Բացահայտվել է մեր պետականության՝ ՀՀ անվտանգության և կայունության դեմ նախապատրաստվող հանցագործություն և, բնականաբար, կանխվել է այդ պլանի իրագործումը,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին։ Նա նշել է, որ նախագահի հետ քննարկել է դեպքերի բացահայտման ժամանակ առավել արդյունավետ գործած իրավապահներին պարգևատրման ներկայացնելու հարցը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ երեկ բացահայտվածը համեմատվել է 1999-ի հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության հետ. «Արդյոք 1999թ. իրավապահ մարմինը կարող էր կանխել հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունը։ Սա մի հարց է, որի պատասխանը նույնպես, ի վերջո, պետք է վստահելի ձևով ձևակերպել, և ես հույս ունեմ՝ իրավապահ համակարգը այս հարցի պատասխանը գտնելու ուղղությամբ նույնպես ջանքեր կգործադրի»,- ասել է նա։

A planned crime against the security and stability of Armenia has been revealed: Prime Minister (VIDEO)
A crime being prepared against our statehood, the security, and stability of the Republic of Armenia has been revealed, and, naturally, the implementation of that plan has been prevented, - stated the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan at the start of the government session. He noted that he discussed with the President the issue of presenting awards to law enforcement officers who acted most effectively during the disclosure of the cases.
The Prime Minister also noted that what was revealed yesterday was compared to the terrorist attack of October 27, 1999. "Would the law enforcement agency in 1999 have prevented the terrorist attack of October 27? This is a question, the answer to which must also be formulated reliably, and I hope that the law enforcement system will also try to find the answer to this question," he said.