Վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել Անտոնիու Կոշտայի հետ
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ։
Վարչապետը Եվրոպական խորհրդի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանզիմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաստատված խաղաղությունը ներդրումային նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման համար։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ օրակարգին վերաբերող, ինչպես նաև 2026 թվականի գարնանը Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպչկան հարցեր։

The Prime Minister had a telephone conversation with Antonio Costa
Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the European Council, Antonio Costa.
The Prime Minister presented to the President of the European Council the results of the negotiations held in the US capital, Washington, on August 8, 2020, in particular the initialing of the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan”, the joint application to the OSCE on the dissolution of the OSCE Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications within the framework of the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of countries and based on reciprocity, as well as the “Trump Path for International Peace and Prosperity” project.
Prime Minister Pashinyan emphasized that the established peace opens up new investment opportunities for the expansion of Armenia-EU cooperation.
The interlocutors also discussed issues related to the Armenia-EU agenda, as well as organizational matters of the European Political Community Summit to be held in Armenia in the spring of 2026.