Համաձայնագիրը շոշափելի օգուտներ է պարունակում և՛ Իրանի, և՛ ՌԴ-ի համար. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈւԹ)
Նիկոլ Փաշինյանը Fox News-ի եթերում անդրադարձել է Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթերին և «Թրամփի երթուղուն»։
«Կարծում եմ, որ այս համաձայնագիրը և հռչակագիրը բավականին շոշափելի օգուտներ են պարունակում թե՛ Իրանի, թե՛ Ռուսաստանի համար։ Քանի որ, եթե և երբ այս համաձայնագիրը կյանքի կոչվի, օրինակ՝ Իրանն ունենալու է երկաթուղային մուտք Պարսից ծոցից մինչև Սև ծով։ Եվ Ռուսաստանն ու Իրանը կկարողանան ունենալ երկաթուղային կապ երկու երկրների միջև։
Ի նկատի ունեմ, որ եթե կենտրոնանանք այս համաձայնագրի տնտեսական կողմի վրա, ապա ոչ միայն Հայաստանը, Ադրբեջանը, ԱՄՆ-ն և Թուրքիան, այլև Ռուսաստանն ու Իրանը կստանան շատ կարևոր և իրականում շոշափելի, փաստացի աննախադեպ շահույթներ։ Քանի որ այժմ Հարավային Կովկասից չկա երկաթուղի, որը կապի Իրանն ու Ռուսաստանը», - հայտնել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ ՀՀ-ի նպատակը կայունություն, խաղաղություն, կայուն զարգացում, տնտեսական և քաղաքական համագործակցությունն է. «Ուստի սա շատ կարևոր համաձայնագիր եմ համարում, որը կարող է զգալի օգուտներ բերել բոլոր երկրներին, ինչպես նաև, ի դեպ, ամբողջ միջազգային հանրությանը՝ միջազգային կայունության և անվտանգության ապահովման համար։
Արդեն նշել եմ, որ ունենք «Խաղաղության խաչմերուկ» անունով նախագիծ, և իրոք այս համաձայնագիրը կարող է դառնալ համագործակցության, խաղաղության մի տեսակ խաչմերուկ, և հենց դա է մեր նպատակը։ Մենք չենք ուզում սադրել վեճեր, չենք ցանկանում առաջացնել լարվածություն։ Մեր նպատակը կայունություն, խաղաղություն, կայուն զարգացում, տնտեսական և քաղաքական համագործակցություն է։ Եվ կարծում եմ, որ երեկվա հռչակագրի վրա հիմնվելով՝ սա շատ կարևոր և հարմար հարթակ է այդ նպատակների համար», - ավելացրել է նա։

The agreement contains tangible benefits for both Iran and Russia: Prime Minister (VIDEO)
"I think that this agreement and the declaration contain quite tangible benefits for both Iran and Russia. For instance, if and when this agreement is implemented, Iran will gain rail access from the Persian Gulf to the Black Sea. Russia and Iran will also be able to establish a rail connection between the two countries.
If we focus on the economic aspects of this agreement, Armenia, Azerbaijan, the US, Turkey, Russia, and Iran will all receive significant, tangible, and unprecedented benefits. Because now no railway from the South Caucasus would connect Iran and Russia," the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan stated that the goal of the Republic of Armenia is stability, peace, sustainable development, and economic and political cooperation. "Therefore, I consider this a significant agreement, which can bring substantial benefits to all countries, as well as, by the way, the entire international community, for ensuring global stability and security.
I have already mentioned that we have a project called "Crossroads of Peace", and indeed, this agreement can become a kind of crossroads of cooperation and peace, and that is precisely our goal. We do not want to provoke disputes or cause tension. Our goal is to achieve stability, peace, sustainable development, and foster economic and political cooperation. And I think that based on yesterday's declaration, this is an essential and convenient platform for these goals," he added.