ԱԳՆ-ն հրապարակել է նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի տեքստը
ՀՀ ԱԳՆ-ն փոխադարձ համաձայնությամբ հրապարակում է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» նախաստորագրված համաձայնագիրը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը (այսուհետ՝ Կողմեր),
գիտակցելով տարածաշրջանում արդար, համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատման հրատապ անհրաժեշտությունը,
ձգտելով նպաստել այդ նպատակի իրականացմանը միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման միջոցով,
առաջնորդվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ, «Միավորված ազգերի կանոնադրությանը համապատասխան պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին» հռչակագրով (1970թ.), Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության Հելսինկյան կոնֆերանսի եզրափակիչ ակտով (1975թ.) և 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ի Ալմաթիի հռչակագրով և նպատակ ունենալով զարգացնել հարաբերությունները նշված փաստաթղթերում ամրագրված նորմերի և սկզբունքների հիման վրա,
արտահայտելով իրենց միջև բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու փոխադարձ կամքը,
համաձայնել են խաղաղություն և միջպետական ​​հարաբերություններ հաստատել միմյանց միջև հետևյալի հիման վրա.
ՀՈԴՎԱԾ I
Հաստատելով, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական ​​Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմանները և որպես այդպիսին ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից՝ Կողմերը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը։
ՀՈԴՎԱԾ II
Ամբողջությամբ համապատասխանելով հոդված I-ին՝ Կողմերը հաստատում են, որ միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և հետագայում նման պահանջներ չեն առաջադրի:
Կողմերը չեն ձեռնարկի որևէ գործողություն, այդ թվում՝ այդպիսի գործողությունների պլանավորումը, նախապատրաստումը, խրախուսումը և աջակցումը, որը նպատակ ունի ամբողջությամբ կամ մասամբ տրոհել կամ խաթարել մյուս Կողմի տարածքային ամբողջականությունը կամ քաղաքական միասնությունը։
ՀՈԴՎԱԾ III
Կողմերը միմյանց հետ փոխադարձ հարաբերություններում ձեռնպահ կմնան տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ կամ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության հետ անհամատեղելի որևէ այլ ձևով ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից: Նրանք որևէ երրորդ կողմի թույլ չեն տա օգտագործել իրենց համապատասխան տարածքները մյուս Կողմի դեմ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը չհամապատասխանող ուժի կիրառման համար։
ՀՈԴՎԱԾ IV
Կողմերը ձեռնպահ կմնան միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց։
ՀՈԴՎԱԾ V
Երկու Կողմերի կողմից սույն Համաձայնագրի վավերացման ներպետական ընթացակարգերն անցած լինելու մասին ծանուցումների փոխանակումից հետո _____ օրվա ընթացքում Կողմերը դիվանագիտական ​​հարաբերություններ կհաստատեն միմյանց հետ՝ Դիվանագիտական ​​և Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի (համապատասխանաբար 1961թ. և 1963թ.) կոնվենցիաների դրույթներին համապատասխան։
ՀՈԴՎԱԾ VI
Ամբողջությամբ համապատասխանելով սույն Համաձայնագրի հոդված I-ով նախատեսված իրենց պարտավորություններին՝ Կողմերը բարեխղճորեն բանակցություններ կվարեն համապատասխան սահմանային հարցերով հանձնաժողովների միջև՝ համաձայն Հանձնաժողովների համաձայնեցրած կանոնակարգերի՝ Կողմերի միջև պետական ​​սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման մասին համաձայնագիրը կնքելու նպատակով։
ՀՈԴՎԱԾ VII
