Իրանն աջակցում է Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և կարծում է, որ դրա կյանքի կոչումը օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Թեհրանը համոզված է, որ փոխկապակցվածությունը տնտեսական զարգացման և բարօրության հիմնական բաղադրիչն է։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Էսմայիլ Բաղային՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջակման շուրջ քննարկումներին, այդ համատեքստում Հայաստանի ներկայացրած առաջարկներին ու Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայտարարություններին արտատարածքային միջանցքի մասին։
Հարցազրույցում Էսմայիլ Բաղային անդրադարձել է նաև Արևմուտքի հետ հարաբերությունները խորացնելու Հայաստանի քաղաքականությանը ու դրա վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշմանը, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, ինչպես նաև Փեզեշքիան-Ալիև հեռախոսազրույցին, որի ժամանակ Իրանի նախագահն Ադրբեջանի գործընկերոջը կոչ էր արել հետաքննել հրապարակումներն այն մասին, թե Իսրայելը Իրանի դեմ հարձակման համար օգտագործել է Ադրբեջանի օդային տարածքը։
Հարցազրույցն անցկացվել է Թեհրանում, հուլիսի 29-ին։
-Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում Հայաստանը առաջարկել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ելնելով տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքներից, մինչդեռ Ադրբեջանը շարունակում է արտատարածքային միջանցք պահանջել Հայաստանից՝ Նախիջևանի հետ կապ հաստատելու նպատակով։ Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Իրանն այս հարցում։
-Թույլ տվեք այսպես ձևակերպել։ Նախ՝ մենք մեծապես գնահատում ենք մեր երկկողմ հարաբերությունները թե՛ Ադրբեջանի Հանրապետության, և թե՛ Հայաստանի Հանրապետության հետ։ Նրանք մեր հարևաններն են, և մենք հաստատակամ ենք շարունակելու մեր բարի հարևանության քաղաքականությունը երկու պետությունների հետ։ Մենք բարեկամության ամուր կապեր ունենք թե՛ Ադրբեջանի, և թե՛ Հայաստանի հետ։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մենք Իրանում ունենք շատ աշխույժ և կարևոր հայկական համայնք, որով հպարտանում ենք։
Մեզ համար կենսական նշանակություն ունի Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ապահովումը, որովհետև այդ տարածաշրջանի խաղաղությունն ու անվտանգությունը մենք ընկալում ենք որպես մեր սեփական խաղաղության ու անվտանգության բաղադրիչ։ Մենք կձեռնարկենք բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու համար։
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտային ուղիներին, ապա մենք միշտ աջակցել ենք դրանց, որովհետև համոզված ենք, որ փոխկապակցվածությունը տնտեսական զարգացման և թե՛ հայերի, թե՛ ադրբեջանցիների, ինչպես նաև իրանցիների բարօրության հիմնական բաղադրիչն է։ Մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ այդ նախաձեռնությունները կծնեն դրական արդյունք։ Մենք աջակցել ենք Հայաստանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և կարծում ենք, որ այն օգտակար է ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Միաժամանակ մենք հստակորեն նշել ենք, որ ցանկացած տրանսպորտային ուղի պետք է իրականացվի՝ հարգելով միջազգային ճանաչում ունեցող սահմանները և չխախտելով որևէ պետության ինքնիշխանությունը կամ տարածքային ամբողջականությունը։
Այսպիսով, չնայած մենք աջակցում ենք Հարավային Կովկասի երկրների և Իրանի միջև տրանսպորտային ուղիների և կապի ընդլայնմանը, մենք պետք է իսկապես զգույշ լինենք։ Նախ՝ չփոխել միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները, որևէ կերպ չխախտել որևէ պետության ազգային ինքնիշխանությունը կամ տարածքային ամբողջականությունը։
