Մենք իրար հետ շատ բարդ ճանապարհ ենք անցել, ըստ էության՝ դժոխքի միջով ենք անցել․ Փաշինյան
ՀՀ-ն ապաշրջափակվում է, Ադրբեջանն իր հերթին հնարավորություն է ստանում Հայաստանի տարածքով հուսալի կապ ունենալ Նախիջևանի հետ։ Այդ մասին այսօր Վաշինգտոնում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հայկական ԶԼՄ-ների՝ նախապես ուղարկված հարցերին։
«Հայաստանը հնարավորություն է ունենում Ադրբեջանի տարածքով և Նախիջևանի տարածքով Սյունիքի մարզի հետ երկաթուղային կապ ունենալ։ ՀՀ-ն ստանում է հասանելիություն միջազգային երկաթուղային ցանցին դեպի Ռուսաստան, դեպի Իրան, դեպի Կենտրոնական Ասիա, Չինաստան»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ օգտվեն միմյանց տրանսպորտային ենթակառուցվածքներից, սկսվի այդ թվում՝ նաև երկկողմ առևտուրը, դա կլինի անվտանգության, խաղաղության և կայունության ամենահուսալի երաշխիքներից մեկը։
«Շատ հետաքրքիր նախագծեր են լինելու՝ գազամուղ, նավթամուղ, էլեկտրահաղորդման գծեր, ինտերնետային մալուխներ և այլն։ Բայց ինչ էլ տեղի ունենա, խողովակը լինի գազի, թե նավթի, սպիտակ ներկած լինի օրինակ, թե սև, պետք է գործի ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, իրավազորության շրջանակներում»,- ասաց նա։
Փաշինյանը, պատասխանելով Radar Armenia-ի հարցին, նշեց, որ այս պահին գոյություն ունեն միայն այն փաստաթղթերը, որոնք ստորագրված են։ Այլ փաստաթուղթ, պայմանավորվածություն գոյություն չունի։
«Հետագայում ինչպիսին էլ լինեն լուծումները, որոնց շուրջ, իհարկե, կլինեն խոսակցություններ, դրանք պետք է տեղավորվեն ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում, և փոխադարձությունը պետք է աշխատի։ Մենք այս փուլում չենք մտել դետալների մեջ»,- ասաց նա։
Դիմելով ՀՀ քաղաքացիներին՝ վարչապետն ասաց․
«Մենք իրար հետ շատ բարդ ճանապարհ ենք անցել, ըստ էության՝ դժոխքի միջով ենք անցել, և հույս ունեմ, որ տեղի կունենա ՀՀ քաղաքացիների համախմբումը խաղաղության օրակարգի շուրջ։ Դա կլինի նոր՝ ոչ պակաս կարևոր հեղափոխություն մեր երկրի ապագայի տեսակետից»։

We have gone through a challenging path together; in fact, we have gone through hell. Pashinyan
Armenia is being lifted from the blockade, and Azerbaijan, in turn, is getting the opportunity to have a reliable connection with Nakhichevan through the territory of Armenia. This was stated today in Washington by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, responding to questions sent in advance by Armenian media.
“Armenia is getting the opportunity to have a railway connection with Syunik region through the territory of Azerbaijan and Nakhichevan. Armenia is getting access to the international railway network to Russia, to Iran, to Central Asia, to China,” he said.
According to the Prime Minister, if tens of thousands of citizens of Armenia and Azerbaijan use each other’s transport infrastructures, including bilateral trade, this will be one of the most reliable guarantees of security, peace, and stability.
“There will be many interesting projects: gas pipelines, oil pipelines, power lines, Internet cables, etc. But whatever happens, whether the pipeline is for gas or oil, whether it is painted white or black, it must operate within the framework of the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the Republic of Armenia,” he said.
Pashinyan, answering Radar Armenia’s question, noted that at the moment, there are only those documents that have been signed. There is no other document, no agreement.
“Whatever the solutions in the future, which of course there will be talks about, must be placed within the framework of the principles of sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction, and reciprocity must work. We have not gone into details at this stage,” he said.
Addressing the citizens of the Republic of Armenia, the Prime Minister said:
“We have gone through a challenging path together; in fact, we have gone through hell, and I hope that the citizens of the Republic of Armenia will unite around the peace agenda. That will be a new, no less important revolution from the point of view of the future of our country.”