Ես Թուրքիա գնացել էի ոչ թե հայ-թուրքական հարաբերությունների օրակարգով, այլ ՀՀ-Թուրքիա հարաբերությունների օրակարգով. ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ սա կարևոր նրբություն է։
«Շատ բարդություններ և բարդույթներ կան և՛ այնտեղ, և՛ մեզ մոտ։ Բայց ես չեմ կասկածում, որ մենք այդ կետին հասնելու ենք, որ, ի վերջո, և՛ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն, և՛ սահման բացվի։
Հայաստանի պետական հարատևության, անկախության, ինքնիշխանության ռազմավարության տրամաբանության մեջ Թուրքիայի հետ բնականոն հարաբերություններ ունենալը շատ կարևոր է. դա ակնհայտ է։
Մենք պետք է առերեսվենք, որ մեր ինքնիշխանության և անկախության հոգեբանական կամ պրակտիկ սահմանափակումների մի հսկայական մասը կապված է Թուրքիայից եկող սպառնալիքի՝ մեր ընկալման և տրամաբանության վրա։ Այսինքն, բնականոն հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ՝ նշանակում է հաղթահարել սպառնալիքի և՛ ընկալումը, և՛ հենց այդ սպառնալիքները կառավարել կամ նվազեցնել, որի արդյունքում մենք անկախ լինելու՝ ավելի մեծ տարածք կունենանք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Мы добьёмся открытия границы с Турцией — премьер-министр
Я поехал в Турцию не с повесткой армяно-турецких отношений, а с повесткой отношений РА–Турция, — сказал премьер-министр Никол Пашинян, отметив, что это важный нюанс.
«Существует множество трудностей и комплексов — как у них, так и у нас. Но я не сомневаюсь, что мы дойдём до той точки, когда в конечном итоге будут установлены дипломатические отношения и откроется граница.
В логике стратегии устойчивости государства, независимости и суверенитета Армении, иметь нормальные отношения с Турцией — крайне важно. Это очевидно.
Мы должны столкнуться с тем, что значительная часть психологических или практических ограничений нашего суверенитета и независимости связана с исходящей от Турции угрозой — с её восприятием и логикой. То есть установление нормальных отношений с Турцией означает преодоление как восприятия угрозы, так и управление или снижение самих этих угроз, в результате чего у нас будет больше пространства для независимости», — сказал Никол Пашинян.