Փաշինյանն ու Ալիևը հուլիսի վերջին կհանդիպեն. Middle East Eye
Ինչպես հաղորդում է Middle East Eye պարբերականը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն հուլիսի վերջին՝ Դուբայում։
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ Թուրքիան շահագրգռված է Միջին միջանցքով, որը ուղիղ կկապի երկիրը Կենտրոնական Ասիային։ Այդ հանգույցում Թուրքիան Հայաստանին դիտարկում է որպես տարանցիկ կարևոր երկիր։
Այդ համատեքստում Թուրքիան ներկայումս Ադրբեջանին հորդորում է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը՝ հաշվի առնելով նաև տարածաշրջանային փոխված դրությունը։
«Իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրներ MEE-ին հայտնել են, որ Դուբայում նախատեսված հանդիպումը դրական նշան է, որը ցույց է տալիս, որ երկու կողմն էլ դեռ պատրաստ են համագործակցության՝ չնայած շարունակվող տարաձայնություններին:
Հաջորդ տարի Փաշինյանին սպասվում են ընտրություններ, և փորձագետներն ասում են, որ քիչ հավանական է, որ նա կկարողանա սահմանադրական հանրաքվե անցկացնել մինչև քվեարկությունը:
Մինչդեռ Թուրքիան հանգիստ կոչ է անում Բաքվին խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել՝ ադրբեջանցի պաշտոնյաներին հիշեցնելով տարածաշրջանում փոփոխվող դինամիկայի մասին, ինչպիսին է Իրանի իշխանության թուլացումը»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

Pashinyan and Aliyev to meet in late July. Middle East Eye
According to the Middle East Eye, Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev are expected to meet in Dubai in late July.
The publication says that Turkey is interested in the Middle Corridor, which would directly connect the country to Central Asia. Turkey views Armenia as an important transit country in this regard.
In that context, Turkey is currently urging Azerbaijan to sign a peace treaty, also taking into account the changed regional situation.
“Two sources familiar with the situation told MEE that the planned meeting in Dubai is a positive sign, showing that both sides are still ready to cooperate, despite the ongoing differences.
Pashinyan faces elections next year, and experts say it is unlikely that he will be able to hold a constitutional referendum before the vote.
Meanwhile, Turkey has quietly urged Baku to sign a peace treaty, reminding Azerbaijani officials of the changing dynamics in the region, such as the weakening of Iran’s power,” the publication says.