Հուլիսի 29-ին Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Գերմանիայի ԱԳՆ պետնախարար Ֆլորիան Հահնին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են երկու երկրների միջև զարգացող հարաբերությունների օրակարգին՝ ընգծելով դրանց նոր խթան տալու համար երկկողմ փոխայցելությունների կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել տնտեսական, մշակութային և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում փոխգործակցությանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և Գերմանիայի ԱԳՆ պետնախարարը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում և Մերձավոր արևելքում առկա իրավիճակի շուրջ, քննարկել բազմակողմ հարթակներում հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

They exchanged views on the current situation in the South Caucasus and the Middle East.
On July 29, within the framework of a working visit to New York, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan met with State Minister of the German Foreign Ministry Florian Hahn.
During the meeting, the parties touched upon the agenda of developing relations between the two countries, emphasizing the importance of bilateral visits to give them a new impetus. Reference was made to cooperation in economic, cultural, and other areas of mutual interest.
The Deputy Foreign Minister of Armenia and the State Minister of the German Foreign Ministry exchanged views on the current situation in the South Caucasus and the Middle East. They discussed issues related to further cooperation on multilateral platforms.