Ռամկավար ազատական կուսակցությունը ողջունել է խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը
Ռամկավար Ազատական Կուսակցության Կենտրոնական Վարչությունը ողջունում է խաղաղության համաձայնագրի պատմական նախաստորագրումը:
«ՀԱՅՐԵՆԻՔԻ ՀԱՎԵՐԺԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԽՆԴԻՐԸ
Ամբողջ ազգովի մեր գերագույն ձգտումն է, որ հայրենիքում ապրող մեր քույրերն ու եղբայրները մշտապես կարողանան ունենալ ինքնիշխան ժողովրդավարության ազատությամբ օժտված, լիովին ապահով, խաղաղ, բարօր, արժանապատիվ և եռանդուն կյանք, ինչպես ունեն բոլոր առաջադեմ երկրների քաղաքացիները։
Վսեմ այս նպատակի կարևոր նախապայմաններից մեկն, անկասկած, այն է, որ մեր երկիրը մշտապես զերծ լինի ամեն տեսակի ռազմական սպառնալիքից։
Այս առումով, մեր ժողովրդի նորագույն պատմության մեջ անկասկած առանձնահատուկ նշանակություն ունեցող իրադարձություն էր օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ Սպիտակ տանը ստորագրված եռակողմ հռչակագիրը։
Մեզ հասանելի առնչվող փաստաթղթերը ուսումնասիրելուց հետո, Ռամկավար Ազատական Կուսակցության Կենտրոնական Վարչությունը ողջունում է խաղաղության համաձայնագրի այս պատմական նախաստորագրումը, որը, ներկայիս քաղաքական պայմաններում, լավագույն հնարավոր տարբերակներից մեկն է։
Գովելի է հատկապես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ռազմավարությունը՝ ապահովելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անմիջական միջնորդությունն ու մասնակցությունը այս նշանակալի գործընթացին։
Լիահույս ենք, որ այս փոխըմբռնման հուշագիրը, որը միտված է դառնալու մեր տարածաշրջանի խաղաղության, բարեկեցության և կայունության նախաքայլ, իրականում կհաջողի մեր ժողովրդի համար ապահովել կենսականորեն անհրաժեշտ անվտանգություն և տնտեսական վիճակի էական բարելավում, ինչպես նաև կբերի Բաքվում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ գերիների ազատ արձակմանը և հատկապես Արցախի մեր հոգեհարազատ ժողովրդի վերադարձին հայրենական բնօրրան, իսկ մինչ այդ՝ շուտափույթ և արդարացի հատուցման տրամադրմանը։
Ռամկավար Ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենադպիր Ռաֆֆի Պալեան
Ռամկավար Ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ Մայք Խարապեան»,- նշված է հայտարարության մեջ։

The Ramkavar Liberal Party welcomed the initialing of the peace agreement
The Central Committee of the Ramkavar Liberal Party welcomes the historic initialing of the peace agreement.
The statement said:
“THE PROBLEM OF THE ETERNALITY OF THE HOMELAND
It is our supreme aspiration as a nation that our sisters and brothers living in the homeland can always have a completely secure, peaceful, prosperous, dignified, and energetic life endowed with the freedom of sovereign democracy, like the citizens of all progressive countries.
One of the essential prerequisites for this noble goal is undoubtedly that our country is always free from any military threat.
In this regard, the tripartite declaration signed in the US White House on August 8 was undoubtedly an event of special significance in the modern history of our people.
After studying the relevant documents available to us, the Central Committee of the Ramkavar Liberal Party welcomes this historic initialing of the peace agreement, which, in the current political conditions, is one of the best possible options.
The strategy of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, to ensure the direct mediation and participation of US President Donald Trump in this significant process is especially commendable.
We are hopeful that this memorandum of understanding, which is intended to become a first step towards peace, prosperity and stability in our region, will succeed in ensuring vitally needed security and a significant improvement in the economic situation for our people, as well as will lead to the release of all Armenian prisoners illegally held in Baku and, in particular, the return of our dear people of Artsakh to their homeland. Until then, to the provision of prompt and fair compensation.”