Անկախությունը մեր ամենօրյա ջանքերի, ռազմավարական ընտրությունների և պատասխանատվության արդյունքն է․ Վահագն Խաչատուրյան
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձը․
Հայաստանի Հանրապետության հարգելի քաղաքացիներ,
35 տարի առաջ մեր նորագույն պատմության ընթացքը նշանավորվեց վճռական նշանակություն ունեցող մի իրադարձությամբ․ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը ընդունեց Անկախության հռչակագիրը։ Այդ որոշմամբ դարերի ընդմիջումից հետո վերականգնվեց մեր պետականության գաղափարը և սկսվեց անկախության ճանապարհով ընթացքը։
Հռչակագիրը միայն իրավական փաստաթուղթ չէր։ Այն ազգային կամքի, միասնական նպատակների և նոր ապագայի խորհրդանիշն էր։ Դրանով հստակեցվեց մեր ժողովրդի ձգտումը՝ կերտել անկախ ու ինքնիշխան պետություն, որի լիարժեք հաստատումը իրացվեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի հանրաքվեով։
Այսօր, հիշելով այդ պատմական օրը, կարևորում ենք Հռչակագրի շարունակական ուժն ու արժեքը։ Այն մեր պետության զարգացման ու կայացման հիմնարար ծրագիրն է, որտեղ ամրագրված են ժողովրդավարության հաստատման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բանակի հզորացման, կրթության և տնտեսության արդիականացման պարտավորությունները։
Այսօր, մեր երկրում և մեր շուրջ կատարվող բազմաշերտ ու արմատական փոփոխությունների հորձանուտում, առավել քան երբևէ, կարևոր է ընդգծել իրական անկախության և ինքնիշխանության նշանակությունը։ Այն միայն պատմական ձեռքբերում չէ, այլ կենսական անհրաժեշտություն, որը ձևավորում է մեր պետականությունը, ապահովում ժողովրդի ազատ ու արժանապատիվ կյանքը և ամուր հիմք է մեր ապագայի համար։ Անկախությունը մեր ամենօրյա ջանքերի, ռազմավարական ընտրությունների և պատասխանատվության արդյունքն է. այն կարևորագույն ուղի և ընտրություն է, որը մենք պետք է պահպանենք, ամրապնդենք և փոխանցենք հաջորդ սերունդներին։
Հռչակագիրը նաև հիշեցում է, որ անկախությունը նվեր չէ, այլ ամենօրյա պատասխանատվություն․ ամրապնդել պետական հիմքերը, կառուցել արդար ու բարեկեցիկ հասարակություն և այն փոխանցել ապագա սերունդներին։
Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 35-ամյակի առթիվ։ Թող մեր պետությունը հաստատակամորեն քայլի խաղաղության, անվտանգության և զարգացման ուղիով։

Independence is the result of our daily efforts, strategic choices, and responsibility. Vahagn Khachaturyan
Message from the President of the Republic of Armenia, Vahagn Khachaturyan:
Thirty-five years ago, the course of our modern history was marked by an event of decisive importance. The Supreme Council of the Armenian SSR adopted the Declaration of Independence. With that decision, after a centuries-long hiatus, the idea of ​​our statehood was restored, and the path to independence began.
The Declaration was not just a legal document. It was a symbol of national will, common goals, and a new future. It clarified the aspiration of our people to create an independent and sovereign state, the full establishment of which was realized by the referendum of September 21, 1991.
Today, remembering that historic day, we emphasize the continuing power and value of the Declaration. It is the fundamental program for the development and establishment of our state, which enshrines the obligations of establishing democracy, the rule of law, protecting human rights, strengthening the army, and modernizing education and the economy.
Today, in the midst of multifaceted and radical changes taking place in our country and around us, it is more important than ever to emphasize the importance of true independence and sovereignty. It is not just a historical achievement, but a vital necessity that shapes our statehood, ensures the free and dignified life of the people, and is a solid foundation for our future. Independence is the result of our daily efforts, strategic choices, and responsibility. It is the most critical path and choice that we must preserve, strengthen, and pass on to future generations.
The Declaration is also a reminder that independence is not a gift, but a daily responsibility: to strengthen the foundations of the state, build a just and prosperous society, and pass it on to future generations.
I congratulate you on the 35th anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of the Republic of Armenia. May our state firmly walk the path of peace, security, and development.