Եթե հրթիռակոծումները շարունակեն, բենզինի գինն ավելի կթանկա. փորձագետ
Ռուսական նավթավերամշակման գործարանների վրա հարձակումները կարագացնեն գնաճը։ Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) վերլուծաբանները նշում են, որ խնդրի մասին արդեն բարձրաձայնել են ռազմական թղթակիցները՝ նշելով ՀՕՊ-ի սարսափելի աշխատանքը և բենզինի թանկացման տեսքով հարվածների հետևանքները, որոնք արդեն սկսել են զգալ քաղաքացիները։
«Թե ի՞նչ է ազդեցություն կունենա Հայաստանի շուկայի վրա, դժվար է ասել, բայց Հայաստանը իր վառելիքը, հիմնականում` բենզինը, ներմուծում է Ռուսաստանից։ Եվ այդ հարձակումները, որոնք իրականացվում են ռուսական վերամշակման գործարանների վրա, բերել է նրան, որ Ռուսաստանի ներսում առաջանում է բենզինի դեֆիցիտ, և ինչպես մեկ անգամ դա արդեն արել են, կարող են կրճատել բենզինի արտահանումը»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց էներգետիկ ոլորտի փորձագետ Արմեն Մանվելյանը և հավելեց, որ դա ոչ միայն կազդի Հայաստանի, այլև՝ այն բոլոր երկրների վրա, որոնք Ռուսաստանից բենզին են ներկրում, քանի որ Ռուսաստանը խոշորագույն արտահանող պետություններից մեկն է։
Փորձագետի խոսքով՝ բենզին ներկրելու այլընտրանքային ուղի կարող է օգտագործվել այլ երկրներից. «Ժամանակին Հայաստանը բենզին էր ներկրում Բուլղարիայից, և սա ուղղություններից մեկն է, որ կարող են տեսականորեն աշխատացնել։ Տեսականորեն կարելի է բենզին ներկրել նաև Իրանից և Իրաքից»։ Անդրադառնալով թանկացումներին՝ նա ընդգծեց, որ դրանից դժվար կլինի խուսափել, իսկ թե ինչ ռազմավարական պաշարներ կարող է դիտարկել Հայաստանը ներկրման համար, նա շեշտեց, որ ներկրման հնարավորությունները սահմանափակ են․ «Դեֆիցիտը ոչ միայն Ռուսաստանում է, այլև՝ ողջ աշխարհում, քանի որ նավթի վերամշակման տեխնոլոգիա քիչ երկրներ ունեն, և եթե Ռուսաստանը կրճատում է նավթի մշակման իր հզորությունները՝ օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով, դա բերում է աշխարհում դիզվառելիքի և բենզինի թանկացման»,-ասաց փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ այսօր լցակայաններում բենզինի գինը թանկացել է 20-30 դրամով, և Ա. Մանվելյանի համոզմամբ, եթե հարվածները շարունակվեն, բենզինի գինն ավելի կթանկա։

If rocket attacks continue, gasoline prices are likely to rise. Expert
Attacks on Russian refineries will accelerate inflation. Analysts at the Institute for the Study of War (ISW) note that military correspondents have already raised the issue, highlighting the poor performance of air defense and the consequences of the strikes, including a rise in gasoline prices that citizens are already feeling.
“It is difficult to say what impact it will have on the Armenian market, but Armenia imports its fuel, mainly gasoline, from Russia. And these attacks, which are being carried out on Russian refineries, have led to a gasoline deficit within Russia. As they have already done once, they may reduce gasoline exports,” energy expert Armen Manvelyan said in an interview with Radar Armenia, adding that this will affect not only Armenia, but also all countries that import gasoline from Russia, since Russia is one of the largest exporting countries.
According to the expert, an alternative method for importing gasoline can be used from other countries. “Armenia used to import gasoline from Bulgaria, and this is one of the directions that can theoretically work. Theoretically, gasoline can also be imported from Iran and Iraq.” Touching on the price increases, he emphasized that it will be difficult to avoid them. As for the strategic reserves Armenia can consider for imports, he noted that import opportunities are limited. “The deficit is not only in Russia, but also in the whole world, since few countries have oil refining technology, and if Russia reduces its oil refining capacities for objective or subjective reasons, this leads to an increase in the price of diesel fuel and gasoline in the world,” the expert said.
It should be noted that today, the price of gasoline at gas stations has increased by 20-30 drams, and A. Manvelyan is convinced that if the strikes continue, the cost of gas will rise further.