Մեկ այլ կարևոր կետ, որը մենք միշտ ընդգծել ենք և կարծում ենք, որ բոլոր տարածաշրջանային պետությունները պետք է գնահատեն, այն է, որ չի կարելի թույլ տալ երրորդ կողմերին՝ ոչ տարածաշրջանային դերակատարներին, միջամտել Հարավային Կովկասի գործերին։ Նման միջամտությունները միայն կբարդացնեն իրավիճակը և չեն ծառայի տարածաշրջանի պետությունների շահերին։ Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է, որը միշտ հնչեցրել ենք և շարունակելու ենք հետևել դրան։
-Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են, որ համաձայնության են եկել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։ Հայկական կողմը նշել է, որ պատրաստ է ցանկացած պահի ստորագրել այդ համաձայնագիրը, սակայն Ադրբեջանը շարունակում է նոր նախապայմաններ ներկայացնել։ Ձեր կարծիքով՝ նման պայմաններում խաղաղությունը հնարավո՞ր է մոտ ապագայում։
-Իհարկե, հնարավոր է։ Եթե կա կամք, միշտ էլ կա ճանապարհ, և ոչ մեկ ճանապարհ։
Մենք հասկանում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև եղած հակամարտության նախապատմությունը, ինչպես նաև այն բարդությունները, որոնք կարող են խոչընդոտել բանակցություններին և երկարացնել խաղաղության գործընթացը։ Բայց կարծում եմ՝ պետք է տեսնել դրական կողմը և լինել լավատես։
Դրականն այն է, որ կողմերին հաջողվել է մշակել խաղաղության պայմանագրի նախագիծ։ Գիտենք, որ դեռ որոշ ժամանակ է պետք այն վերջնականացնելու համար, սակայն այն փաստը, որ դուք արել եք դա, փաստաթղթի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է, և երկու պետություններն էլ, մեր պատկերացմամբ, պատրաստակամ են շարժվել այդ ուղղությամբ, ինքնին դրական ազդակ է։
Մենք քաջալերում ենք թե՛ Հայաստանին, և թե՛ Ադրբեջանին՝ ավարտին հասցնել խաղաղության համաձայնագիրը և ստորագրել այն։ Ես նախարար Արաղչիի հետ էի, երբ նա այցելեց Երևան, և ներկա եմ եղել նաև նրա հանդիպմանը ադրբեջանցի պաշտոնակցի հետ։ Երկու հանդիպումների ժամանակ էլ նա հորդորեց կողմերին արագացնել գործընթացը և ավարտին հասցնել համաձայնագիրը, որովհետև դա կլինի երկարատև խաղաղության հիմնական երաշխիքը Հարավային Կովկասում։
-Հայաստանը որդեգրել է բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության կուրս և այս համատեքստում խորացնում է հարաբերությունները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ։ Կան փորձագիտական կարծիքներ, որ Հայաստանի այս քաղաքականությունը Իրանի դեմ է և անընդունելի է Թեհրանի համար։ Կարո՞ղ եք հստակեցնել՝ Իրանը ի՞նչ դիրքորոշում ունի այս հարցում։
-Հայաստանը ցանկանում է դիվերսիֆիկացնել իր արտաքին քաղաքականությունը և բարելավել հարաբերությունները տարբեր պետությունների հետ։ Դա նորմալ է։ Մենք լավ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ։ Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք։
Մեր երկու պետությունների միջև գոյություն ունի վստահության վրա հիմնված հարաբերությունների պատմություն, և կարծում եմ, թե՛ Իրանը, և թե՛ Հայաստանը պետք է գնահատեն այդ հիմքը։ Վստահ եմ, որ երկու պետություններն էլ շահագրգիռ են պահելու իրենց բարեկամական հարաբերությունները, որովհետև դա համապատասխանում է մեր ժողովուրդների շահերին։
Իրանի համար կարևոր է, որ որևէ հարևան պետության հարաբերություններն այլ երկրների հետ չօգտագործվեն Իրանի դեմ։ Դա բխում է նաև միջազգային իրավունքի սկզբունքներից, որոնք արգելում են որևէ պետության տարածքի կամ հնարավորությունների օգտագործումը մեկ այլ պետության դեմ։ Եվ ես կարծում եմ, որ Հայաստանը շատ լավ հասկանում է այս կարևոր սկզբունքը։
Այսպիսով՝ Իրանի համար կարևոր է, որ իր հարևանների հարաբերություններն այլ դերակատարների հետ երբևէ և որևէ ձևով չուղղվեն Իրանի շահերի դեմ։
