Ինչ-որ պահի կբացվի նաև հայ-թուրքական սահմանը. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ինչ վերաբերում է առանց Թուրքիայի սահմանի բացմանը, հույս ունեմ և համոզված եմ, որ ինչ-որ պահի կբացվի նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանը»,- ճեպազրույցում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Հայաստանի քաղաքացիների՝ ճամփորդելու հնարավորությանը,  նա հիշատակել է փոխադարձության սկզբունքը.
«Այո, խաղաղության պայմաններում մարդիկ կարող են որպես զբոսաշրջիկ ամեն տեղ գնալ, և այդ օրակարգին ես անդրադարձել եմ նաև իմ ուղերձում»,-ասել է նա և հավելել՝ 90-ականների սկզբից Հայաստանից և Ադրբեջանից փախստական դարձած քաղաքացիների վերադարձի օրակարգի երկկողմ կիրառումն իր մեջ լուրջ վտանգներ է պարունակում խաղաղության օրակարգի համար։ Ըստ նրա՝ այդ օրակարգի արծարծումը հիմնականում քաղաքական շահարկումների առարկա է դառնում։

The Armenian-Turkish border will also open at some point: Prime Minister (VIDEO)
“As for the opening of the border without Turkey, I hope and am sure that at some point the Armenia-Turkey border will also be opened,” Prime Minister Nikol Pashinyan said at a briefing.
Referring to the possibility of Armenian citizens to travel, he mentioned the principle of reciprocity.
“Yes, in peacetime, people can go anywhere as tourists, and I have also touched on this agenda in my address,” he said, adding that the bilateral implementation of the agenda for the return of citizens who have become refugees from Armenia and Azerbaijan since the early 1990s poses serious risks to the peace agenda. According to him, the discussion of this agenda mainly becomes a subject of political speculation.