Կողմերը կփորձեն առաջիկայում պայմանավորվածության հասնել. քաղաքագետ
Երեկ Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը Ուկրաինայի առաջնորդ Վոլոդեմիր Զելենսկու հետ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև եվրոպական մի շարք երկրների ղեկավարներ։
Հանդիպումից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը զանգահարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
«Առայժմ, վաղ է ասել ինչ արդյունքներ կունենա՝ 1-2 շաբաթ հետո պարզ կլինի, քամի որ դեռևս պետք է լինի Պուտինի և Զելենսկու հանդիպումը, Թրամփի մտահաղացմամբ հստակ է, որ կողմերին դեռևս չի հաջողվում հրադադար հաստատել»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը՝ հավելելով, որ հավանականություն կա՝ առաջիկա հանդիպմանը կողմերը կփորձեն պայմանավորվածության հասնել։
Ըատ քաղաքագետի՝ հանդիպումը չի նշանակում զիջման գնալ և այդ ընթացքում շատ բաներ կարող են մնալ. «Պիտի ասեմ՝ Զելենսկին միշտ է հայտարարել, որ ինքը պատրաստ է դեմառդեմ հանդիպել Պուտինին հետ»,-ասաց նա։ Ըստ քաղաքագետի. «Ալյասկայում, որքան հասկանում եմ միջազգային լրատվամիջոցների գնահատականներից, Պուտինը պահանջում է, որ Զելենսկին իրեն հանձնի ամբողջ Դոնբասը, և ինքը զորքերը դուրս բերի Ուկրաինայի մնացած շրջաններից, և միայն դրանից հետո հրադադարի ռեժիմ հաստատվի, ինչին Զելենսկին կտրականապես դեմ է»։

The parties will try to reach an agreement in the near future: political scientist
US President Donald Trump met with Ukrainian President Volodymyr Zelensky in Washington yesterday. Leaders of several European countries also attended the meeting.
After the meeting, US President Donald Trump called Russian President Vladimir Putin.
“It is too early to say what the results will be, it will be clear in 1-2 weeks, although the meeting between Putin and Zelensky should still take place, it is clear that the parties have not yet managed to establish a ceasefire,” political scientist Armen Vardanyan said in an interview with Radar Armenia, adding that there is a possibility that the parties will try to reach an agreement at the upcoming meeting.
According to political scientists, a meeting does not mean making concessions; many things can remain. “I must say that Zelensky has always stated that he is ready to meet Putin face to face,” he said. According to the political scientist. "In Alaska, as far as I understand from international media assessments, Putin is demanding that Zelensky surrender all of Donbass to him, and that he withdraw troops from the remaining regions of Ukraine, and only then will a ceasefire be established, which Zelensky is categorically against."