Լոնդոնը կաջակցի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը
Ադրբեջանական զլմ-ները հաղորդում են, որ նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր ընդունել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և անդրծովյան տարածքների հարցերով պետնախարար Սթիվեն Դաութիին։
Ըստ հաղորդագրության, Դաութին շնորհավորել է Ալիևին՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղ կարգավորման օրակարգի առաջմղման գործում Վաշինգտոնում ձեռք բերված պատմական արդյունքների կապակցությամբ, հայտնելով իր երկրի պատրաստակամությունն՝ աջակցելու այդ գործընթացին: Նա նաև ընդգծել է Վաշինգտոնում տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում ձեռք բերված արդյունքների կարևորությունը:
Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքների համար և հայտարարել, որ Ադրբեջանը շարունակելու է իր ջանքերը՝ առաջ մղելու խաղաղության օրակարգը և Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակվել ադրբեջանա-բրիտանական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ. գոհունակություն է հայտնվել քաղաքական կապերի ներկա վիճակից:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է արվել նաև էներգետիկ համագործակցությանը, ընդգծվել է Ադրբեջանի և BP-ի միջև հաջող գործընկերությունը: Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ BP-ի հետ փոխշահավետ համագործակցությունը կշարունակվի առաջիկա տասնամյակների ընթացքում:
Հատկանշական է, որ բրիտանացի նախարարը Ադրբեջանի նախագահին է նվիրել Ալիևի անունը կրող Անգլիայի ազգային հավաքականի մարզաշապիկ։

Azerbaijani media reported that President Ilham Aliyev today received Stephen Dowty, the UK's Minister of State for Europe, North America, and Overseas Territories.
According to the report, Dowty congratulated Aliyev on the historic results achieved in Washington in normalizing relations between Azerbaijan and Armenia and advancing the agenda of a peaceful settlement, expressing his country's readiness to support this process. He also stressed the importance of the results achieved in Washington in the field of regional transport communications.
Aliyev expressed gratitude for the congratulations and stated that Azerbaijan will continue its efforts to advance the agenda of peace and the process of normalizing relations with Armenia.
The parties also exchanged views on the prospects for the development of Azerbaijani-British relations. Satisfaction was expressed with the current state of political ties.
During the discussion, energy cooperation was also touched upon, and the successful partnership between Azerbaijan and BP was highlighted. The parties expressed confidence that the mutually beneficial cooperation with BP will continue in the coming decades.
It is noteworthy that the British minister presented the Azerbaijani President with an England national team jersey bearing Aliyev's name.