Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարի հետ
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի հետ:
Ա.Գրիգորյանը շնորհավորել է Ա.Լարիջանիին ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու ու կարևոր պաշտոնում: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև հաստատված են ինստիտուցիոնալ կապեր և վստահություն հայտնել, որ գործող պայմանավորվածությունների իրագործումը կշարունակվի, իսկ համագործակցության նոր ուղղությունները մոտ ապագայում կնախանշվեն:
Ա.Լարիջանին շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքի համար և ընդգծել, որ Իրանի համար Հայաստանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական նշանակության են: Հավելել է նաև, որ Հայաստան-Իրան երկկողմ համագործակցությունը միշտ դրական արդյունք է ունեցել, և որ պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ բազմաոլորտ համագործակցության շրջանակներում:
Հեռախոսազանգի վերջում ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարն Ա.Գրիգորյանին հրավիրել է Իրան:

Армен Григорян провёл телефонный разговор с секретарём Высшего совета национальной безопасности Ирана
16 августа секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян провёл телефонный разговор с секретарём Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран Али Лариджани.
Григорян поздравил Лариджани с назначением на ответственную и важную должность и пожелал ему успехов. Он подчеркнул, что между Арменией и Ираном установлены институциональные связи, выразив уверенность, что достигнутые договорённости будут продолжены, а новые направления сотрудничества намечены в ближайшем будущем.
В свою очередь, Али Лариджани поблагодарил за поздравления, отметив, что отношения с Арменией имеют стратегическое значение для Ирана. Он подчеркнул, что двустороннее сотрудничество всегда приносило положительные результаты и заявил о готовности содействовать развитию многопрофильного партнёрства.