-Այս կոնտեքստում ևս մեկ հարց։ Մեկ ամիս առաջ Իրանի նախագահը հեռախոսազրույց էր ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ և կոչ էր արել նրան հետաքննել հրապարակումներն այն մասին, թե Իսրայելը Իրանի վրա հարձակման համար օգտագործել է Ադրբեջանի օդային տարածքը։ Իրանն ունի՞ փաստեր Իսրայելի կողմից Ադրբեջանի օդային տարածքն օգտագործելու վերաբերյալ, և Դուք ունե՞ք տեղեկատվություն՝ արդյոք ադրբեջանական կողմը հետաքննե՞լ է այդ հրապարակումները։
-Ինչպես նշեցի, մենք նույն ակնկալիքն ունենք թե՛ Ադրբեջանից, և թե՛ Հայաստանից կամ ցանկացած այլ հարևան պետությունից։ Այդ հեռախոսազրույցը նպատակ չուներ կոնկրետ մեղադրանք ներկայացնելու։ Դա նախագահների միջև հերթական զրույցն էր, որի ընթացքում քննարկվել են մի շարք երկկողմ և տարածաշրջանային հարցեր։ Այդ զրույցի ընթացքում նախագահ Փեզեշքիանը, իհարկե, բարձրացրել է նաև այդ հարցը։
Սակայն կրկնում եմ՝ դա չէր նշանակում, թե Ադրբեջանը ներգրավված է եղել Իսրայելի հարձակման մեջ։ Դա պարզապես հիշեցում էր այն մասին, որ բոլոր պետությունները միջազգային իրավունքի ներքո ունեն պարտավորություն՝ թույլ չտալ, որ իրենց տարածքը չարաշահվի երրորդ կողմերի կողմից՝ մեկ այլ պետության դեմ։
Եվ սա վերաբերում է ոչ միայն Ադրբեջանին։ Մենք կարող ենք նույն մտահոգությունները բարձրացնել նաև այլ հարևան պետությունների մոտ, որովհետև գիտենք, որ Իսրայելն օգտագործել է նաև այլ երկրների տարածքներ Իրանի դեմ գործողությունների համար։
Այսպիսով՝ սա կոնկրետ մեղադրանք չէր, այլ ընդհանուր բնույթի հիշեցում էր։
Եվ այդ հիշեցումը ուղղված է բոլոր հարևաններին՝ լինել զգոն, որովհետև մենք գործ ունենք մի թշնամու հետ, որը որևէ հարգանք չունի միջազգային իրավունքի և օրինականության հանդեպ։ Սա պահանջում է, որ մենք բոլորս զգոն լինենք և չթույլատրենք, որ այդ ուժերը վնաս տան մեր փոխհարաբերություններին։

No transportation route should violate the sovereignty of countries: Baghai
Iran supports the "Crossroads of Peace" initiative presented by Armenia and believes that its implementation will be beneficial for the entire region. Tehran is convinced that connectivity is a key component of economic development and prosperity.
In an interview with "Armenpress", Iranian Foreign Ministry Spokesperson Esmail Baghaei said this, referring to the discussions on the development of economic and transport infrastructure in the South Caucasus, the proposals presented by Armenia in this context, and Azerbaijan's ongoing statements about the extraterritorial corridor.
In the interview, Esmail Baghaie also touched upon Armenia's policy of deepening relations with the West and Iran's position on it, the Armenia-Azerbaijan peace process, as well as the Pezeshkian-Aliyev telephone conversation, during which the Iranian President called on his Azerbaijani counterpart to investigate the publications that Israel used Azerbaijani airspace to attack Iran.
The interview was conducted in Tehran on July 29.
-In the context of unblocking transport and economic communications in the South Caucasus, Armenia has proposed the "Crossroads of Peace" initiative, based on the principles of territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, and reciprocity. At the same time, Azerbaijan continues to demand an extraterritorial corridor from Armenia to establish a connection with Nakhichevan. What is Iran's position on this issue?
-Let me put it this way. First of all, we highly value our bilateral relations with both the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia. They are our neighbors, and we are determined to continue our good-neighborly policy with both states. We have strong ties of friendship with both Azerbaijan and Armenia. As for Armenia, we have a very vibrant and vital Armenian community in Iran, of which we are proud.
