Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները նաև երկկողմ տնտեսական համաձայնագրեր են ստորագրել ԱՄՆ-ի հետ. Բրյուս
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Թեմի Բրյուսը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հռչակագիրը վերահաստատեց, որ նախագահ Թրամփը իսկապես խաղաղության նախագահ է։
Ըստ նրա՝ սա միջազգային դիվանագիտության համար նշանակալի նվաճում է, որը միայն նախագահ Թրամփը կարող էր իրականացնել։
«Երկու առաջնորդները նաև երկկողմ տնտեսական համաձայնագրեր ստորագրեցին Միացյալ Նահանգների հետ՝ բացահայտելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի մեծ ներուժը առևտրի, տարանցման, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և տեխնոլոգիաների ոլորտում, և ստեղծելով նոր հնարավորություններ ամերիկյան ժողովրդի և ամերիկյան բիզնեսի համար»,-ընդգծել է նա։

The leaders of Armenia and Azerbaijan also signed bilateral economic agreements with the United States. Bruce
US State Department spokeswoman Tammy Bruce said the declaration of peace between Armenia and Azerbaijan reaffirmed that President Trump is truly a president of peace.
According to her, this is a significant achievement for international diplomacy that only President Trump could have accomplished.
“The two leaders also signed bilateral economic agreements with the United States, revealing the great potential of the South Caucasus region in the fields of trade, transit, energy, infrastructure, and technology, and creating new opportunities for the American people and American businesses,” she emphasized.