Հայտնի է՝ երբ կլուծարվի Մինսկի խումբը
Ռուսաստանը աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ որոշմանը՝ լուծարելու Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը, որը զբաղվում էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ․ РБК-ին ասել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը՝ հավելելով, որ խումբը նախատեսվում է ամբողջությամբ լուծարել մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերը։
Նրա խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է երեք ինստիտուտների՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը։ «Հաշվի առնելով կողմերի դիրքորոշումը դրանք պահպանելու աննպատակահարմարության վերաբերյալ, մենք որևէ պատճառ չենք տեսնում կանխելու դրանց լուծարումը», - ասել է դիվանագետը։
Ըստ Լուկաշևիչի՝ Մինսկի խմբի լուծարման ընթացակարգը հետևյալն է. ԵԱՀԿ մշտական ​​խորհուրդը (քաղաքական խորհրդակցությունների հիմնական որոշում կայացնող մարմինը) առաջարկել է կազմակերպության անդամներին «լռելյայն համաձայնություն տալ» այս հարցի վերաբերյալ նախարարական որոշմանը, և եթե մինչև սեպտեմբերի 1-ը ոչ ոք դեմ չլինի խմբի լուծարմանը, որոշումը կհամարվի ընդունված:
«Կարևոր է հաշվի առնել, որ այս որոշման իրականացման հետ կապված վարչական և ֆինանսական միջոցառումների իրականացումը կտևի մի քանի ամիս։ ԵԱՀԿ-ն ակնկալում է դրանք ավարտել ոչ ուշ, քան այս տարվա դեկտեմբերը։ Որից հետո բոլոր երեք կառույցները, որոնք պատասխանատու էին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանը նպաստելու համար, պետք է դադարեն գոյություն ունենալուց», - ասել է Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչը։

Известно, когда будет распущена Минская группа
Россия поддерживает совместное решение Азербайджана и Армении о роспуске Минской группы ОБСЕ, занимавшейся урегулированием нагорно-карабахского конфликта, сообщил постоянный представитель России при ОБСЕ Александр Лукашевич в интервью РБК. По его словам, группа будет полностью распущена к декабрю 2025 года.
Речь идёт о прекращении работы трёх институтов: самой Минской группы, института личного представителя действующего председателя ОБСЕ и Группы высокого уровня по планированию. «Учитывая позиции сторон о нецелесообразности их сохранения, мы не видим причин препятствовать их роспуску», — заявил дипломат.
По словам Лукашевича, процедура роспуска предполагает, что Постоянный совет ОБСЕ предложил странам-участницам «молчаливое согласие» на принятие этого решения. Если до 1 сентября никто не выступит против, оно будет считаться утверждённым.
«Важно учитывать, что выполнение связанных с этим административных и финансовых мероприятий займёт несколько месяцев. ОБСЕ планирует завершить их не позднее декабря текущего года, после чего все три структуры, отвечавшие за содействие урегулированию нагорно-карабахского конфликта, прекратят своё существование», — отметил представитель России.