We need to ensure peace and stability in the South Caucasus, because we perceive peace and security in that region as a component of our peace and security. We will make every effort to establish peace between Armenia and Azerbaijan.
As for transport routes, we have always supported them, because we are convinced that connectivity is a key component of economic development and the well-being of both Armenians and Azerbaijanis, as well as Iranians. We sincerely hope that these initiatives will bear positive results. We have supported the "Crossroads of Peace" initiative put forward by Armenia and believe that it is beneficial for the entire region.
At the same time, we have clearly stated that any transport route should be implemented respecting internationally recognized borders and without violating the sovereignty or territorial integrity of any state.
Thus, while we support the expansion of transport routes and communication between the countries of the South Caucasus and Iran, we must be cautious. First, not to change the internationally recognized borders, not to violate in any way the national sovereignty or territorial integrity of any state.
Another critical point that we have always emphasized and believe that all regional states should appreciate is that third parties, non-regional actors, should not be allowed to interfere in the affairs of the South Caucasus. Such interventions will only complicate the situation and will not serve the interests of the states of the region. This is our principled position, which we have always voiced and will continue to follow.
-Armenia and Azerbaijan have announced that they have reached a peace agreement. The Armenian side has indicated that it is ready to sign this agreement at any time, but Azerbaijan continues to present new preconditions. In your opinion, is peace possible in such conditions shortly?
-Of course, it is possible. If there is a will, there is always a way, and there is no single way.
We understand the background to the conflict between Armenia and Azerbaijan, as well as the complications that could hinder negotiations and prolong the peace process. But I think we need to look at the positive side and be optimistic.
The positive is that the parties have managed to develop a draft peace agreement. We know that it will take some time to finalize it, but the fact that you have done so, that most of the document has already been agreed upon, and that both countries, in our view, are willing to move in that direction, is in itself a positive signal.
We encourage both Armenia and Azerbaijan to finalize and sign the peace agreement. I was with Minister Araghchi when he visited Yerevan, and I was also present at his meeting with his Azerbaijani counterpart. During both sessions, he urged the parties to accelerate the process and to complete the agreement, because it will be the main guarantee of long-term peace in the South Caucasus.
-Armenia has adopted a balanced and balanced foreign policy course and in this context is deepening relations with the EU and the US. There are expert opinions that this policy of Armenia is against Iran and unacceptable to Tehran. Can you clarify what Iran's position is on this issue?
-Armenia wants to diversify its foreign policy and improve relations with different states. That is normal. We have good relations with Armenia. We are friendly people.
There is a history of relations based on trust between our two states, and I think both Iran and Armenia should appreciate that foundation. I am sure that both states are interested in maintaining their friendly relations, because it corresponds to the interests of our peoples.
It is essential for Iran that the relations of any neighboring state with other countries are not used against Iran. This also stems from the principles of international law, which prohibit the use of the territory or capabilities of any state against another state. And I think that Armenia understands this important principle very well.
Thus, it is essential for Iran that the relations of its neighbors with other actors are never and in any way directed against Iran's interests.
-One more question in this context. A month ago, the President of Iran had a telephone conversation with the President of Azerbaijan and called on him to investigate the publications that Israel used Azerbaijani airspace to attack Iran. Does Iran have facts about Israel's use of Azerbaijani airspace, and do you have information whether the Azerbaijani side has investigated these publications?
-As I mentioned, we have the exact expectations from both Azerbaijan and Armenia, or any other neighboring state. That telephone conversation was not intended to make specific accusations. It was a regular conversation between the presidents, during which several bilateral and regional issues were discussed. During that conversation, President Pezeshkian, of course, raised that issue as well.
But I repeat, that did not mean that Azerbaijan was involved in the Israeli attack. It was simply a reminder that all states have an obligation under international law not to allow their territory to be misused by third parties against another state.
And this applies not only to Azerbaijan. We can raise the same concerns with other neighboring states, because we know that Israel has also used the territories of different countries for operations against Iran.
So this was not a specific accusation, but a general reminder.
And that reminder is addressed to all neighbors to be vigilant, because we are dealing with an enemy that has no respect for international law and legitimacy. This requires that we all be vigilant and not allow these forces to harm our relations.