Այս պահին Հայաստանի իշխանությունների հետ իրականացվում է կոնկրետ աշխատանք՝ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստման ուղղությամբ։ ԵՄ-Հայաստան քաղհասարակության պլատֆորմի շրջանակներում կազմակերպված քննարկման ժամանակ հայտնել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպանը նշել է, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունն ակտիվ փուլում է.
«Շատ կարևոր է դիմակայունության բարձրացումը, հասարակության հզորացումը, որպեսզի Հայաստանն ավելի մերձենա Եվրոպային։ Կարծում եմ՝ այս հարցը կիսով չափ լուծվում է, դրա ճանապարհին ենք։ Առևտրի ազատականացման, քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության, սոցիալական ոլորտի խնդիրների հաղթահարումն են այդ առաջնահերթությունները։ Այնպես պետք է աշխատել, որ կարողանանք արդյունավետ կառավարել այս մեծ հանձնառությունը»,- ասաց Վասիլիս Մարագոսը։

EU Ambassador on visa liberalization
Concrete work is being carried out with the Armenian authorities to prepare an action plan for the liberalization of the visa regime between the EU and Armenia. This was stated by the EU Ambassador to Armenia, Vassilis Maragos, during a discussion organized within the framework of the EU-Armenia Civil Society Platform.
The Ambassador noted that the dialogue on the liberalization of the visa regime between the EU and Armenia is in an active phase.
"It is essential to increase resilience and strengthen society so that Armenia gets closer to Europe. This issue is half resolved; we are on the way to it. These priorities include trade liberalization, protection of citizens' rights, and overcoming social problems. We must work in such a way that we can effectively manage this great commitment," said Vassilis Maragos.