Հայաստանի ԱԳՆ-ն խորապես հիասթափված է
«ՀՀ ԱԳ նախարարությունը խորապես հիասթափված է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարական վերջին համաժողովի շրջանակներում ընդունված «Ստամբուլի հռչակագրում» և Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներկայացված բանաձևերում տեղ գտած խեղաթյուրված և ծայրահեղ միակողմանի ձևակերպումների առնչությամբ։
Տվյալ փաստաթղթերում արտահայտված շեշտադրումները հակասում են տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման շահերին և տրամաբանությանը։
ԻՀԿ անդամ պետությունների ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստին, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը մարդու իրավունքների քողի ներքո Ադրբեջանի կողմից հստակ տարածքային պահանջ է ՀՀ ինքիշխան տարածքի նկատմամբ, ինչը փաստվում է անգամ այդ նպատակով արհեստականորեն ձևավորված «կազմակերպության» հիմնադիր փաստաթղթերում։ Օգտակար ենք համարում հիշեցնել, որ արևմտյան Ադրբեջանը Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններն են՝ Ղազախը, Թովուզը, Աղստաֆան, Գեդաբեյը, Դաշքեսանը, Քելբաջարը, Լաչինը, Կուբաթլուն, Զանգելանն ու Նախիջևանը: Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա և չի կարող լինել այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան»։
Ինչ վերաբերում է Խորհրդային Հայաստանում բնակվող ադրբեջանցիներին, ապա նրանք ԽՍՀՄ գոյության վերջին տարիներին Հայաստանից հեռացել են կամավոր, կարողացել են վաճառել կամ փոխանակել իրենց գույքը կամ ստացել են փոխհատուցում Հայաստանի կառավարությունից։ Ցավոք, նույնը չի եղել հայերի ճակատագիրն Ադրբեջանում՝ Բաքվում, Սումգայիթում և այլ վայրերում, որտեղ տեղի են ունեցել հայերի կոտորածներ և բռնի տեղահանում, իսկ նույնօրինակ վերջին դրսևորմանը մեր տարածաշրջանում աշխարհն ականատես եղավ 2023թ. աշնանը, երբ ավելի քան 115.000 հայեր ստիպված եղան լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ ենթարկվելով էթնիկ զտման։
ԻՀԿ կողմից նմանօրինակ վարքագծի անուղղակի խրախուսումը տրամանաբանական խզում է առաջացնում վերջին երկու տարիների ընթացքում Մերձավոր Արևելքում առկա ճգնաժամի նկատմամբ ԻՀԿ դիրքորոշման հետ:
Զարմանք է առաջացնում նաև Խոջալուի դեպքերի թյուր մեկնաբանությունը: Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների իրական պատմությունը քաջ հայտնի է և ուղղակիորեն ժխտում է Հայաստանի Հանրապետությանն ուղղված ցանկացած մեղադրանք։
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ ընդունված հռչակագիրը, շեղվելով ԻՀԿ անդամների կողմից ս.թ. մարտին և հաջորդիվ արված՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման և խաղաղության մասին համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ հայտարարություններից, պարունակում է համաձայնագրի ստորագրման ճանապարհին առկա նախապայմանների վերաբերյալ միակողմանի արձանագրումներ։ ԻՀԿ անդամների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքին, որ Հայաստանը հայտարարել է համաձայնագիրն առանց որևէ հետաձգման ստորագրելու պատրաստակամության մասին՝ առաջարկելով խորհրդակցություններ սկսել դրա ստորագրման վայրի և ժամկետի շուրջ, ինչպես նաև առաջարկել է կառուցողական լուծումներ գտնել Ադրբեջանի կողմից բարձրացվող մի շարք հարցերի կապակցությամբ: Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ հետաքրքրված գործընկերների կողմից առավել տրամաբանական կլիներ հորդորել Ադրբեջանին առանց անհարկի հետաձգման ստորագրել համաձայնագիրը՝ զերծ մնալով այդ ճանապարհին արհեստական խնդիրներ հարուցելուց։
Խոր ափսոսանք է առաջացնում նաև մշակութային արժեքների պաշտպանության վերաբերյալ ընդունված բանաձևը. անտեսնելով Ադրբեջանի հսկողության ներքո հայկական մշակութային ժառանգության շարունակական ոչնչացումն ու դրա նկատմամբ համակարգված վանդալիզմը՝ բանաձևը հարցին փորձում է հաղորդել կրոնական երանգավորում՝ սնելով  թյուր և վտանգավոր թեզեր։ Հայաստանի հարգանքը և հոգատար վերաբերմունքը իսլամական  մշակութային ժառանգության նկատմամբ հայտնի է և հեշտությամբ ապացուցելի:
ԱԳ նախարարությունը կոչ է անում վերոնշյալ հռչակագրին և բանաձևերին միացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներին՝ վերանայել և վճռականորեն հրաժարվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը թիրախավորող և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը վտանգող կողմնակալ նախաձեռնություններից:
Հարավային Կովկասում առկա է խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որևէ միջազգային կազմակերպության նման գործելաոճը չի նպաստում այդ հնարավորության արդյունավետ իրացմանը։ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին իրացման ռազմավարությանը և միջազգային գործընկերներին, այդ թվում Իսլամական Համագործակցության կազմակերպությունից ակնկալում է աջակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերին»։

МИД Армении распространил заявление, в котором, в частности, говорится:
«Министерство иностранных дел Армении выражает глубокое разочарование в связи с искаженными и крайне односторонними формулировками, содержащимися в «Стамбульской декларации», принятой в рамках последнего министерского совещания Организации исламского сотрудничества (ОИС), а также в резолюциях, представленных по инициативе Азербайджана.
