Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ Հռչակագիրը
Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է ԱՄՆ և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ միասին ստորագրված հռչակգրի տեքստը։
Այսօր Սպիտակ տանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եւ իմ եռակողմ հանդիպմանը ստորագրեցինք Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի եւ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի համատեղ Հռչակագիրը` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:
Հռչակագրի տեքստը՝ ստորեւ.
«Մենք՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին հանդիպելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հռչակում ենք հետևյալը․
1․ Մենք և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփը ականատես եղանք Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրմանը Կողմերի արտաքին գործերի նախարարների կողմից։ Ըստ այդմ, մենք ընդունեցինք Համաձայնագրի ստորագրմանը և վերջնական վավերացմանը հասնելու ուղղությամբ հետագա գործողությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը և ընդգծեցինք մեր երկու երկրների միջև խաղաղության պահպանման ու ամրապնդման կարևորությունը։
2․ Մենք ականատես եղանք նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների կողմից Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանն (ԵԱՀԿ) ուղղված՝ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և կից կառուցակարգերի լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումի ստորագրմանը։ Մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետություններին ընդունել այս որոշումը։
3․ Մենք վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
4․ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար։
5․ Մենք ընդունում ենք անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։ Մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում։
6․ Մենք արտահայտում ենք մեր համոզմունքը, որ այս գագաթնաժողովը ամուր հիմք է փոխադարձ հարգանքի և տարածաշրջանում խաղաղության առաջմղման համար։
7․ Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփին այս կարևոր գագաթնաժողովի հյուրընկալման եւ ցուցաբերած ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում իր նշանակալի ներդրման համար։
Սույն Հռչակագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։

Никол Пашинян на своей странице в Facebook опубликовал текст декларации, подписанной совместно с лидерами США и Азербайджана.
"Сегодня в Белом доме, на трехсторонней встрече с президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, мы подписали совместную декларацию президента Азербайджанской Республики и премьер-министра Республики Армения по итогам встречи, состоявшейся в столице США Вашингтоне."
Текст декларации приведен ниже:
Мы, президент Азербайджанской Республики и премьер-министр Республики Армения, собравшись 8 августа 2025 года в столице Соединенных Штатов Америки Вашингтоне, заявляем следующее:
1. Мы вместе с президентом США Дональдом Дж. Трампом стали свидетелями предварительного парафирования согласованного текста Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения министрами иностранных дел сторон. Соответственно, мы признали необходимость продолжать дальнейшие шаги для подписания и окончательной ратификации Соглашения и подчеркнули важность сохранения и укрепления мира между нашими двумя странами.
2. Мы также стали свидетелями подписания совместного обращения министров иностранных дел Республики Армения и Азербайджанской Республики к Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) относительно роспуска Минского процесса ОБСЕ и сопутствующих структур. Мы призываем все государства-участники ОБСЕ поддержать это решение.
3. Мы подтвердили важность открытия транспортных связей между двумя странами для внутригосударственных, двусторонних и международных перевозок, основываясь на уважении суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств, с целью содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и его окрестностях. Эти усилия будут включать: Беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения. Взаимные преимущества для Республики Армения в сфере международных и внутренних коммуникаций.
4. Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и взаимно согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации программы транспортного коридора «Путь Трампа – во имя международного мира и процветания» (Trump Route for International Peace and Prosperity, TRIPP) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость предпринять все необходимые меры для скорейшего достижения этой цели.
5. Мы признаем необходимость определить путь к светлому будущему, не предопределяемый прошлыми конфликтами, в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 года. После конфликта, причинившего невыразимые страдания людям, для наших народов созданы условия для начала, наконец, добрососедских отношений, основанных на принципах: нерушимости международных границ, недопустимости применения силы для приобретения территорий. Эта реальность, не подлежащая и никогда не должна подлежать пересмотру, открывает путь к закрытию страницы вражды между нашими двумя народами. Мы решительно отвергаем и исключаем любые попытки мести в настоящем и будущем.
6. Мы выражаем убежденность, что этот саммит закладывает прочную основу для взаимного уважения и продвижения мира в регионе.
7. Мы выражаем глубокую благодарность президенту США Дональду Дж. Трампу за гостеприимство и теплый прием на этом важном саммите, а также за его значительный вклад в процесс урегулирования двусторонних отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. Настоящая Декларация подписана 8 августа 2025 года в столице США Вашингтоне.