Վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել Անտոնիու Կոշտայի հետ
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ։
Վարչապետը Եվրոպական խորհրդի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանզիմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաստատված խաղաղությունը ներդրումային նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման համար։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ օրակարգին վերաբերող, ինչպես նաև 2026 թվականի գարնանը Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպչկան հարցեր։

Премьер-министр провёл телефонный разговор с Антониу Коштой
Сегодня, в 12:23, состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна с председателем Европейского совета Антониу Коштой.
Пашинян представил Коште итоги переговоров, прошедших 8 августа в Вашингтоне, включая предварительное подписание соглашения о мире и межгосударственных отношениях между Арменией и Азербайджаном, совместное обращение в ОБСЕ о роспуске механизмов Минской группы, разблокирование региональных коммуникаций в рамках принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции стран на основе взаимности, а также проект «Путь Трампа во имя международного мира и процветания».
Премьер-министр отметил, что установление мира открывает новые инвестиционные возможности для расширения сотрудничества между Арменией и ЕС.
Собеседники обсудили также вопросы, связанные с повесткой Армения–ЕС, и организационные аспекты саммита Европейского политического сообщества, который состоится весной 2026 года в Армении.