Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթգծի հիմնարկեքի արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ աննկարագրելի հուզմունք և ուրախություն են ապրում երկաթգծի կառուցման մեկնարկի կապակցությամբ, որը դուռ կբացի «Զանգեզուրի միջանցքի» համար և կնշանավորի խաղաղության ու բարգավաճման նոր դարաշրջան Հարավային Կովկասում:
Ուրալօղլուն պարզաբանել է, որ Թուրքիան, ինչպես աշխարհագրական, այնպես էլ մշակութային առումով, գտնվում է մայրցամաքների, քաղաքակրթությունների և հնագույն տրանսպորտային ուղիների խաչմերուկում, ինչպիսիք են պատմական Մետաքսի ճանապարհը և Համեմունքների ճանապարհը:
«Այսօր, կատարելով «Զանգեզուրի միջանցքի»՝ Կարս- Իգդիր -Արալիք-Դիլուջու երկաթուղագծի իրականացման ճանապարհին առաջին կոնկրետ քայլերից մեկը, մենք մեր ներդրումն ենք ունենում ոչ միայն Թուրքիայի, այլև՝ ողջ Հարավային Կովկասի և Եվրասիայի ապագայի մեջ։ Այս նախագիծը միջազգային խաղաղության և բարգավաճման ճանապարհային քարտեզ է։ «Զանգեզուրի միջանցքը» կամրապնդի Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը և կամրապնդի տարածաշրջանային խաղաղությունը։ Այն կնշի համաշխարհային առևտրի ոսկե դարաշրջանի սկիզբը ողջ աշխարհի համար, հատկապես՝ այն երկրների, որոնք մասնակցում են միջին միջանցքին»,- հայտարարել է նա։
Ըստ թուրք նախարարի՝ այս նախագիծը կընդլայնի տնտեսական համագործակցությունը Հարավային Կովկասում, կարագացնի սահմանների բացումն ու դիվանագիտական հարաբերությունների կարգավորումը։
«Կենտրոնական Ասիան, Կասպյան տարածաշրջանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը Թուրքիայի հետ կապող «Զանգեզուրի միջանցքի» սոցիալ-տնտեսական, աշխարհաքաղաքական և աշխարհառազմավարական բնութագրերը, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկաթուղային ցանցի ընդլայնումը ճանապարհ կբացեն տարածաշրջանային և համաշխարհային առևտրի վրա դրական ազդեցություն ունենալու համար։ «Զանգեզուրի միջանցքի» իրականացումը, Նախիջևանում, Հայաստանում և Ադրբեջանում միջանցքի հատվածների կառուցման հետ մեկտեղ, կբարձրացնի Չինաստանից Բրիտանիա միջազգային առևտրային ճանապարհի արդյունավետությունը»,- ընդգծել է նա։
Ուրալօղլուն նշել է, որ երկաթգիծը կամրապնդի Եվրասիայի մատակարարման ուղիները՝ աջակցելով գլոբալ ցանցերին, ինչպիսիք են Տրանսկասպյան տրանսպորտային երթուղին և Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը։

Turkish Minister of Transport and Infrastructure Abdulkadir Uraloğlu stated in his speech at the groundbreaking ceremony of the Kars-Igdir-Aralık-Dilujü railway that they are experiencing indescribable excitement and joy over the start of the construction of the railway, which will open the door to the “Zangezur Corridor” and mark a new era of peace and prosperity in the South Caucasus.
Uraloğlu explained that Turkey is located at the crossroads of continents, civilizations, and ancient transport routes, such as the historical Silk Road and the Spice Road, both geographically and culturally.
“Today, by taking one of the first concrete steps towards the implementation of the “Zangezur Corridor”, the Kars-Igdir-Aralık-Diluj railway line, we are making our contribution not only to the future of Turkey, but also to the entire South Caucasus and Eurasia. This project is a roadmap for international peace and prosperity. The “Zangezur Corridor” will strengthen economic cooperation between Turkey, Azerbaijan, and Armenia and strengthen regional peace. It will begin a golden era of global trade for the whole world, especially for the countries participating in the middle corridor,” he said.
According to the Turkish minister, this project will expand economic cooperation in the South Caucasus, accelerate opening borders, and normalize diplomatic relations.
“The socio-economic, geopolitical, and geostrategic characteristics of the Zangezur Corridor connecting Central Asia, the Caspian region, Azerbaijan, and Armenia with Turkey, as well as the expansion of the railway network between Azerbaijan, Turkey, and Armenia, will pave the way for a positive impact on regional and global trade. The implementation of the Zangezur Corridor, along with the construction of sections of the corridor in Nakhichevan, Armenia, and Azerbaijan, will increase the efficiency of the international trade route from China to Britain,” he stressed.
Uraloğlu noted that the railway will strengthen Eurasian supply routes by supporting global networks such as the Trans-Caspian Transport Route and the North-South International Transport Corridor.