Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ Հռչակագիրը
Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է ԱՄՆ և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ միասին ստորագրված հռչակգրի տեքստը։
Այսօր Սպիտակ տանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եւ իմ եռակողմ հանդիպմանը ստորագրեցինք Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի եւ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի համատեղ Հռչակագիրը` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:
Հռչակագրի տեքստը՝ ստորեւ.
«Մենք՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին հանդիպելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հռչակում ենք հետևյալը․
1․ Մենք և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփը ականատես եղանք Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրմանը Կողմերի արտաքին գործերի նախարարների կողմից։ Ըստ այդմ, մենք ընդունեցինք Համաձայնագրի ստորագրմանը և վերջնական վավերացմանը հասնելու ուղղությամբ հետագա գործողությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը և ընդգծեցինք մեր երկու երկրների միջև խաղաղության պահպանման ու ամրապնդման կարևորությունը։
2․ Մենք ականատես եղանք նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների կողմից Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանն (ԵԱՀԿ) ուղղված՝ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և կից կառուցակարգերի լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումի ստորագրմանը։ Մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետություններին ընդունել այս որոշումը։
3․ Մենք վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
4․ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար։
5․ Մենք ընդունում ենք անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։ Մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում։
6․ Մենք արտահայտում ենք մեր համոզմունքը, որ այս գագաթնաժողովը ամուր հիմք է փոխադարձ հարգանքի և տարածաշրջանում խաղաղության առաջմղման համար։
7․ Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփին այս կարևոր գագաթնաժողովի հյուրընկալման եւ ցուցաբերած ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում իր նշանակալի ներդրման համար։
Սույն Հռչակագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։

Joint Declaration of the Leaders of Armenia, the United States, and Azerbaijan
Nikol Pashinyan published the text of the declaration signed with the United States and the Azerbaijani leaders on his Facebook page.
Today, at the trilateral meeting of the President of the United States of America, Donald Trump, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and myself at the White House, we signed the Joint Declaration of the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of the Republic of Armenia on the results of the meeting held in Washington, D.C., the capital of the United States of America.
The text of the declaration is below.
“We, the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of the Republic of Armenia, meeting on August 8, 2025, in Washington, D.C., the capital of the United States of America, declare the following:
1. We and the President of the United States of America, Donald J. Trump, witnessed the initialing by the Foreign Ministers of the Parties of the Agreed Text of the Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia. Accordingly, we recognized the need to continue further actions towards the signing and final ratifying the Agreement and emphasized the importance of maintaining and strengthening peace between our two countries.
2. We also witnessed the signing of a joint statement by the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan to the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) on the dissolution of the OSCE Minsk Process and related structures. We call on all OSCE participating States to adopt this decision.
3. We reaffirmed the importance of opening up communications between the two countries for domestic, bilateral, and international transport, based on respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of States, to promote peace, stability, and prosperity in the region and its vicinity. These efforts will include unhindered communication between the central part of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic through the territory of the Republic of Armenia, with the mutual benefits of international and domestic communications for the Republic of Armenia.
4. The Republic of Armenia will work with the United States of America and mutually agreed-upon third parties to define the framework for implementing the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) communication program in its territory. We affirm our determination to take all measures in good faith to achieve this goal as expeditiously as possible.
5. We recognize the need to chart a path for a bright future, not predetermined by the conflict of the past, by the Charter of the United Nations and the 1991 Alma-Ata Declaration. After a conflict that has caused untold human suffering, conditions have finally been created for our peoples to begin good-neighborly relations based on the principles of the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for territorial acquisition. This reality, which is not and should never be subject to revision, paves the way for closing the chapter of hostility between our two peoples. We firmly reject and exclude any attempt at retaliation now and in the future.
6. We believe that this Summit is a solid foundation for mutual respect and the promotion of peace in the region.
7. We express our deep gratitude to the President of the United States of America, Donald J. Trump, for hosting this important Summit, for his warm welcome, and for his significant contribution to normalizing bilateral relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
This Declaration was signed on August 8, 2025, in Washington, the capital of the United States of America.