Մտքեր են փոխանակվել գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի և Իրանի դիրքորոշումների շուրջ
Օգոստոսի 12-13-ը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն այցելել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի, ԱԳ նախարարիքաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիի, ԻԻՀ Գերագույն առաջնորդի խորհրդական, Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի և միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի, ինչպես նաև Իրանի նախագահի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մեհդի Սանայիի հետ:
Տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում Վահան Կոստանյանը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և սահմանների անքակտելիությունն անվերապահորեն հարգելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Իրանի հետևողական և հրապարակային դիրքորոշումը՝ վերահաստատելով, որ Հայաստանը փոխադարձաբար հաշվի է առնում Իրանի կենսական շահերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել  «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը նախաստորագրելու և երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանն ու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը միտված վերջին առաջընթացի կապակցությամբ Իրանի շնորհավորանքն ու աջակցությունը:
Անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ստորագրած համատեղ հռչակագրին՝ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը տեղի է ունենալու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների լիակատար հարգման շրջանակներում՝ համապատասխան վերոնշյալ հռչակագրի տառին և ոգուն: Կառուցողական մթնոլորտում մտքեր են փոխանակվել գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի և Իրանի դիրքորոշումների շուրջ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել պահպանել մշտական երկխոսությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալի հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկայում նախատեսվող բարձրաստիճան շփումներին:

Обмен мнениями по процессу и позициям Армении и Ирана
12–13 августа заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян посетил Исламскую Республику Иран, где провёл встречи с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи, заместителем министра по политическим вопросам Маджидом Тахт Раванчи, советником Верховного лидера, главой Стратегического совета по внешним связям Камалем Харази, советником по международным вопросам Али Акбаром Велаяти, а также советником президента Ирана по политическим вопросам Мехди Санайи.
В ходе встреч Костанян отметил, что Армения высоко ценит последовательную и публичную позицию Ирана о безусловном уважении территориальной целостности, суверенитета и неприкосновенности границ Армении, и подтвердил, что Армения, в свою очередь, учитывает жизненно важные интересы Ирана.
Замминистра выразил благодарность за поздравления и поддержку Ирана в связи с парафированием соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», а также за признание прогресса, направленного на нормализацию отношений между двумя странами и установление мира в регионе.
Говоря о совместной декларации, подписанной 8 августа в Вашингтоне лидерами Армении, Азербайджана и США, Костанян подчеркнул, что процесс разблокировки экономической инфраструктуры региона будет осуществляться в полном уважении к территориальной целостности, суверенитету, юрисдикции и принципу взаимности — в соответствии с буквой и духом упомянутой декларации.
В конструктивной обстановке стороны обменялись мнениями о процессах, согласовав поддерживать постоянный диалог. В ходе визита также были затронуты вопросы предстоящих контактов на высоком уровне.