Կողմերը որևէ երրորդ կողմի ուժեր իրենց համատեղ սահմանի երկայնքով չեն տեղակայի։ Կողմերը, մինչև իրենց փոխադարձ սահմանի սահմանազատումը և դրան հաջորդող սահմանագծումը, կիրականացնեն անվտանգության և վստահության ամրապնդման փոխհամաձայնեցված միջոցներ, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում՝ սահմանամերձ շրջաններում անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու նպատակով։
ՀՈԴՎԱԾ VIII
Կողմերը դատապարտում են և կպայքարեն անհանդուրժողականության, ռասսայական ատելության և խտրականության, անջատողականության, բռնի ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ՝ դրանց բոլոր դրսևորումներով՝ յուրաքանչյուրն իր իրավազորության շրջանակներում և կապահովեն իրենց նկատմամբ կիրառելի միջազգային պարտավորությունների կատարումը։
ՀՈԴՎԱԾ IX
Կողմերը պարտավորվում են հասցեագրել երկու Կողմերի ներգրավմամբ զինված հակամարտությունում անհայտ կորած անձանց և բռնի անհետացումների դեպքերը, այդ թվում՝ ուղղակիորեն կամ հարկ եղած դեպքում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ այդ անձանց վերաբերյալ առկա բոլոր տեղեկությունների փոխանակման միջոցով: Սույնով Կողմերը ճանաչում են այդ անձանց ճակատագրերի բացահայտման, այդ թվում՝ մասունքների որոնման և ըստ պատշաճի վերադարձման, պատշաճ քննության միջոցով այդ անձանց առնչությամբ արդարադատության իրականացման կարևորությունը` որպես հաշտեցման և վստահության ամրապնդման միջոց: Այս առնչությամբ համապատասխան կարգավորումները կբանակցվեն և մանրամասն կհամաձայնեցվեն առանձին համաձայնագրով։
ՀՈԴՎԱԾ X
Կողմերը կարող են տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ տնտեսական, տարանցիկ փոխադրման ու տրանսպորտային, բնապահպանական, հումանիտար և մշակութային, համագործակցություն հաստատելու նպատակով կնքել համաձայնագրեր փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
ՀՈԴՎԱԾ XI
Սույն Համաձայնագիրը չի սահմանափակում միջազգային իրավունքով և ՄԱԿ-ի մյուս անդամ պետությունների հետ Կողմերից յուրաքանչյուրի կողմից կնքված պայմանագրերով Կողմերի ստանձնած իրավունքներն ու պարտավորությունները։ Յուրաքանչյուր Կողմ կապահովի, որ իր և որևէ երրորդ կողմի միջև գործող միջազգային համաձայնություններից ոչ մեկը չի խաթարի սույն Համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը։
ՀՈԴՎԱԾ XII
Կողմերն իրենց երկկողմ հարաբերություններում կառաջնորդվեն միջազգային իրավունքով և սույն Համաձայնագրով: Կողմերից ոչ մեկը չի կարող վկայակոչել իր ներպետական օրենսդրության դրույթները՝ որպես սույն Համաձայնագրի չկատարման հիմնավորում:
Կողմերը, Պայմանագրերի իրավունքի մասին Վիեննայի (1969թ.) կոնվենցիային համապապատասխան, ձեռնպահ կմնան այնպիսի գործողություններից, որոնք կխախտեն սույն Համաձայնագրի խնդիրն ու նպատակը մինչև դրա ուժի մեջ մտնելը։
ՀՈԴՎԱԾ XIII
Կողմերը երաշխավորում են սույն Համաձայնագրի ամբողջական կատարումը և կստեղծեն երկկողմ Հանձնաժողով՝ սույն Համաձայնագրի կատարումը վերահսկելու նպատակով: Հանձնաժողովը կաշխատի Կողմերի կողմից համաձայնեցման ենթակա կարգավորումների հիման վրա։
ՀՈԴՎԱԾ XIV
Չհակասելով միջազգային իրավունքով և Կողմերի՝ իրենց փոխադարձ հարաբերություններում կատարման համար պարտադիր այլ պայմանագրերով ստանձնած իրավունքներին ու պարտականություններին՝ Կողմերը կձգտեն լուծել սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման կամ կիրարկման վերաբերյալ ցանկացած վեճ ուղիղ խորհրդակցությունների միջոցով, այդ թվում՝ հոդված XIII-ում նշված Հանձնաժողովի շրջանակներում։ Եթե ​​նման խորհրդակցությունները 6 ամսվա ընթացքում երկու Կողմերի համար ընդունելի արդյունք չտան, ապա Կողմերը կփնտրեն վեճերի խաղաղ կարգավորման այլ միջոցներ։
