инвестиций (AIIB) и готова углублять сотрудничество с армянской стороной в рамках AIIB и совместно поддерживать АБИИ для того, чтобы он лучше служил нуждам развивающихся членов в строительстве инфраструктуры и устойчивом развитии.