Հաստատված խաղաղությունը պետք է դառնա ավելի ինստիտուցիոնալ. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Երբ արձանագրում ենք, որ խաղաղություն է հաստատվել, չենք արձանագրում, որ կողմերն այլևս հարցեր չունեն։ Նման բան չի լինում այն երկրների հետ մեր հարաբերություններում, որոնք հետ խնդիր չենք ունեցել»,-ճեպազրույցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ միջպետական հարաբերությունների հաստատումը և զարգացումը դինամիկ պրոցես է. կողմերն ունեն իրենց համաձայնություններն ու անհամաձայնությունները, որոնք ընդհանուր պատկերի վրա որևէ ազդեցություն չեն ունենալու.
«Ես իմ ուղերձում ասել եմ նաև, որ խաղաղությունը խնամքի կարիք ունի, և դա պետք է լինի անընդհատ։ Արձանագրումն այն է, որ, այո, խաղաղությունը հաստատված է։ Հաստատված խաղաղությունը պետք է դառնա ավելի ու ավելի ինստիտուցիոնալ»։

“When we record that peace has been established, we do not record that the parties no longer have any issues. This does not happen in our relations with countries with which we have not had any issues,” Prime Minister Nikol Pashinyan said at a briefing.
According to him, establishing and developing interstate relations is a dynamic process. The parties' agreements and disagreements do not impact the overall picture.
“I also said in my message that peace needs care, which should be constant. The record is that, yes, peace has been established. The established peace should become more and more institutional.”