ՀՈԴՎԱԾ XV
Չհակասելով հոդված XIV-ին՝ սույն Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում Կողմերը հետ կկանչեն, կչեղարկեն կամ այլ կերպ կլուծեն որևէ իրավական հարթակում ներկայացված ցանկացած և բոլոր միջպետական ​​հայցերը, գանգատները, բողոքները, առարկությունները, վարույթները և վեճերը, որոնք վերաբերում են մինչև սույն Համաձայնագրի ստորագրումը Կողմերի միջև առկա խնդիրներին, և չեն նախաձեռնի այդպիսի հայցեր, գանգատներ, բողոքներ, առարկություններ, վարույթներ և որևէ կերպ չեն ներգրավվի որևէ երրորդ կողմի կողմից մյուս Կողմի դեմ ներկայացվող գանգատներում, բողոքներում, առարկություններում, վարույթներում։
Կողմերը դիվանագիտական, տեղեկատվական և այլ ոլորտներում որևէ կերպ չեն իրականացնի, խրախուսի կամ ներգրավվի միմյանց նկատմամբ սույն Համաձայնագրին հակասող թշնամական գործողություններում և կանոնավոր խորհրդակցություններ կանցկացնեն այդ նպատակով:
ՀՈԴՎԱԾ XVI
Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում Կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան ներքին ​​ընթացակարգերի ավարտի մասին ծանուցող փաստաթղթերի փոխանակումից հետո: Սույն Համաձայնագիրը կգրանցվի Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության 102-րդ հոդվածին համապատասխան։
ՀՈԴՎԱԾ XVII
Սույն Համաձայնագիրը կնքված է հայերեն, ադրբեջաներեն և անգլերեն, ընդ որում՝ բոլոր երեք տեքստերը հավասարազոր են: Հավասարազոր տեքստերից որևէ մեկի դրույթի նշանակության հետ կապված տարաձայնությունների դեպքում գերակայում է անգլերեն տեքստը»։

МИД Армении по взаимному согласию публикует предварительно подписанное соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».
В документе стороны — Республика Армения и Республика Азербайджан (далее — Стороны) — исходят из понимания о неотложной необходимости установления справедливого, всестороннего и прочного мира в регионе, стремятся способствовать реализации этой цели через установление межгосударственных отношений и руководствуются принципами международного права, уставом ООН, соответствующими декларациями и актами, включая Хельсинкский заключительный акт ОБСЕ (1975 г.) и Алма-Атинскую декларацию 1991 года.
Стороны выражают взаимное желание установить добрососедские отношения и согласны установить мир и межгосударственные отношения на основе следующих положений:
СТАТЬЯ I Признавая, что границы между бывшими Советскими Социалистическими Республиками стали международными границами соответствующих независимых государств и признаны международным сообществом, Стороны признают и будут уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность международных границ и политическую независимость друг друга.
СТАТЬЯ II Полностью соответствуя статье I, Стороны подтверждают, что не имеют территориальных претензий друг к другу и в дальнейшем не будут их предъявлять.
Стороны не будут предпринимать никаких действий, включая планирование, подготовку, поощрение или поддержку, направленных на разделение или нарушение территориальной целостности или политического единства другой Стороны.
СТАТЬЯ III В взаимоотношениях между собой Стороны воздержатся от применения силы или угрозы силы против территориальной целостности или политической независимости друг друга, несовместимых с уставом ООН. Они не допустят использование их территории третьими сторонами для применения силы против другой Стороны, не соответствующего уставу ООН.
