Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Բելգիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Բարտ դը Վեվերին՝ Ազգային տոնի առիթով: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Բելգիայի բարեկամ ժողովրդին Բելգիայի Թագավորության Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Գոհունակությամբ եմ վերհիշում այս տարի մայիսին Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում Ձեզ հետ ունեցած հանդիպումը։
Լիահույս եմ, որ համատեղ գործուն ջանքերով նոր լիցք կհաղորդենք մեր երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը՝ փոխշահավետ համագործակցության շրջանակը հարստացնելով ռազմավարական նոր ուղղություններով։
Բարձր եմ գնահատում միջազգային հարթակներում մեր երկրների փոխգործակցությունը և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում Բելգիայի ցուցաբերած շարունակական աջակցությունը։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Բելգիայի ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։

Nikol Pashinyan congratulated the Prime Minister of Belgium
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Prime Minister of the Kingdom of Belgium, Bart de Wever, on the occasion of the National Day. The congratulatory message reads:
“I warmly congratulate you and the friendly people of Belgium on the occasion of the National Day of the Kingdom of Belgium.
I recall with satisfaction our meeting in May of this year, within the framework of the 6th Summit of the European Political Community.
Through joint efforts, we will give a new impetus to the further development of relations between our countries, enriching the framework of mutually beneficial cooperation with new strategic directions.
I highly appreciate the cooperation between our countries on international platforms and the continuous support provided by Belgium in deepening the Armenia-EU partnership.
Taking this opportunity, I wish you good health and new successes, and peace and prosperity to the people of Belgium.”