Հուլիսի 1-ին Սևիլիայում՝ Զարգացմանն ուղղված չորրորդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Վերակենդանացնելով միջազգային զարգացման համագործակցությունը» խորագրով քննարկմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր խոսքում ընդգծել է առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող և փոքր կղզի զարգացող երկրների զարգացմանն ուղղված կայուն և երկարաժամկետ միջազգային աջակցության ապահովման կարևորությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը Համաժողովի արդյունքում ընդունված եզրափակիչ փաստաթղթի՝ «Սևիլիայի կոմպրոմիս»-ի կիրարկմանը և ընդգծել անդամ երկրների կողմից ամուր քաղաքական կամքի դրսևորման անհրաժեշտությունն ավելի բարեկեցիկ և կայուն ապագայի կառուցման համար։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է 2026թ. Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) արդյունավետ անցկացման վերաբերյալ Հայաստանի տեսլականը՝ ընդգծելով համաժողովի շրջանակներում նախատեսվող Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի հանձնառությունների առաջին գլոբալ վերանայման իրականացման հարցում բոլոր շահագրգիռ կողմերի համադրված ջանքերի անհրաժեշտությունը:

Armenia is committed to implementing the "Seville Compromise" document: Deputy Foreign Minister
On July 1, in Seville, within the framework of the Fourth International Conference on Development, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonyan participated in and delivered a speech at the discussion entitled "Revitalizing International Development Cooperation."
In his speech, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia emphasized the importance of ensuring sustainable and long-term international support for the development of the least developed, landlocked, and small island developing countries.
The Deputy Foreign Minister reaffirmed Armenia's commitment to implementing the final document adopted as a result of the Conference, the "Seville Compromise", and emphasized the need for strong political will from member states to build a more prosperous and sustainable future.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan presented Armenia's vision for the effective holding of the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Yerevan in 2026, emphasizing the need for concerted efforts by all stakeholders in implementing the first global review of commitments to the Kunming-Montreal Global Framework for Biodiversity, planned within the framework of the Conference.