СТАТЬЯ IV Стороны воздержатся от вмешательства во внутренние дела друг друга.
СТАТЬЯ V После обмена уведомлениями о завершении внутригосударственных процедур ратификации Стороны в течение _____ дней установят дипломатические отношения согласно Венским конвенциям о дипломатических и консульских отношениях (соответственно 1961 и 1963 гг.).
СТАТЬЯ VI Полностью соответствуя обязательствам по статье I, Стороны будут добросовестно вести переговоры через соответствующие комиссионные органы по вопросам определения и демаркации государственной границы, руководствуясь согласованными регламентами.
СТАТЬЯ VII Стороны не будут размещать вооруженные силы третьих сторон вдоль совместной границы и примут согласованные меры по укреплению безопасности и доверия, включая в военной сфере, для обеспечения стабильности в приграничных районах до проведения демаркации и делимитации границы.
СТАТЬЯ VIII Стороны осуждают и будут бороться с нетерпимостью, расовой ненавистью и дискриминацией, сепаратизмом, насильственным экстремизмом и терроризмом во всех проявлениях в рамках своей юрисдикции, обеспечивая выполнение применимых международных обязательств.
СТАТЬЯ IX Стороны обязуются решать вопросы пропавших без вести и насильственно исчезнувших в вооруженном конфликте с участием обеих сторон, включая сотрудничество с международными организациями для обмена всей имеющейся информацией. Признается важность выяснения судьбы таких лиц, включая поиск и возвращение останков, и обеспечения справедливости — как меры примирения и укрепления доверия. Соответствующие детали будут согласованы отдельным соглашением.
СТАТЬЯ X Стороны могут заключать соглашения о сотрудничестве в различных сферах взаимного интереса — экономической, транзитной, транспортной, экологической, гуманитарной, культурной и др.
СТАТЬЯ XI Настоящее Соглашение не ограничивает права и обязанности Сторон по международному праву и другим договорам с государствами-членами ООН. Каждая Сторона гарантирует, что международные соглашения с третьими сторонами не нарушат выполнение обязательств по данному Соглашению.
СТАТЬЯ XII В двусторонних отношениях Стороны руководствуются международным правом и настоящим Соглашением. Ни одна из Сторон не может ссылаться на нормы внутреннего законодательства в качестве оправдания невыполнения обязательств по Соглашению. Стороны воздержатся от действий, нарушающих цель и смысл Соглашения до его вступления в силу.
СТАТЬЯ XIII Стороны обеспечат полное выполнение Соглашения и создадут двустороннюю Комиссию для контроля за его исполнением. Комиссия будет работать на основе согласованных регламентов.
СТАТЬЯ XIV Без ущерба для международного права и обязательств Сторон по иным договорам, Стороны будут стремиться разрешать споры по толкованию или применению Соглашения путем прямых консультаций, включая работу Комиссии. Если в течение 6 месяцев консультации не приведут к приемлемому результату, Стороны будут искать иные мирные способы разрешения споров.
СТАТЬЯ XV После вступления Соглашения в силу в течение месяца Стороны отзовут, отменят или иным образом прекратят все межгосударственные иски, жалобы, возражения, процессы и споры, касающиеся вопросов, существовавших до подписания настоящего Соглашения, и не будут инициировать подобные процедуры и принимать участие в жалобах третьих сторон друг против друга.
Стороны не будут осуществлять, поощрять или участвовать в враждебных действиях, противоречащих настоящему Соглашению, в дипломатической, информационной или иных сферах и будут проводить регулярные консультации с этой целью.
СТАТЬЯ XVI Соглашение вступает в силу после обмена документами о завершении внутренних процедур в соответствии с национальным законодательством Сторон. Соглашение будет зарегистрировано в соответствии со статьей 102 Устава ООН.
СТАТЬЯ XVII Соглашение подписано на армянском, азербайджанском и английском языках, при этом все три текста имеют одинаковую силу. В случае разногласий в толковании преимущество имеет английский текст.