Վարչապետը ընդունել է ՄԹ պետնախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և Անդրծովյան տարածքների հարցերով պետնախարար Սթիվեն Դաութիին:
Վարչապետը ողջունել է նրա այցը Հայաստան և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա ռազմավարական երկխոսության հաջող փուլի առիթով: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Սթիվեն Դաութիի այցը տարածաշրջան տեղի է ունենում շատ կարևոր և նույնիսկ պատմական ժամանակահատվածում՝ հաշվի առնելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնք Հարավային Կովկասում կայունության և կանխատեսելիության, ավելի լայն տարածաշրջանային համագործակցության և զարգացման հիմք են ստեղծում:
Սթիվեն Դաութին շնորհավորել է վարչապետին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի առաջմղման գործում Վաշինգտոնում ձեռք բերված պատմական արդյունքների առիթով: Նա ընդգծել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունն այդ գործընթացին:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը Հայաստան–Մեծ Բրիտանիա հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու և համատեղ ջանքերով այդ նպատակին հետևողականորեն հասնելու համար։ Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության համագործակցության հիմքում դրված են ընդհանուր արժեքները՝ ժողովրդավարություն, իրավունքի գերակայություն և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանություն։
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Կարևորվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական նախագծերի ուղղությամբ ուսումնասիրությունների իրականացումը, ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացումը, բրիտանական ընկերությունների՝ առավել ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանում ենթակառուցվածքային և այլ նախագծերում։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Միացյալ Թագավորության ակտիվ մասնակցությունը հաջորդ տարի Հայաստանում անցկացվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին և Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17):

The Prime Minister received the UK Minister of State
Prime Minister Nikol Pashinyan received Stephen Doughty, Minister of State for Europe, North America, and Overseas Territories of the United Kingdom.
The Prime Minister welcomed his visit to Armenia and expressed satisfaction with the successful round of the Armenia-UK Strategic Dialogue. Nikol Pashinyan noted that Stephen Doughty’s visit to the region comes at a significant and even historic time, given the agreements reached in Washington, which lay the foundation for stability and predictability, broader regional cooperation, and development in the South Caucasus.
Stephen Doughty congratulated the Prime Minister on the historic results achieved in Washington in normalizing relations between Armenia and Azerbaijan and advancing the peace agenda. He emphasized the United Kingdom’s support for this process.
The parties reaffirmed their readiness to elevate Armenia-UK relations to the level of a strategic partnership and to achieve this goal through joint efforts consistently. The interlocutors emphasized that the basis of cooperation between Armenia and the United Kingdom is the shared values ​​of democracy, the rule of law, and the protection of fundamental human rights.
The interlocutors then discussed several issues related to the further development and expansion of Armenia-United Kingdom cooperation. The importance of conducting studies on economic projects of mutual interest, implementing joint investment programs, and increasing the active involvement of British companies in Armenian infrastructure and other projects was emphasized.
Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of the United Kingdom’s active participation in the European Political Community Summit and the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Armenia next year.