Կարևորում ենք Հայաստան-ԵՄ սերտ համագործակցությունը․ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին:
Ողջունելով հյուրին նախագահը մասնավորապես ասել է. «Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր որդեգրել է մի ճանապարհ, որն ընդհանրական ձևակերպմամբ կարող ենք անվանել ժողովրդավարության ուղի և այս առումով Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը շատ կարևոր է։
Ես կարող եմ ասել, որ մեր համագործակցությունը հաջողված է, որն ընդգրկում է մեր կյանքի բոլոր բնագավառները քաղաքական, տնտեսական, հասարակական, պառլամենտական, տեղական մակարդակներում։ Բարձ ենք գնահատում նաև Եվրոպական միության այն աջակցությունը, որ ցուցաբերվում է Հայաստանին արտաքին քաղաքական մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում»։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար Կայաս Կալասն նշել է, որ ուրախ է Հայաստան այցելելու համար. «Մենք կարևորում են Հայաստան ԵՄ սերտ համագործակցությունը և շահագրգռված ենք Ձեր տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործում»,- մասնավորապես ասել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն բազմաշերտ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։ Նախագահ Խաչատուրյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններն ու հիմնարար դիրքորոշումները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հաստատակամորեն հետևում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և բոլոր հարևան երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների կառուցման ուղուն։
Կարևորվել են վերջին տարիներին ՀՀ-ում իրականացվող բարեփոխումները՝ արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ինչպես նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման և կայացման ոլորտներում, և դրանց ուղղությամբ ստացվող միջազգային աջակցությունը։
Հանդիպման մասնակիցները շեշտադրել են պետական և քաղաքական ինստիտուտների կայացման ուղղությամբ ՀՀ իշխանությունների կողմից գործադրվող հետևողական ջանքերը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև էներգետիկայի, մասնավորապես՝ վերականգնվող ու «կանաչ» էներգիայի ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունների շուրջ՝ ընդգծելով այդ ուղղությամբ Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության խթանման և նոր նախաձեռնությունների ձևավորման կարևորությունը։

President of the Republic Vahagn Khachaturyan received Vice-President of the European Commission and High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, who arrived in Armenia on an official visit.
Welcoming the guest, the President said in particular: "Today, the Republic of Armenia has adopted a path that, in general terms, we can call the path of democracy, and in this regard, cooperation with the European Union is essential.
Our cooperation is successful, encompassing all spheres of our lives, including the political, economic, social, parliamentary, and local levels. We also highly appreciate the support of the European Union that is being provided to Armenia in confronting foreign policy challenges."
Expressing gratitude for the warm welcome, Kaja Kallas noted that she was happy to visit Armenia. "We attach importance to the close cooperation between Armenia and the EU and are interested in establishing stable peace in your region," the EU High Representative said in particular.
During the meeting, the parties discussed a wide range of issues related to Armenia's multifaceted cooperation with the European Union. President Khachaturian presented the priorities and fundamental positions of Armenia's foreign policy, emphasizing that Armenia firmly follows the path of establishing peace in the region and building good neighborly relations with all neighboring countries.
The reforms implemented in the Republic of Armenia in recent years, particularly in the fields of justice, anti-corruption efforts, and the development and establishment of democratic institutions, as well as the international support received in this direction, were highlighted.
The participants of the meeting emphasized the consistent efforts made by the Armenian authorities to establish state and political institutions.
The interlocutors also exchanged views on the opportunities for expanding cooperation in the field of energy, in particular, renewable and "green" energy, emphasizing the importance of promoting Armenia-EU cooperation in this direction and forming new initiatives.