ԱՄՆ-ում։ Նա նաև թղթակցում է այլ հայտնի պարբերականների։ Ադրբեջանական տեղեկատվական տիրույթում լուրեր են տարածվել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները առաջիկայում կարող են հյուրընկալվել Սպիտակ տանը։
«Աղբյուրների տեղեկություններով՝ Թրամփը, ինչպես սպասվում է, ուրբաթ Սպիտակ տանը կընդունի Նիկոլ Փաշինյանին և Իլհամ Ալիևին», - X-ի իր էջում գրել է ադրբեջանցի լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն։
Նշենք, որ Ռաուֆօղլուն վերջին տարիներին միաժամանակ ներկայացնում էր Turan News Agency–ի՝ Ադրբեջանի վերջին անկախ լրատվական գործակալության, շահերը

Trump will receive Pashinyan and Aliyev. Raufoglu
In the US. He also writes for other well-known periodicals. Rumors have spread in the Azerbaijani information sphere that the leaders of Armenia and Azerbaijan may soon be hosted at the White House.
“According to sources, Trump is expected to receive Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev at the White House on Friday,” Azerbaijani journalist Alex Raufoglu wrote on his X page.
It should be noted that in recent years Raufoglu has also represented the interests of Turan News Agency, the last independent news agency in Azerbaijan.