Ես Թուրքիա գնացել էի ոչ թե հայ-թուրքական հարաբերությունների օրակարգով, այլ ՀՀ-Թուրքիա հարաբերությունների օրակարգով. ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ սա կարևոր նրբություն է։
«Շատ բարդություններ և բարդույթներ կան և՛ այնտեղ, և՛ մեզ մոտ։ Բայց ես չեմ կասկածում, որ մենք այդ կետին հասնելու ենք, որ, ի վերջո, և՛ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն, և՛ սահման բացվի։
Հայաստանի պետական հարատևության, անկախության, ինքնիշխանության ռազմավարության տրամաբանության մեջ Թուրքիայի հետ բնականոն հարաբերություններ ունենալը շատ կարևոր է. դա ակնհայտ է։
Մենք պետք է առերեսվենք, որ մեր ինքնիշխանության և անկախության հոգեբանական կամ պրակտիկ սահմանափակումների մի հսկայական մասը կապված է Թուրքիայից եկող սպառնալիքի՝ մեր ընկալման և տրամաբանության վրա։ Այսինքն, բնականոն հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ՝ նշանակում է հաղթահարել սպառնալիքի և՛ ընկալումը, և՛ հենց այդ սպառնալիքները կառավարել կամ նվազեցնել, որի արդյունքում մենք անկախ լինելու՝ ավելի մեծ տարածք կունենանք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

We will achieve the opening of the border with Turkey. Prime Minister
I went to Turkey not with the agenda of Armenian-Turkish relations, but with the agenda of RA-Turkey ties, said Prime Minister Nikol Pashinyan, noting that this is an important nuance.
“There are many complications and complexities both there and with us. But I do not doubt that we will reach that point where, in the end, diplomatic relations will be established and the border will be opened.
In the context of Armenia’s state survival, independence, and sovereignty strategy, maintaining normal relations with Turkey is crucial. That is obvious.
We must face the fact that a significant portion of the psychological and practical limitations to our sovereignty and independence are related to our perception and understanding of the threat posed by Turkey. In other words, establishing normal relations with Turkey means overcoming both the perception of the threat and managing or reducing these threats, as a result of which we will have a larger territory, becoming independent,” said Nikol Pashinyan.