ՀՀ-ն չի քննարկել ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունը որևէ երրորդ կողմի արտապատվիրակելը
Հայաստանը տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցը քննարկում է բացառապես ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության համատեքստում. Հայաստանը չի քննարկել և չի քննարկում որևէ երրորդ կողմի սեփական ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունն արտապատվիրակելը: «Արմենպրես»-ի հարցերին ի պատասխան՝ այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը:
Հարց. Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանը խոսելով տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին, խոսել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի հատվածը ԱՄՆ կողմից վարձակալելու հնարավորության մասին, որտեղով ըստ դեսպանի կիրականացվի «Զանգեզուրի միջանցքը»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը։
Պատասխան. Ձեր նշած անվանաբանությունը Հայաստանի Հանրապետության համար ընդունելի չէ։ Նաև՝ բազմիցս ասել ենք, որ Հայաստանը տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցը քննարկում է բացառապես ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության համատեքստում: Որևէ այլ տրամաբանություն մենք չենք կարող քննարկել: Ինչ վերաբերվում է հողի վարձակալությանը` ՀՀ օրենսդրությամբ նման ինստիտուտ գոյություն ունի միայն գյուղատնտեսական նշանակության հողերի համար, որոնց վրա գյուղատնտեսական գործունեություն է ծավալվում։ Հետևաբար ԱՄՆ դեսպանի նշած տարբերակը հնարավոր չէ։
Հարց. Իսկ գուցե ԱՄՆ դեսպանը նկատի է ունեցել ճանապարհի վերահսկողության արտապատվիրակո՞ւմը։
Պատասխան. ՀՀ-ն չի քննարկել և չի քննարկում որևէ երրորդ կողմի սեփական ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունն արտապատվիրակելը: ՀՀ տարածքի որևէ հատված չի կարող լինել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունից, ինքնիշխանությունից, իրավազորությունից դուրս։
Ավելի վաղ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն առաջարկել է վերահսկողության տակ վերցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախատեսված տրանսպորտային միջանցքը՝ փորձելով առաջ մղել կովկասյան երկու երկրների միջև վաղուց փակուղային դիվանագիտական բանակցությունները:

Armenia discusses the issue of unblocking regional infrastructures exclusively in the context of the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the Republic of Armenia. Armenia has neither discussed nor is it discussing the delegation of control over its sovereign territory to any third party. In response to the questions of “Armenpress”, the Spokesperson for the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nazeli Baghdasaryan, stated the following.
Question: Speaking about the unblocking of regional transport infrastructures, the US Ambassador to Turkey spoke about the possibility of leasing a part of the sovereign territory of the Republic of Armenia by the US, through which, according to the Ambassador, the “Zangezur Corridor” will be implemented. How would you comment on this statement?
Answer: The nomenclature you mentioned is not acceptable to the Republic of Armenia. We have also repeatedly stated that Armenia is discussing the issue of unblocking regional infrastructures exclusively in the context of the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the Republic of Armenia. We cannot discuss any other logic. Regarding land leases, such an institution exists under the legislation of the Republic of Armenia only for agricultural lands on which agricultural activities are carried out. Therefore, the option mentioned by the US Ambassador is not possible.
Question: And maybe the US Ambassador meant outsourcing control of the road?
Answer: The Republic of Armenia has not discussed and is not discussing outsourcing control over its sovereign territory to any third party. No part of the territory of the Republic of Armenia can be outside the territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of the Republic of Armenia.
Earlier, US Ambassador to Turkey Tom Barak announced that the United States has proposed taking control of the planned transport corridor between Armenia and Azerbaijan, trying to advance the long-deadlocked diplomatic negotiations between the two Caucasian countries.