Օգոստոսի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նախորդ շաբաթ Վաշինգտոնում նախագահ Թրամփի ներգրավվածությամբ կայացած քննարկումների արդյունքներին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ապահովման համար:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանի կողմից այդ տեսլականը կիսելու և գործընթացում ցուցաբերված աջակցության համար:
Արարատ Միրզոյանը և Մուրատ Նուրտլեուն մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև փոխշահավետ և ռազմավարական ուղղվածություն ունեցող գործընկերության ընդլայնման շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և տրանսպորտային ցանցի զարգացման միջոցով ընձեռնվելիք հնարավորություններին:

Состоялся телефонный разговор Мирзоян–Нуртлеу
Сегодня, 12 августа, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Казахстана Мура́том Нуртлеу.
Мирзоян рассказал о результатах прошедших на прошлой неделе в Вашингтоне обсуждений с участием президента Трампа, которые имеют важное значение для обеспечения долгосрочного мира на Южном Кавказе.
Глава МИД Армении выразил благодарность Казахстану за разделение этого видения и поддержку процесса.
Стороны обменялись мнениями о расширении взаимовыгодного и стратегически ориентированного партнёрства между двумя странами, а также обсудили возможности, которые откроются благодаря разблокированию региональных коммуникаций и развитию транспортной сети.