Акценты, выраженные в этих документах, противоречат интересам и логике установления прочного мира в регионе.
Мы обращаем внимание государств-членов ОИС на тот факт, что риторика «Западного Азербайджана» под прикрытием прав человека представляет собой явное территориальное притязание Азербайджана на суверенную территорию Армении, что подтверждается даже учредительными документами искусственно созданной для этой цели «организации». Считаем полезным напомнить, что Западный Азербайджан — это западные регионы Азербайджана: Казах, Товуз, Агдам, Гедабей, Дашкесан, Кельбаджар, Лачин, Кубатлы, Зангелан и Нахичеван. На территории Республики Армения нет и не может быть так называемого «Западного Азербайджана».
Что касается азербайджанцев, проживавших в Советской Армении, то в последние годы существования СССР они добровольно покинули Армению, смогли продать или обменять свое имущество или получили компенсацию от правительства Армении. К сожалению, судьба армян в Азербайджане — в Баку, Сумгаите и других местах — была иной: там происходили массовые убийства и насильственное перемещение армян. Последним примером этого в нашем регионе мир стал свидетелем осенью 2023 года, когда более 115 000 армян были вынуждены покинуть Нагорный Карабах, подвергнувшись этнической чистке.
Косвенное поощрение ОИС подобного поведения создает логический разрыв с позицией ОИС по кризису на Ближнем Востоке за последние два года.
Вызывает удивление и неверная интерпретация событий в Ходжалы. Реальная история преступлений против человечности хорошо известна и прямо опровергает любые обвинения в адрес Республики Армения.
Вызывает сожаление, что принятая декларация, отступая от заявлений членов ОИС в марте этого года и последующих, касающихся установления межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном и заключения мирного соглашения, содержит односторонние упоминания о предусловиях на пути к подписанию соглашения. Мы обращаем внимание членов ОИС на то, что Армения заявила о готовности подписать соглашение без промедления, предложив начать консультации о месте и сроках подписания, а также предложив конструктивные решения по ряду вопросов, поднятых Азербайджаном. Для партнеров, заинтересованных в установлении мира в регионе, было бы более логично призвать Азербайджан подписать соглашение без ненужных задержек, воздерживаясь от создания искусственных препятствий на этом пути.
Глубокое сожаление вызывает также резолюция о защите культурных ценностей: игнорируя продолжающееся уничтожение армянского культурного наследия под контролем Азербайджана и систематический вандализм в отношении него, резолюция пытается придать вопросу религиозную окраску, питая ошибочные и опасные тезисы. Уважение и бережное отношение Армении к исламскому культурному наследию хорошо известно и легко доказуемо.
МИД призывает страны-члены ОИС, присоединившиеся к вышеупомянутой декларации и резолюциям, пересмотреть и решительно отказаться от предвзятых инициатив, нацеленных на территориальную целостность и суверенитет Армении и угрожающих процессу урегулирования между Арменией и Азербайджаном.
В Южном Кавказе существует реальная возможность установления мира, и подобный подход любой международной организации не способствует эффективной реализации этой возможности. Республика Армения привержена стратегии реализации мирной повестки и ожидает от международных партнеров, включая Организацию исламского сотрудничества, поддержки усилий по установлению прочного и устойчивого мира между Арменией и Азербайджаном».