Ծինփինը Փաշինյանին և Ալիևին հրավիրել է ՇՀԿ-ի գագաթնաժողովին
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին կմասնակցեն ավելի քան 20 երկրների առաջնորդներ. հայտնել է Չինաստանի ԱԳ նախարարի օգնական Լյու Բինը:
«Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը ավելի քան 20 օտարերկրյա առաջնորդի և 10 միջազգային կազմակերպության ղեկավարի հետ կհավաքվի Հայհե գետի ափին»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսում:
Միջոցառմանը հրավիրված են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Հնդկաստանի, Իրանի, Թուրքիայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Մոնղոլական, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Կամբոջայի, Մալդիվների, Նեպալի, Եգիպտոսի, Թուրքմենստանի, Ինդոնեզիայի, Լաոսի, Մալայզիայի, Վիետնամի ղեկավարները։
Լյու Բինի խոսքով՝ մասնակիցները կքննարկեն ՇՀԿ-ի հաջողված փորձը, կնախանշեն կազմակերպության զարգացման ուղղությունը, համաձայնության կգան համագործակցության հարցերի շուրջ:
Նշենք, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը տեղի կունենա Տյանցզինում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը միջազգային միավորում է, որը հիմնադրվել է 2001 թվականին: Այն ներառում է Հնդկաստանը, Իրանը, Ղազախստանը, Չինաստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Պակիստանը, Ուզբեկստանը և Բելառուսը: Դիտորդ երկրներ են Աֆղանստանը և Մոնղոլիան, գործընկեր երկրներ՝ Ադրբեջանը, Հայաստանը, Կամբոջան, Նեպալը, ԱՄԷ-ն, Թուրքիան և Շրի Լանկան:

Си Цзиньпин пригласил Пашиняна и Алиева на саммит ШОС
В саммите Шанхайской организации сотрудничества примут участие лидеры более чем 20 стран, сообщил помощник министра иностранных дел Китая Лю Бинь.
«Президент Китая Си Цзиньпин встретится на берегу реки Хайхэ с более чем 20 иностранными лидерами и руководителями 10 международных организаций», — сказал он на пресс-конференции.
На мероприятие приглашены лидеры России, Беларуси, Индии, Ирана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Узбекистана, Монголии, Азербайджана, Армении, Камбоджи, Мальдив, Непала, Египта, Туркменистана, Индонезии, Лаоса, Малайзии и Вьетнама.
По словам Лю Биня, участники обсудят успешный опыт ШОС, определят направления развития организации и придут к соглашениям по вопросам сотрудничества.
Саммит Шанхайской организации сотрудничества состоится в Тяньцзине с 31 августа по 1 сентября.
Шанхайская организация сотрудничества — это международное объединение, созданное в 2001 году. В нее входят Индия, Иран, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Россия, Таджикистан, Пакистан, Узбекистан и Беларусь. Страны-наблюдатели — Афганистан и Монголия, партнеры по диалогу — Азербайджан, Армения, Камбоджа, Непал, ОАЭ, Турция и Шри-Ланка.