Շուտով առևտրային կապեր են ի հայտ գալու. վարչապետ
«Եթե խաղաղություն է, ուրեմն շուտով առևտրային կապեր ի հայտ կգան։ Շատ սաղմնային, բայց ժամանակի ընթացքում կզարգանան»,- ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից։ Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի համար ՀՀ տարածքով երրորդ երկրներ, և ՀՀ-ից Ադրբեջանի տարածքով երրորդ երկրներ լինելու է անխոչընդոտ կապ։
«Փոխադարձ, ինչպես ՀՀ-ն է տրամադրում, այնպես էլ՝ Ադրբեջանը... Փոխադարձ բառը «անխոչընդոտն» էլ է ներառում․ ամեն ինչ է ներառում»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով մանրամասներին՝ նա նշել է. «Եղել են քննարկումներ, բանակցություններ, գաղափարներ։ Աբու-Դաբիում ենք քննարկել, Կազանում ենք քննարկել, օնլայն ենք քննարկել, երրորդ երկրներում ենք քննարկել։ Շատ իդեաներ կան, թե ինչպես ապահովել այդ ամեն ինչը։ Բայց գործնականում այդ իդեաներից որոնցով կստեղծվեն կարգավորումները, առաջիկա բանակցությունների առարկա է։ Բայց ինչ էլ տեղի ունենա՝ ասում եմ, մենք պատրաստ ենք ցանկացած պարզեցման»։

“If there is peace, then trade ties will soon emerge. Very embryonic, but they will develop over time,” said Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking of Armenian-Azerbaijani relations. He also noted that for Azerbaijan, there will be unhindered access to third countries through the territory of Armenia, and from Armenia to third countries through the territory of Azerbaijan.
“Reciprocity, as Armenia provides, so does Azerbaijan... The word “unhindered” also includes. It includes everything,” he said.
Turning to the details, he noted: “There have been discussions, negotiations, ideas. We discussed in Abu Dhabi, Kazan, online, and in third countries. There are many ideas on how to ensure all of that. But in practice, the regulations that will be created from these ideas are the subject of upcoming negotiations. But whatever happens, I say, we are ready for any simplification.”