Թուրքիան շահագրգռված է ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտով. թուրքագետ
Թուրքիան առանցքային դեր է ունեցել ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեջ, վերջերս էլ ՌԴ ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի պատվիրակության հետ հանդիպել են ու կհանդիպեն Ստամբուլում։
«Ես չէի ասի, թե Թուրքիան հատուկ դերակատարում ունի այդ հանդիպումների ժամանակ։ Թուրքիան հիմնականում ծառայում է որպես հարթակ՝ տրամադրում է տարածք, որտեղ 2 կողմը հանդիպում և քննարկում են։ Համենայնդեպս, մինչ այս եղած բոլոր հանդիպումներն այդ տրամաբանության մեջ են եղել»,- Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Նելլի Մինասյանը և հավելեց՝ հաջորդ փուլերում, եթե կազմակերպի Թուրքիան, խորքային բաներ պետք չէ փնտրել։
Ըստ նրա՝ Թուրքիան շահագրգռված է պատերազմի ավարտով, քանի որ թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Ուկրաինայի հետ տնտեսական երկկողմանի վնասներ է կրում. «Հետևաբար, այն, որ դրանով Թուրքիան ինչ-որ դեր կտանի և այլն, ինչը կարտացոլվի նաև Հարավային Կովկասի վրա, քիչ հավանական է»։
Անդրադառնալով հարցին, թե հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո կա՞ հայ-թուրքական հարաբերություններում առարկայական առաջընթաց, նա ընդգծեց, որ այս պահին առաջընթաց չի տեսնում, և մոտակա ժամանակներում էլ դժվար փոփոխություն լինի.
«Այն խնդիրները, որոնք Թուրքիան իր առջև դրել էր, այս պահի դրությամբ գոյություն չունեն, և շարունակում է սահմանը փակ պահել»:

Turkey is interested in the end of the Russian-Ukrainian war. Turkologist
Turkey has played a key role in the Russian-Ukrainian conflict, and recently, the Russian Foreign Minister announced that they have met and will meet with the Ukrainian delegation in Istanbul.
"I wouldn't say that Turkey has a special role during these meetings. Turkey mainly serves as a platform, providing a space where the two sides meet and discuss. At least, all the meetings so far have been within that logic," said Turkologist Nelly Minasyan in an interview with Radar Armenia, adding that in the following stages, if Turkey organizes it, there is no need to look for deep things.
According to her, Turkey is interested in the end of the war, since it suffers economic losses from both Russia and Ukraine. "Therefore, the fact that Turkey will play some role in this, etc., which will also be reflected in the South Caucasus, is unlikely."
Addressing the question of whether there has been any substantive progress in Armenian-Turkish relations since the initialing of the Armenian-Azerbaijani peace agreement, he emphasized that he does not see any progress at the moment, and it is unlikely that there will be any change in the near future.
"The problems that Turkey had set for itself do not exist at the moment, and it continues to keep the border closed."