Ծինփինը Փաշինյանին և Ալիևին հրավիրել է ՇՀԿ-ի գագաթնաժողովին
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին կմասնակցեն ավելի քան 20 երկրների առաջնորդներ. հայտնել է Չինաստանի ԱԳ նախարարի օգնական Լյու Բինը:
«Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը ավելի քան 20 օտարերկրյա առաջնորդի և 10 միջազգային կազմակերպության ղեկավարի հետ կհավաքվի Հայհե գետի ափին»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսում:
Միջոցառմանը հրավիրված են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Հնդկաստանի, Իրանի, Թուրքիայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Մոնղոլական, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Կամբոջայի, Մալդիվների, Նեպալի, Եգիպտոսի, Թուրքմենստանի, Ինդոնեզիայի, Լաոսի, Մալայզիայի, Վիետնամի ղեկավարները։
Լյու Բինի խոսքով՝ մասնակիցները կքննարկեն ՇՀԿ-ի հաջողված փորձը, կնախանշեն կազմակերպության զարգացման ուղղությունը, համաձայնության կգան համագործակցության հարցերի շուրջ:
Նշենք, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը տեղի կունենա Տյանցզինում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը միջազգային միավորում է, որը հիմնադրվել է 2001 թվականին: Այն ներառում է Հնդկաստանը, Իրանը, Ղազախստանը, Չինաստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Պակիստանը, Ուզբեկստանը և Բելառուսը: Դիտորդ երկրներ են Աֆղանստանը և Մոնղոլիան, գործընկեր երկրներ՝ Ադրբեջանը, Հայաստանը, Կամբոջան, Նեպալը, ԱՄԷ-ն, Թուրքիան և Շրի Լանկան:

Chinese Assistant Foreign Minister Liu Bin said leaders from more than 20 countries will attend the Shanghai Cooperation Organization summit.
"Chinese President Xi Jinping will gather with more than 20 foreign leaders and heads of 10 international organizations on the banks of the Haihe River," he said at a press conference.
The leaders of Russia, Belarus, India, Iran, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Pakistan, Tajikistan, Uzbekistan, Mongolia, Azerbaijan, Armenia, Cambodia, Maldives, Nepal, Egypt, Turkmenistan, Indonesia, Laos, Malaysia, and Vietnam have been invited to the event.
According to Liu Bin, the participants will discuss the SCO's successful experience, outline the direction of the organization's development, and reach an agreement on cooperation issues.
It should be noted that the Shanghai Cooperation Organization summit will be held in Tianjin from August 31 to September 1.
The Shanghai Cooperation Organization is an international organization founded in 2001. It includes India, Iran, Kazakhstan, China, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, Pakistan, Uzbekistan, and Belarus. Observer countries are Afghanistan and Mongolia, and partner countries are Azerbaijan, Armenia, Cambodia, Nepal, the UAE, Turkey, and Sri Lanka.